Головні Новини
Подобається

Аліменти по-новому: Що зміниться для платників і які покарання чекають на боржників

02/02/2018
Аліменти по-новому: Що зміниться для платників і які покарання чекають на боржників

Влада всерйоз вирішила взятися за проблему з аліментами в країні. Так, ще влітку 2017 року був ухвалений закон, згідно з яким розмір аліментів зріс до 50% від прожиткового мінімуму, а самі виплати стали визнавати власністю дитини. У грудні минулого року Рада проголосувала за новий законопроект, який істотно посилював покарання для неплатників аліментів. Зовсім скоро прийняті зміни набудуть чинності. , Що ж зміниться для платників аліментів та які покарання передбачені для тих, хто намагається ухилитися від виплат.

Популярне: Долар і євро трохи здорожчають: офіційний курс валют на 2 лютого

Мінімальний розмір аліментів зріс з початку 2018-го
В середині грудня 2017 року Верховна Рада прийняла законопроект №7277 про посилення захисту прав дітей, в якому був прописаний механізм посиленої відповідальності для неплатників аліментів. 4 січня 2018 р. закон підписав президент України. Набути чинності зміни повинні рівно через місяць з того моменту, а значить, на початку лютого 2018 р. Міністр юстиції Павло Петренко розповів, що 6 лютого також представлять публічний реєстр злісних неплатників аліментів, який буде доступний для громадян України.

"Зараз у нас 3 мільйони дітей, які живуть в неповних родинах і отримують аліменти. З них майже 600 тис. дітей є жертвами економічного насильства, тому що коли батько фінансово "карає" колишню дружину, це прямо позначається на дитині", – написав на своїй сторінці в Twitter Павло Петренко.

За даними Державної виконавчої служби Міністерства юстиції, за 9 місяців 2017 року була забезпечена виплата 1,7 млрд гривень аліментів на користь більш 500 тис. дітей. Найбільші суми стягнуті з боржників в Дніпропетровській, Донецькій і Полтавській областях.

"Станом на 1 вересня 2017 року на виконанні в органах Державної виконавчої служби знаходиться 539 тис. виконавчих документів про стягнення аліментів. При цьому кількість виконавчих проваджень, за якими сума заборгованості сукупно перевищує суму платежів за 3 місяці, налічує 91,8 тис. (17%)", – наголошується в пояснювальній записці до законопроекту.

Як виявилося, на практиці, класичне стягнення боргів за аліментами не особливо ефективне, тому і був розроблений законопроект, який би зміг гарантувати дітям те, що вони отримуватимуть виплати, інакше неплатника чекають серйозні санкції.

Юристи зазначають, що дуже часто в практиці трапляються ситуації, коли аліменти використовують як важіль тиску і спосіб помститися за якісь розбіжності в минулому.

"Досить часто в адвокатській практиці зустрічаються ситуації, коли стягнення аліментів використовується як засіб для помсти за образи або подружню зраду. Наприклад, батько дитини в добровільному порядку платить гроші на утримання дитини, зате мати в своєму прагненні "відсудити все" і "покарати" фінансово, звертається до суду. Звісно, конфлікт загострюється, добровільна сплата аліментів припиняється, доходи ховаються, а страждає від усіх цих маніпуляцій невинна дитина. Втім, класичним мотивом звернення до суду з позовом про стягнення аліментів залишається невміння батьків досягти згоди щодо порядку та розміру плати на утримання дітей. В умовах фінансово-економічної кризи кількість дітей, які з тих чи інших причин не отримують утримання від своїх батьків, зростає в геометричній прогресії", – говорить в коментарі "Сегодня" Тетяна Ющенко, експерт програми реформування правоохоронної і судової систем аналітичного центру "Український інститут майбутнього".

Ющенко додає, що вищезгадані обставини і неефективність чинного механізму змусили законодавців вжити заходів щодо посилення відповідальності за несплату аліментів.

Нагадаємо, що згідно зі змінами, які набули чинності влітку 2017 р., мінімальний розмір аліментів збільшився. Суд не може визначити дитині розмір аліментів менше 50% від прожиткового мінімуму (до цього було 30%), а всі виплати вважаються власністю дитини.

"Насамперед, аліменти тепер визнаються власністю дитини, а той член родини, на ім'я якого вони виплачуються, може розпоряджатися грошовими коштами виключно в інтересах дитини. При цьому неповнолітня дитина може самостійно отримувати і розпоряджатися аліментами, що нараховуються. Раніше нормами Сімейного кодексу України регламентувалося, що аліменти є власністю того з батьків, на ім'я кого вони виплачуються", – пояснює Катерина Лисечко, старший юрист, координатор практики сімейного права, Eterna Law.

Також юрист розповіла, що тепер при нарахуванні розміру аліментів суд тепер враховує цілий перелік чинників:

стан здоров'я дитини;
стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
наявність у платника аліментів інших дітей, осіб, які потребують утримання;
матеріальне становище того з батьків, з ким проживає дитина.

 
До речі, на 2018 рік планувалося, що на дитину до 6 років мінімальний розмір аліментів становитиме 746 грн на місяць, а на дитину від 6 років – 930 грн. Якщо прожитковий мінімум збільшуватиметься – перераховуватиметься і розмір виплат для дитини.

