Навідміну від приміських багатоповерхівок, які розкуповуються як гарячі пиріжки,будинки і земля під Києвом цікавлять покупців набагато менше
Аналітик SV Development Сергій Костецький вважає, що цей сегмент по суті завмер. "З одного боку, вартість землі впала не так сильно, як інший нерухомості, і хороші ділянки завжди в ціні. У той же час, кількість угод маленьке: люди не готові витрачати гроші", – зазначив Костецький.
Популярне: “Український” сюрприз Медведєва для водіїв РФ почне діяти з 20 березня
Втім, статистика говорить про зворотне. Віце-президент ВГО "Ліга експертів України" Андрій Гусельников зазначає, що, за останні два роки в Київській області збільшилася кількість угод з нерухомості.
"У 2015 році приватні нотаріуси зареєстрували 12,5 тис. транзакцій по квартирах і приватних житлових будинків в Київській області, в 2016 році – 16,2 тис. У державних нотаріусів цей показник, становить близько 1,4 тис. Правда, поділу угод на квартири і приватні житлові будинки в статистичному обліку немає", – пояснив він.
Але і по землі угод стає більше. У 2015 році приватні нотаріуси провели їх 15,4 тис., а в 2016-му – 20,2 тис., державні – 2,3 тис. та 2,7 тис. відповідно, повідомив експерт.
Але, якщо врахувати, що в Київській області проживає 1,7 мільйона жителів, угод все одно дуже мало. Виходить, що продавали або купували землю і будинки всього 1% громадян.
До того ж покупці готові витрачатися лише на кращі, на їхню думку, об'єкти.Скажімо, за словами незалежного експерта Ярослава Цуканова, до непідготовлених ділянок узагалі немає інтересу.
"Якщо до ділянки підведений газ, електрику, хоча б в обсязі 8 кіловат, і є, як мінімум, під'їзну колію у вигляді битій щебінки, а в ідеалі – асфальтована дорога, на таку землю попит є. Розмір ходових ділянок, як правило, від 10 до 20 соток, вартість – близько 1 тис. дол./сотка, це якщо в безпосередній близькості від Києва", – пояснив експерт.
З колегою згоден і Костецький, за словами якого, найбільше впали в ціні ділянки без комунікацій. "Хороша ділянка з комунікаціями як коштувала п'ять років томудві тисячі доларів за сотку, так і зараз коштує майже стільки ж", – констатуваваналітик.
Високі тарифи тиснуть на площу будинків
Для покупців будинків головне – компактний розмір. Невеликі котеджікористувалися попитом давно, але особливо актуальною ця тенденція сталапісля різкого зростання тарифів на газ.
"Шукають об'єкти по 50-80 тис. доларів площею від 80 до 120 кв. м до 40 кілометрів від столиці. Швидше продаються будинки з хорошим архітектурним рішенням. Хороший дизайн завжди дає додаткову вартість. Все інше варто", – розповів Цуканов.
Особливо складно прилаштувати особняк, якщо його площа перевищує 180 кв.м. "Такі будинки дорого обслуговувати. Всі, хто хотів і міг купити такі будинки, вже їх придбали або побудували", – сказав Цуканов.
Глава комітету з інформаційних технологій Асоціації фахівців з нерухомості України (АФНУ) Едуард Бразас прогнозує зростання продажів будинків площею до 100 – 150 метрів, побудованих якісно, із застосуванням енергоефективних технологій.
"Високі ціни на енергоносії можуть стимулювати українців переїжджати в приміські будинки, адже там ти сам керуєш витратами на опалення, на відміну від квартири. Але котедж – задоволення не з дешевих. Тому попит матимуть невеликі енергоефективні будинки, розташовані недалеко від транспортних магістралей. Природно, кращими виявляться населені пункти, де є школи, дитсадки, лікарні, тому що до Києва з дітьми не наїздишся", – вважає експерт.
Тому найпопулярнішим напрямком традиційно залишиться Києво-Святошинський.
"Там будується багато багатоповерхових будинків – Ірпінь, Буча, Білогородка, але і котеджі є. Оскільки поруч більш-менш нормальні дороги і інфраструктура, цей район найдорожчий. Другий за активністю – інший кінець "червоної" гілки метро – Бровари, і бориспільський напрям. Там – хороша траса, і села вздовж неї завжди були недешевими", – сказав Бразас.
Традиційно популярним залишається також Житомирський напрямок. "Елітна Обухівська траса (Козин та Конча-Заспа та ін.) зараз утримує всього 5% ринку, і по суті ні на що не впливає", – додав експерт.
А Одеська траса (Віта-Поштова) поки не виправдала очікування ріелторів, так і не ставши хітом продажів. "Зараз дотягли метро до Одеської площі, може, ситуація покращиться", – припустив Бразас.
Буде ще дешевше
Заданими Гусельникова, ціни на приватні домоволодіння в Київській області заминулий рік знизилися на 5 – 10% в залежності від відстані до столиці. Ціна квадратногометра в Броварах становить 470 доларів (-5,8%), в Борисполі – 495 доларів (-5,4%), вОбухові – 440 доларів (-7,6%), в Бучі – 566 доларів (-6 , 3%), в Ірпені – 495 доларів(-5,4%).
Масового переселення киян за місто найближчим часом експерти не прогнозують.Більш того, Гусельников очікує подальшого скорочення ринку, як мінімум, на 5-10% за рік. "Ціни будуть стояти на місці, а кількість угод залишиться мінімальною", -впевнений Костецький.
Ця тенденція спровокує подальше зниження цін. Уже зараз, за словами Цуканова, продавці готові поступатися 15 – 20% від ціни. У наступні півтора року ціни можуть впасти ще на 15 – 20%.
Ціни почнуть зростати не раніше, ніж через 5 років, вважає фахівець. "За цей час на ринку накопичиться необхідна грошова маса, і люди почнуть вкладати в нерухомість", – додав експерт.
"Спочатку оживе оренда в комерційному сегменті, потім почнуть підтягуватися за ціною квартири і слідом за ними, років через три-чотири, після того як з'являється іпотечне кредитування, – ринок заміської нерухомості. Зараз у нас поки що небагато активізувалася тільки оренда комерційної нерухомості. Тобто, ми знаходимося лише на початковому етапі стабілізації ринку", – зазначив Бразас.