Економіка світу
Подобається

Всесвітня криза: що загрожує Україні в найближчі три роки?

18/07/2018
Всесвітня криза: що загрожує Україні в найближчі три роки?

Одна з головних загроз для України в найближчі три роки – світова криза і низькі ціни на сировинних ринках.

У такому випадку динаміка ВВП сповільниться всього до 1,1% з торішніх 3,1%. Такого висновку дійшов Кабінет міністрів, згідно з розробленими сценаріями розвитку економіки країни. А ось варіант розриву з МВФ уряд навіть не розглядає.
Дізнавайтесь, що чекає на українців у найближчі три роки.

Базовий сценарій: все стабільно

Умови:

 • Україна продовжує намічені реформи (приватизація, підвищення енергоефективності тощо)

 • Ситуація у світовій економіці залишається сприятливою

Результат:

 • Зростання ВВП: у 2019-му – 3%, у 2020-му – 3,8%, у 2021-му – 4,1%

 • Зростання середніх зарплат: у 2019-му – 10 129 грн, у 2020-му – 11 451 грн, у 2021-му – 12 835 грн

Основний сценарій розвитку української економіки – продовження прогнозів, на основі яких склали бюджет країни на 2018 рік. Уряд схиляється до того, що курс на реалізацію реформ Україна буде продовжувати. До речі, більшість з описаних у стратегії планів вже частково втілені в життя, починаючи від електронних декларацій і закінчуючи впровадженням ринку газу.

Щоправда, тут також варто враховувати, що каденція українського парламенту поточного скликання завершується в наступному році. Новий склад Кабінету міністрів сформують парламентарі, яких підтримають на майбутніх виборах. І якщо наступний уряд замість того, щоб прискорити реформи, буде приймати популярні серед українців, але шкідливі для економіки рішення, реалізація "базового" варіанту може виявитися неможливою.

Ще один ризик – ситуація на світових ринках. Після підвищення облікової ставки центральними банками деяких країн, зокрема і США, міжнародні інвестори почали значно обережніше вкладати свої кошти в країни, що розвиваються, до яких відноситься й Україна. Крім того, якщо ціни на сировинних ринках будуть падати, обсяги експортних доходів будуть скорочуватися, що також негативно вплине на ситуацію в економіці.

Другий сценарій: реалізували складні реформи

Умови:

 • Україна запустила ринок землі

 • Чиновники провели податкову реформу для простих українців

 • Ціни на світових ринках стабільні

Результат:

 • Зростання ВВП: у 2019-му – 4,1%, у 2020-му – 5%, у 2021-му – 5,4%

 • Зростання середніх зарплат: у 2019-му – 10 595 грн, у 2020-м – 12 137 грн, у 2021-му – 13 766 грн

У разі реалізації земельної реформи та податкової в частині оподаткування домогосподарств, тобто простих українців, на економіку чекають як позитивні, так і негативні наслідки. У другому сценарії уряд передбачив більш високі темпи зростання ВВП. За його оцінками, вже через кілька років зростання ВВП складе 5%.

Ситуація на світових ринках, згідно з другим сценарієм, буде стабільною. При цьому обсяг інвестицій збільшиться завдяки запуску ринку землі. Як заявив консультант Світового банку з питань земельних відносин Денис Нізалов, запуск ринку не тільки прискорить зростання ВВП, але і значно збільшить ціни на землю.

Але і тут є свої ризики – концентрація землі в одних руках і штучне заниження цін.
"Цьому можна запобігти шляхом введення обмежень – встановлення максимального розміру землі у власності фізичної або юридичної особи або за рахунок встановлення мінімальної ціни на перші рік-два-три після відкриття ринку землі", – заявив експерт.

Третій сценарій: негативний

Умови:

 • Світова економіка росте повільно

 • Основні торговельні партнери України знижують обсяги імпорту-експорту

 • Реформи в Україні сповільнюються

Результат:

 • Зростання ВВП: у 2019-му -1,1%, у 2020-му – 1,6%, у 2021-му – 2,1%

 • Зростання середніх зарплат: у 2019-му -10 118 грн, у 2020-му -11 359 грн, у 2021-му – 12 663 грн

Третій сценарій передбачає значне сповільнення зростання ВВП. У наступному році – економіка може зрости лише на 1,1%, а ще через рік – на 1,6%. Причиною реалізації такого сценарію можуть стати зовнішні фактори, на які Україна ніяк не здатна вплинути.

Аналітики Bank of America Corp. і ще ціла низка фінансових організацій заявили про наближення чергової світової фінансової кризи. В умовах торгових воєн між США і Євросоюзом, уповільнення зростання розвинених економік, падіння може статися вже в найближчі роки.
Можлива світова криза торкнеться й України. Щойно обваляться ринки – скоротиться експортний дохід українського бізнесу, сповільниться приплив інвестицій. Це може призвести як до уповільнення зростання зарплат, так і до повзучого зростання ВВП.

До речі, розірвання співпраці з МВФ у Кабінеті міністрів до жодного з базових сценаріїв не включили. Таку ймовірність нібито розглядав НБУ, однак на підсумковому брифінгу про нього також не згадали.

В інтерв'ю заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов заявив: без ринку землі й активної приватизації Україна досягла темпів зростання ВВП у 3,1%. Якщо ж прискорити реформи, впевнений політик, цілком реальні темпи у 5-6%. При цьому очікувати різкого злету економіки не варто. У Кабміні впевнені, що для виходу на високі темпи зростання необхідно вирішити всі накопичені проблеми, вийти на нові ринки, а на це знадобляться роки.

Кожен зі сценаріїв передбачає збільшення реальних доходів українців і зростання ВВП. З такими ж прогнозами погоджуються і міжнародні партнери – МВФ та Світовий банк. Коментарі