Головні Новини
Подобається

“Пенсіонери, родини учасників АТО і безробітні”: Кому з українців не “світить” субсидія

29/06/2018
“Пенсіонери, родини учасників АТО і безробітні”: Кому з українців не “світить” субсидія

Протягом червня в соцмережах масово почали з'являтися історії "жертв" нових правил отримання субсидій, що вступили в силу з 1 травня.

За інформацією ГО "Громадський аудит", із загального бюджету на субсидії 71 млрд грн. за січень-травень 2018 роки держава перерахувала постачальникам ЖК-послуг у вигляді субсидій 47, 62 млрд грн. і ще залишилась винною за спожиті послуги 11,04 млрд грн. Тому сумарно витрачено вже 58,66 млрд грн. і до кінця року залишається всього 12,34 млрд грн. – це фактично 17% від закладеного бюджету.

"Профільні міністерства не могли не розуміти, що закладених в бюджет грошей не вистачить, від них звучали цифри в 100-120 мільярдів гривень, але взяли 71, з яких ще потрібно було погасити борг за минулий рік в 25 мільярдів, – розповідає провідний аналітик ГО "Громадський аудит" Тарас Галайда. – у зв'язку з нестачею коштів у бюджеті, замість того, щоб вишукати резерви, можливо, переглянути фінансування інших державних програм, Уряд вирішив не обтяжувати і скоротити субсідіантов ".

ПОПУЛЯРНЕРева розповів, коли українцям чекати підвищення мінімальної зарплати

І, варто відзначити, результатом нових правил отримання "держзнижок" на оплату комунальних послуг вже стали сотні, а то й тисячі виключених зі списку сімей.

"Мій брат – учасник АТО. В кінці минулого року він отримав серйозну травму і попереду чекає тривалий реабілітаційний період, на що потрібні просто величезні гроші. У нього є дружина з двома дітьми дочкою. Тепер їй відмовляють в наданні субсидії, оскільки кілька років тому придбали автомобіль за 4 тисячі доларів – це були гроші з проданого будинку їх бабусі. Однак ніхто це до уваги не бере ", – говорить мешканка Дарницького району Анастасія Володько.

За бортом залишаються і українці, які проживають в будинку, площею понад 200 кв.м., однак при цьому не враховується ні місце, ні умови проживання сім'ї.

"Моя подруга зараз повинна жити у великому старому будинку батьків в маленькому селі під Києвом, щоб доглянути і за будинком, і за батьками. Його площа сягає 210 квадратів. Мало того, що вони ледь зиму пережили, на тисячі гривень запасаючись дровами, так і зараз їй повідомили, що її сім'я залишиться без пільг на комуналку. Ситуація просто критична ", – скаржиться мешканка Київської області Валентина Литовченко.

Відтепер відмовити в субсидії мають повне право, якщо в сім'ї є особи старше 18 років і вони не вчаться і, при цьому, ніде офіційно не працюють і не зареєстровані як безробітні.

"Тепер, щоб претендувати на субсидію, треба або стати на облік в центрі зайнятості, або офіційно працевлаштуватися. В іншому випадку органи соцзахисту будуть вважати, що такі особи отримують тіньові, тобто незадекларовані доходи, і будуть нараховувати їм автоматично три умовних прожиткові мінімуми. В результаті людина залишається поза списком субсідіантов ", – говорить кандидат юридичних наук, експерт з питань ЖКГ Андрій Никончук.

До категорій, які автоматично позбавляються пільг на комуналку, також входять особи, які протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією отримали спадщину або іншим законним способом набули право власності на земельну ділянку, квартиру, будинок або транспортний засіб.

За новими правилами, "державна знижка" на оплату житлово-комунальних послуг втрачається і при несплаті за житлово-комунальні послуги. За правилами надання субсидій, борг не повинен перевищувати 20 неоподатковуваних мінімумів – 340 грн.

"Борги не завжди – наслідок марнотратства або безвідповідальності субсідіанта. У більшості випадків людині або сім'ї просто не вистачає коштів на життя навіть з субсидією: хтось витратився на ліки, кого-то обікрали, кому-то нарахували набагато більше, ніж покривають надані пільги . І позбавляти його за це субсидії, тим самим ще сильніше збільшуючи вже наявні у людини проблеми, – соціально несправедливо ", – відзначає провідний аналітик ГО" Громадський аудит "Тарас Галайда.

До переліку боржників автоматично можуть потрапити і тисячі пенсіонерів, які, отримуючи по 1300 – 1500 грн. пенсії, до сих пір погашають нараховані суми за централізоване опалення. Так, наприклад, у жителів стандартної однокімнатної квартири з загальної суми більш ніж 1200 грн. субсидія покривала 710 грн., тому за кожен опалювальний місяць пенсіонер мав сплатити по 550 грн.

Маса аналогічних історій по газу, коли субсидія призначена на соцнорми 3-6 кубів, а будинок примусово обладнали загальнобудинкових лічильником газу та налічують пенсіонерам на газову плиту по 30-40 кубів, на які субсидія не надається. Внаслідок цього накопичується борг, а в результаті – позбавлення субсидії і відключення газу.

"Якщо самотня людина з низьким доходом (пенсіонер, інвалід) або багатодітна сім'я, не мають коштів для оплати квитанцій без субсидії, яку не надали з вини уряду, в зв'язку з терміновим" оновленням ", такий соціально незахищена людина або сім'я потрапляють в боржники і за правилами можуть бути позбавлені субсидії, – каже Тарас Галайда. – і це називається оновленням для справедливості та адресності ".

Тому, за словами експерта, вже в результаті червневої операції, коли люди отримують квитанції за травень, з великою ймовірністю відсіється частина субсідіантов, причому найбільш нужденних.

Однак шанс повернути субсидію у громадян ще є – для цього потрібно звернутися до місцевого управління соцзахисту.

"При районних управліннях праці та соціального захисту населення є спеціальні комісії, які повинні розглядати окремі випадки. Люди, які не мають фінансової можливості оплачувати житлово-комунальні послуги і, з тієї чи іншої причини були викреслені зі списку субсідіантів, можуть звертатися туди. Комісія в індивідуальному порядку повинна розглянути кожну заяву, а інспектор оцінити рівень і умови проживання сім'ї ", – зазначає кандидат юридичних наук, експерт з питань ЖКГ Андрій Никончук.

Однак, як довго буде розглядатися заява, сказати точно не можна – все залежить від завантаженості відповідних комісій. Але, в результаті позитивного рішення, суми, нараховані за поточні місяці, будуть перераховані.


                         Коментарі