Економіка України
Подобається

Починаючи з якого доходу субсидію не дадуть: Експерти дали роз’яснення

11/08/2018
Починаючи з якого доходу субсидію не дадуть: Експерти дали роз’яснення

В Україні змінилися правила нарахування субсидій. Кабмін вирішив, що діючі правила були неефективні – вони дозволяли отримувати знижки людям заможним.

Чи мають право на субсидію ті, хто отримує зарплату в «конверті», зареєстрований як безробітний або їздить на заробітки за кордон.

Якщо зарплата «в конверті», субсидію не дадуть?

Субсидія на загальних підставах надається, якщо у працездатних осіб є дохід не менше мінімальної заробітної плати, з якої сплачується повний соціальний внесок. На сьогоднішній день проконтролювати неофіційні виплати працівникам неможливо. «Звичайно, громадянин має право сам задекларувати цю інформацію. Але якщо він цього не робить, то ні фіскальні органи, ні органи соціального захисту інструментів впливу на цю ситуацію не мають», – говорить директор департаменту соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко. Боротися з «конвертами» може Державна служба з питань праці, але і вона не може нагрянути до роботодавця з інспекцією, якщо не було відповідного сигналу.

А якщо я безробітний, мені дадуть субсидію?

Правом оформити компенсацію на оплату комунальних квитанцій наділені студенти і безробітні українці. Однак варто врахувати кілька нюансів.

Будучи людиною працездатного віку, людина повинна добровільно сплачувати єдиний соціальний внесок. Якщо людина платила не менше, ніж три місяці соціальний внесок і інформація про його доходи – не менше розміру мінімальної зарплати, то ця людина на загальних підставах має право на субсидію.
 
Якщо ж людина безробітна, вона повинна стояти на обліку в центрі зайнятості. Претендувати на субсидію він зможе, однак повинен сплачувати соціальний внесок. «Якщо, наприклад, людина приходить отримувати субсидію, кажучи, що соціальний внесок сплачено, але доходи не перевищують 1 тис. грн (менше розміру мінімальної заробітної плати), то сума, від якої йому буде розраховуватися субсидія, становитиме три прожиткові мінімуми – 5286 грн.

Є ще така категорія громадян, як заробітчани. Багато ЗМІ написали, що вони можуть втратити субсидії, оскільки не зможуть довго стояти на обліку в центрі зайнятості. «Ситуація, коли б людина стояла на обліку в центрі зайнятості, отримувала допомогу по безробіттю, а сама працювала за кордоном, неможлива. Таку людину знімуть з обліку», – підтверджує чиновник Мінсоцполітики.

Однак якщо заробітчанин сплачував соціальний внесок не менше трьох місяців до звернення за субсидією, а крім того зможе документально обґрунтувати хоч якийсь дохід в Україні, він буде претендувати на субсидію. Залежно від розміру доходу це може бути розраховано як від 5286 грн, якщо дохід менший мінімалки, так і від реальної суми, зазначеної людиною в декларації. Така ж схема діє і для безробітних, які не зареєстровані в центрі зайнятості.

А якщо є спеціальна пенсія, чи буде субсидія?

Якщо людина має високий дохід, то субсидія йому може бути призначена, але в невеликому розмірі. «Є формула, яка застосовується в кожному індивідуальному випадку. Якщо громадянин отримує невелику пенсію, наприклад, 1,5 тис. грн, то він буде платити 6-7% від усього обсягу комунальних послуг. Якщо ж громадянин отримує пенсію 13 тис. грн, то субсидія йому призначена не буде», – розповів Музиченко.

Починаючи з якого доходу субсидію не дадуть?

Законодавчо не встановлено конкретну межу розміру доходу, після якої субсидія точно нараховується в нульовому розмірі. 

«Є абсолютно чітка формула, яка зафіксована в постанові Уряду № 1156, яка говорить про те, що визначається середньомісячний дохід на одного члена сім'ї, він порівнюється з прожитковим мінімумом, і на підставі цього визначається відсоток, який має оплачувати сім'я, виходячи з наявного у неї доходу. Формула побудована таким чином, що чим менший дохід, тим менший відсоток, який повинен сплачуватися. Чим вищий дохід, тим вищий відсоток. Наприклад, приходить людина і каже, що отримує 20 тис. грн, чи може вона звернутися за субсидією? Може. Але відповідно до формули, вона буде мати відсоток платежу близько 88%. Таким чином, 88% від 20 тис. грн – це і буде розмір обов'язкового платежу людини за комунальні послуги. З урахуванням того, що розмір реальної суми, що повинна сплачуватися за компослуги, буде значно меншою, відповідно субсидія буде нараховано в нульовому розмірі», – говорить Музиченко.


                         



Коментарі