Президент заборонив закон про розблокування рахунків підприємств теплокомуненерго, не дивлячись на звернення Кличка та інших мерів, які розуміють усю гостроту ситуації.
Тобто всі гроші, які люди платять за тепло, енергію і гарячу воду, акумульовані на рахунках теплопостачальних підприємств, безакцептно будуть списані і перераховані НАК «Нафтогаз України», нібито за заборгованість перед ним.
Що відбувається насправді? При вивченні природи «заборгованості» підприємств ТКЕ перед «Нафтогазом» ГО «Публічний аудит» встановила, що левова частка цього боргу — зовсім не за газ! Це штрафні та інші санкції, відсотки, пеня тощо. Ще раз — мова йде не про пряму заборгованість за поставлений товар, а про ті чи інші навантаження на цю заборгованість, сформовані, до речі, у минулі роки. Ці навантаження небеззаперечні й оскаржуються у судах.
Наприклад, згідно додаткової Постанови Вищого Господарського Суду України окрім 344,9 млн грн. основного боргу ПАТ «Київенерго» повинне погасити перед «Нафтогазом»: 80,7 млн грн пені; 3% річних – 5,16 млн грн; інфляційних втрат – 144,36 млн грн; 7% штрафу – 29,43 млн грн. Тобто зверху на 344,9 накинули ще 259,6 млн грн надприбутку для НАК «Нафтогаз України».
«До чого призведе така ситуація? У регіонах підприємства ТКЕ не зможуть підготуватися до опалювального сезону: грошей немає, їх забирає «Нафтогаз». «Нафтогаз» же, навпаки, стає єдиним індикатором «поліпшень» у країні: він переповнюється від грошей, які влада вилучає у людей за допомогою навмисно завищеної ціни на газ, і у підприємств, із неоднозначних, здебільшого надуманих підстав», — пояснює Максим Гольдарб, директор ГО «Публічний аудит».