Що очікує на неплатників: заборони на зброю, поїздки за кордон і водіння машини
"Новинкою закону є посилення відповідальності за несплату аліментів і позбавлення так званих аліментників певних благ і комфорту за їх неправомірні дії.Необхідно зазначити, що тепер, відповідно до закону, за несплату аліментів суд може призначити покарання у вигляді загальнокорисних робіт на строк до двох сотень годин. При чому, в випадку ухилення боржника від виконання таких робіт, останній може і зовсім потрапити за грати, тобто, бути заарештованим на певний час", – говорить Олександр Роздорожний, юрист адвокатського об'єднання Suprema Lex.

Одними з головних нововведень стали посилені покарання за несплату аліментів. Так, згідно з новим законодавством, якщо борг з оплати аліментів перевищив суму платежів за 6 місяців, неплатнику загрожує:

заборона на виїзд за кордон;
заборона на використання зброї (в тому числі і пневматичної);
заборона на полювання;
заборона на водіння авто (виняток передбачено для військових під час мобілізації та учасників АТО, якщо це є для них способом заробітку або ж авто використовується в зв'язку з інвалідністю)
призначення двох місяців соцробіт (оплата на погашення заборгованості, під виняток потрапляють інваліди, вагітні, жінки старше 55 років і чоловіки старше 60 років.)
"Стосовно фінансових санкцій за несплату аліментів, тут теж зміни. У разі виникнення заборгованості з вини платника аліментів, одержувач аліментів має право вимагати неустойку в розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення, однак сума неустойки не повинна перевищувати 100% розміру основної заборгованості", – зазначила Катерина Лисечко.

Неплатники аліментів продовжать шукати шляхи обходу
Думки юристів розділилися, одні вірять в те, що нові правила суттєво допоможуть зменшити кількість неплатників аліментів, інші ж налаштовані скептичніше і відзначають, що злісні неплатники продовжать шукати різні схеми, щоб нічого не виплачувати.

Катерина Лисечко впевнена, що таке посилення допоможе скоротити кількість неплатників аліментів.

"Безумовно, нові санкції через несплату або прострочення аліментних платіж дозволять скоротити кількість недобросовісних аліментнозобов’язаних, оскільки раніше чітких санкцій саме за несплату аліментів законодавцем не було передбачено", – говорить Лисечко.

Ще однією зміною стало те, що подача позовів про визнання батьківства, зміну місця проживання та інші хитрощі, які активно використовувалося сторонами для затягування розгляду спорів про аліменти, тепер не будуть підставою для зупинки судових процесів, що скоротить терміни розгляду таких спорів. Також в законі сказано, що батько, який утримує дитину і не отримує аліменти більше півроку, матиме право самостійно (тобто, без узгодження з кожним з батьків) вирішувати питання про виїзд своєї дитини за кордон.

"Безсумнівно, життя батька, з яким проживає дитина, полегшить нововведення, згідно з яким у разі несплати аліментів боржником більше шести місяців батько-власник має право самостійно вирішувати питання виїзду дитини за кордон з метою навчання, проходження лікування або ж відпочинку.На мою думку, посилення покарання за несплату аліментів скоротить число злісних неплатників, оскільки багато, одумавшись, будуть готові заплатити певну суму вчасно, ніж позбавлятися водійського посвідчення або, наприклад, виконувати громадські роботи, які, як правило, не з легких", – зазначив Олександр Роздорожний.

Роздорожний також зауважив, що нікуди не зникли ризики для батьків, які отримують матеріальну допомогу на утримання дітей, залишитися без належних платежів, тому що боржники розробляють цілі схеми ухилення від сплати аліментів і намагаються обійти будь-які закони.

"Тепер позбавити боржника права керування транспортним засобом, права використання певних видів зброї, а також права на полювання може безпосередньо виконавча служба, яка займається стягненням аліментів", – говорить Роздорожний і додає, що для жорсткішого покарання працівники виконавчої служби можуть порадити містить дитини батькові звернутися до поліції або можуть самі звернутися до суду, який зможе залучити неплатника аліментів до виконання загальнокорисних робіт.

У свою чергу, Тетяна Ющенко зазначає, що закон не зможе повністю вирішити проблему з несплатою аліментів, але може стати першим кроком на шляху до її вирішення.

"Існують об'єктивні фактори, які цим законом не усунуться – високий рівень безробіття, нестабільна економічна ситуація в державі – які впливають на здатність батьків утримувати своїх дітей. Однак, поряд з ними є суб'єктивні – небажання утримувати дитину, свідоме ухилення від виконання свого соціального боргу. Думаю, саме на нівелювання суб'єктивних чинників найбільше подіє закон, але, знову ж таки, за умови його належного виконання", – коментує ситуацію Тетяна Ющенко.

Експерт програми реформування правоохоронної і судової систем аналітичного центру "Український інститут майбутнього" наводить як приклад заборону на куріння в громадських місцях: він формально діє, однак кількість людей, які продовжують палити в таких місцях, не зменшується. Тобто закон тільки встановлює певні правила, а для того, щоб вони почали працювати, повинен бути чіткий механізм їх виконання.