До Міжнародного Дня боротьби з корупцією доречно згадати про найгучніші корупційні скандали, в яких опинилася Україна за роки Незалежності
Першим гучним корупційним скандалом незалежної України стало звинувачення одного з найвпливовіших політиків того часу Павла Лазаренка. Нагадаємо, він був екс-губернатором Дніпропетровщини, прем’єр-міністром в 1996-1997 роки, лідером впливової політичної партії “Громада” і народним депутатом (а також конкурентом Кучми і соратником Тимошенко).
У 1998 році через панамський паспорт Лазаренка затримали в Швейцарії, де проти нього завели справу про відмивання коштів. Але це був тільки початок. Після Швейцарії за політика взялася і Україна, порушивши проти Лазаренка кримінальну справу за розкрадання державного майна в особливо великих розмірах.
Потім зі Швейцарії Лазаренко втік до США, але і тут до нього були висунуті корупційні претензії. Американська прокуратура звинуватила нардепа у вимаганні, шахрайстві, відмиванні $280 мільйонів. У Америці Лазаренко відсидів у в’язниці з 2006 по 2012 рік. Зараз живе з сім’єю у США.
Екс-президент Віктор Янукович досі не поніс покарання за скоєні злочини. Незважаючи на те, що претензії і навіть підозри в корупції можна висунути всім президентам України, Віктор Янукович і його “сім’я” впевнено лідирують. Він дотепер на волі, а нинішня українська влада тільки робить слабкі спроби його покарати.
В світі президент-втікач – визнаний корупціонер. У Росії, куди він поспішно втік, його серйозно ніхто не сприймає. До Путіна Янукович втік в останні дні Євромайдану, після жахливих розстрілів активістів. Тодішній президент поспішно зібрав коштовності і гроші і залишив свій маєток у Межигір’ї.
Скільки вдалося вивезти президентові-втікачеві, точно не відомо. Називаються різні цифри: $7,5 млрд / $12 млрд / $40 млрд! А мова йде тільки про Януковича, без урахування його найближчого оточення…
Ще, мабуть, найгучніший корупційний скандал 2015 року – справа “діамантових” прокурорів. Воно стосувалося двох найвпливовіших на той час прокурорів ГПУ: екс-заступника начальника Головного слідчого управління Володимира Шапакіна і колишнього заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця.
Це вперше самі співробітники ГПУ звинуватили і затримали прокурорів. Керував справою Давид Сакварелідзе. У затриманих знайшли $500 тисяч! Також під час обшуків виявили коштовності, цінні папери, вогнепальну зброю і знамениті 35 пакетів з діамантами, через які справа отримала назву.
У 2016 році почався і продовжується до цих пір гучний скандал через махінації з продажем видобутого державою газу. В організації махінацій підозрюють нардепа Олександра Онищенка.
Схема діяла досить просто: підставним фірмам газ державної видобутку продавали за низькою ціною нібито для населення. А після того продавали в кілька разів дорожче для промислових виробників. Держава з цих угод не отримувало жодної копійки. Махінації завдали шкоди Україні на 3 мільярди гривень! Що цікаво, схема діяла вже після Революції гідності.
Онищенко не визнає своєї провини, але встиг втекти. Зараз він знаходиться в Іспанії. Офіційний Мадрид почав процедуру екстрадиції нардепа-втікача. Його зобов’язали щомісяця з’являтися до суду. Онищенко заявляє про намір довести свою невинність в іспанському суді, оскільки отримав політичний притулок в цій країні.
До слова, за декілька місяців після припинення “газової схеми” державна компанія “Укргазвидобування” заробила 162 мільйони гривень. А за 3 роки до того (час існування схеми з посередниками) всього 25 мільйонів. Красномовні цифри, чи не так?
Ім’я молодого олігарха-втікача Сергія Курченка постійно на слуху, адже Юрій Луценко звинуватив Міхеїла Саакашвілі у співпраці з ним.
Нагадаємо, Кученко дуже молодий бізнесмен, який за часів Януковича вважався впливовим гравцем в сфері енергетики. Його підозрюють в “схемі зі скрапленим газом”. Після Євромайдан юний олігарх встиг втекти до Росії.
У 2016 році силовики затримали кількох колишніх керівників енергокомпаній, яких підозрюють в махінаціях, пов’язаних зі зрідженим газом. Колишній заступник глави “Нафтогазу” Геннадій Юр’єв застрелився перед затриманням.
Схема діяла дуже просто: зріджений газ для населення у державних компаній поза конкурсом купували за пільговими цінами і продавали за ринковими. За попередніми підрахунками, Україна втратила мільярди гривень.
Сумно, що більшість корупційних скандалів в Україні, на жаль, поки не доводять до логічного завершення. НАБУ і ГПУ, які повинні були б спільно боротися проти корупції, почали власну війну.