Економіка України
Подобається

Меморандум з МВФ: на яких умовах Україні виділяють новий мільярд

15/03/2017
Меморандум з МВФ: на яких умовах Україні виділяють новий мільярд

Нам пропонують скоротити бюджетників і легалізувати бурштин

Чутки про те, що Україна пообіцяла МВФ за новий транш, ходять давно. І ось, нарешті, проект нового меморандуму був частково оприлюднений. У документі, який сторони погодили на початку березня, йдеться про відкриття ринку землі, перегляд макроекономічних показників та пенсійну реформу. "Сегодня" розібрала меморандум і дізналася, за що Валютний фонд готовий дати нам гроші.

СЛОВО ВЛАДИ. До програми міжнародної допомоги ми приєдналися у 2015 році. Сумарно до 2019-го Україні планується виділити близько $17 млрд, хоча на сьогоднішній момент від МВФ країна отримала лише три транші ($7,7 млрд). Зараз йдеться про виділення ще одного мільярда. При цьому, незважаючи на те, що до схвалення меморандуму Радою директорів Фонду (відбудеться 20 березня), він залишається конфіденційним, положення документа вже просочилися в ЗМІ та цитати українських політиків. Так, міністр фінансів Олександр Данилюк зізнався, що там точно будуть пенсійна реформа і продовження антикорупційних ініціатив. Крім того, заявлено скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі, який нардепи минулої осені продовжили до 2018 року. "Дійсно, ми плануємо, як це було і в попередніх меморандумах, запустити земельну реформу вже в цьому році", — зазначив він. Цю інформацію в понеділок підтвердив і віце-прем'єр-міністр Степан Кубів, підкресливши, що в тексті угоди питання підвищення пенсійного віку не стоїть.

Популярне: Найбільший європейський лоукостер пустив перший рейс до України

ДОКУМЕНТ. Дійсно, в оприлюднених частинах меморандуму немає мови про це, хоча там пропонується збільшити трудовий стаж для виходу на пенсію (від 3 до 5 років для різних категорій). Але це стане лише однією сходинкою у рамках закладеної там пенсійної реформи. Зокрема, йдеться про трирівневу пенсійну систему.

Що стосується зростання мінімальної зарплати, то українська сторона взяла на себе зобов'язання не піднімати її в цьому році, а в наступному враховувати вплив її зростання на рівень безробіття.

У найближчі два роки зміни торкнуться і життя всіх бюджетників, крім військовослужбовців — уряд бере на себе зобов'язання скоротити їх кількість до кінця цього року хоча б на 4%, а до кінця 2019-го — на 10%. Нагадаємо, що, за оцінками експертів і Держказначейської служби, кількість бюджетників становить близько 5 млн осіб.

Якщо ж говорити про макроекономічні показники, то Україна обіцяє в цьому році стримати інфляцію на рівні 8%, а в 2019-му зменшити її до 5%. Взяли ми на себе зобов'язання також і зменшення дефіциту держбюджету: якщо нині гранична норма для нього становить 3,1%, то в 2018-му вона не повинна перевищувати 2,5%, а в 2019 році — 2,25%. При цьому наповнити бюджет пропонують за рахунок легалізації в наступному році видобутку бурштину та азартних ігор.

Нарешті, у квітні парламент повинен буде розглянути законопроект про створення Антикорупційного суду. Він, за меморандумом, має запрацювати не пізніше березня 2018 року.

ЕКСПЕРТИ. Економіст Іван Нікітченко говорить, що в питанні зниження дефіциту бюджету українська влада справляється, однак "буксує" в частині боротьби з корупцією і в питаннях приватизації, яка, нагадаємо, також є однією з ключових вимог МВФ. "Вперто не приймається законопроект про підвищення повноважень НАБУ (він дозволить Бюро самостійно вести прослуховування. — Авт.). Крім того, не було приватизовано жодне велике підприємство, і є великі сумніви щодо успішності проходження у ВР низки законів. Я маю на увазі пенсійну і земельну реформу".

Політолог Руслан Бортник зазначає: зараз нардепи і уряд повинні внести потрібні проекти у ВР і показати готовність працювати з цими вимогами. У МВФ, за його словами, остаточне рішення повинні сказати 20 березня: "Я думаю, що МВФ погодиться і на часткове виконання цих вимог. Тому що, якщо азартні ігри і видобуток бурштину парламент зможе легалізувати, то з продажем сільгоспземель будуть проблеми. Це одна з найскладніших вимог, і її виконання навіть самим МВФ може бути відкладено".

Банки: капітал, продаж та реєстр

Крім усього іншого, в меморандумі великий блок відведено під банківську і фінансову діяльність. Так, до липня 2017 року у всіх українських банків мінімальний статутний капітал (вартість всього власного майна підприємства) повинен бути не менше 200 млн грн. Ті банки, які не зможуть вкластися в цей показник, будуть виведені з ринку. При цьому планується, що проблемні активи вже ліквідованих банків (їх близько 80) будуть продані на міжнародних платформах не пізніше червня. Уряд хоче за них отримати як мінімум 10 млрд грн. Вже до кінця березня парламент повинен затвердити законопроект, який дасть Нацбанку повноваження створити кредитний реєстр. До вересня 2017 року всі українські банки повинні будуть наповнити цей реєстр, а до кінця грудня 2018-го — обмінюватися інформацією про обсяг виданих кредитів. Нарешті, велику роботу щодо меморандуму НБУ потрібно провести з націоналізованим "ПриватБанком". До травня спостережна рада банка має затвердити стратегію його реструктуризації, а в серпні необхідно закінчити службову перевірку попереднього керівництва.


                         



Коментарі