Економіка України
Подобається

У Києві почали позбавляти субсидій

02/07/2017
У Києві почали позбавляти субсидій

В кінці червня жителів будинків з восьми районів Києва, які обслуговує керуюча компанія ТОВ «Перший український експертний центр», приголомшили неприємною новиною: грошей на компенсацію їм пільг з оплати ЖКГ не буде.

Таку відповідь дали в КМДА на запит керуючої компанії, копію якого і розіслали мешканцям, – повідомляє facenews.ua.

Украинцев начали лишать субсидий: подробности
Причина – повне витрачання бюджетної субвенції в розмірі 1,17 млрд грн. на оплату пільг і субсидій по комуналці, виділених Києву з держбюджету на цей рік. Гроші закінчилися ще навесні, і до 1 травня борг перед комунальниками і обслуговуючими компаніями столиці склав майже 1,8 млрд грн. Без зміни закону про держбюджет ці борги будуть тільки накопичуватися.

У Мінфіні вже готують відповідний проект змін до бюджету на 2017 рік, щоб додатково виділити 15 млрд грн на виплату пільг і субсидій всім підприємствам, що надають комунальні послуги.

«До закінчення поточної сесії парламенту залишається два тижні. Ми подамо в цей період пропозиції від уряду, щоб депутати схвалили їх», – повідомляв раніше заступник міністра фінансів Сергій Марченко.

Але якщо депутати не зможуть підправити бюджет в термін, то першими постраждалими виявляться об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Адже вони за законом не можуть нараховувати громадянам повну вартість послуг, поки існують субсидії. Зате платити за рахунками виконавцям послуг (за ремонт і утримання будинків, прибирання території) припадає по повній. Виникає різниця, яку держава зобов’язана покривати з бюджету. У разі нестачі грошей, як зараз, виходить, що ОСББ кредитують державу.

Як раніше заявляв колишній перший заступник голови КМДА Олександр Мазурчак, заборгованість з відшкодування субсидій перед ОСББ по всій країні зросла до 2 млрд грн. При загальному боргу держави перед постачальниками житлово-комунальних послуг з відшкодування субсидій та пільг в 35 млрд грн.

За його словами, в умовах відсутності компенсацій з бюджету і накопичення боргів, ОСББ, які на 70% фінансуються за рахунок субсидій, занепадають і втрачають можливості виконувати свої функції. В результаті ця критична ситуація призведе до відключення споживачів від послуг в комунальній сфері.

ОСББ змушені вимикати ліфти, світло, не мають коштів на поточний ремонт будівель і т.п.

«Затягуються терміни проведення поточних ремонтів, виконання договірних зобов’язань, наприклад, з підрядниками з вивезення сміття. Скажімо, якщо немає грошей на заміну зламаної або вкраденої деталі ліфта, то мешканці ще довго будуть ходити пішки», – розповів виконавчий директор Асоціація управителів багатоквартирних будинків Андрій Никончук.

За його словами, в середньому в тариф по обслуговуванню будинку входить близько двох десятків послуг. При відсутності компенсацій з бюджету відбувається вимивання оборотних коштів ОСББ на невизначений термін.

Що далі?

За даними Асоціації управителів багатоквартирних будинків, зараз в столиці з 10,5 тисячі багатоповерхівок на об’єднання співвласників багатоквартирних будинків доводиться 14-16%. Решта – відомче і комунальне житло.

Проте в червні багато киян отримали платіжні квитанції без урахування субсидії. Що не на жарт схвилювало жителів столиці, яким тепер пропонується платити за повним тарифом.

Постачальники послуг пояснюють це тим, що по всій країні зараз йде перерахунок субсидій на неопалювальний сезон. Місцеві органи соцзахисту не встигають вчасно призначити знижку, тому багатьом українцям поки надходять платіжки без урахування субсидії.

Зокрема, «Київенерго» називає це явище тимчасовим і киянам обіцяють, що в квитанціях за червень, які прийдуть вже в липні, будуть відображені субсидії за травень і за червень 2017 року.

Правда, в компанії просять жителів столиці своєчасно оплатити рахунки за послуги і не накопичувати борги. Так як при наявності заборгованості більш ніж за два місяці субсидії вже не нараховуються.

Ймовірно, на такий крок можуть піти і деякі керуючі компанії, щоб якось зберегти свою фінансову стабільність. Але, як стверджують експерти, зовсім позбавити громадян права платити за пільговими тарифами ОСББ та керуючі компанії не можуть.

Популярне: Ще більше дешевих авто з Європи на українському ринку

Їм все одно доведеться пізніше враховувати знижку.

Якщо депутати не встигнуть внести зміни в бюджет на поточний рік до кінця нинішньої сесії, ОСББ можуть домовитися про відстрочення або реструктуризації оплати за надані послуги.

«Я впевнений, що багато компаній погодяться на це, тому що вони чудово розуміють, що таке держбюджет і що робота ОСББ – це не класична господарська діяльність. Постачальники послуг не захочуть втратити клієнтів, розуміючи, що тут провина не ОСББ. На жаль, ринок ЖКГ послуг зараз не повністю ринковий і частково знаходиться в ручному управлінні. Ось якби субсидій не було, тоді можна було б говорити про повністю ринкові відносини», – розповів Никончук.


                         



Коментарі