У "офіціалів" – дорого, у "гаражників" – без сервісу
Ремонт автомобіля для автомобіліста можна порівняти з походом до лікарні: і боляче, і дорого, і нервування багато. Добре, якщо є "своє", перевірене СТО, на якому і авто знають, і механіку можна довіряти, і зроблять – як для себе: без заміни зайвих деталей, щоб заробити. На жаль, подібна розкіш є не у всіх. І багатьом автолюбителям доводиться поневірятися між різними СТО в пошуках заповітних "ціни-якості". Тим більше що ремонт іномарки, яких в Україні вистачає, – задоволення сьогодні недешеве: деталі замовляють з Америки або Європи за валюту.
Діагностувати або "лікувати" свого "залізного коня" автомобіліст може у офіційних дилерів або у їх законних представників, навіть якщо авто не нове і куплене не в Україні. Втім, можна звертатися і до приватних СТО, в народі званих "гаражами", – яких не менше, ніж "офіціалів".
Про те, що виграє і програє автомобіліст, обслуговуючись у офіційних дилерів, нам розповіли директор СТО Анатолій Балауша, головний механік автопарку Олександр Іваненко та механік СТО офіційного дилера Сергій Данько.
КОМУ БЕЗ ОФІЦІАЛІВ ПОГАНО
Щоб зберегти гарантійне обслуговування після покупки нового авто, необхідно весь гарантійний термін (зазвичай 100 тис. км пробігу або 3 роки) обслуговуватися на офіційному СТО. Те ж стосується і кредитних авто: як правило, такий автомобіль потрібно обслуговувати тільки на офіційній станції. До речі, деякі страхові, у яких ви купуєте КАСКО, це теж вимагають. Звичайно, в першому випадку можна відразу відмовитися, але тоді авто буде складніше продати: перевага при продажу – сервісна книжка з обслуговуванням тільки у офіціалів. При гарантійному ТО власник платить тільки за витратні матеріали (масла, фільтри). З кредитом "відкрутитися" від офіціалів не вийде, зі страховою – можна вибрати більш лояльну СК. Після закінчення гарантії від офіціалів відмовляються 90% автомобілістів.
ЖИРНИЙ ПЛЮС: СЕРВІС
Головним і для багатьох – дуже важливим плюсом обслуговування у офіціалів є сервіс. Ви приїжджаєте за записом, "скаржитеся" на проблему, здаєте ключі – і або чекаєте пару годин в кімнаті очікування, потягуючи каву або чай, користуючись Wi-Fi і всіма благами комфортного очікування. Або, якщо ремонт довгий, багато сервісів викликають таксі, щоб клієнт не відчував дискомфорт, а іноді (при тривалому ремонті) видають інше авто на заміну. Після ремонту на офіційне СТО можна поскаржитися або похвалити: служба підтримки обов'язково з'ясовує, що сподобалося, а що – ні.
Ще один плюс – "сервісні кампанії": багато виробників безкоштовно міняють "проблемні" деталі, на які скаржаться в усьому світі. Так, відомий японський бренд замінив зчеплення у всіх автомобілів певного року і певної моделі. Дізнатися про такі "кампанії" можна, тільки обслуговуючись у офіціалів. До речі, потрапити на профільне СТО може будь-хто, навіть ті, хто раніше з ними не стикався.
ПИТАННЯ В ЦІНІ: ДЕТАЛІ І УСТАНОВКА
Головний аргумент автомобілістів – обслуговування у офіціалів дороге. Так, середня вартість людино-годин на профільному СТО – близько 300 грн/год, залежно від сервісу. В "гаражі" ця вартість стартує від 150 грн/год. Далі – деталі. Офіціали не поставлять неоригінальну або куплену на розбиранні деталь на ваш автомобіль, а будь-яка нова оригінальна деталь буде коштувати в рази дорожче. Наприклад, оригінальне бічне скло обійдеться в 6-12 тис. грн, ще близько тисячі коштуватиме робота з його встановлення. Те ж скло, куплене на ринку, нехай і китайське або від машини, що потрапила в ДТП, можна купити за 1,5-3 тис. грн, а свій майстер встановить його за 500 грн, попутно виправивши пару дрібниць.
Популярне: Це не їдять навіть таргани: які продукти вбивають настрій
Але у офіціалів є свій плюс: гарантія. До того ж, при продажу оригінальна запчастина, встановлена на офіційному сервісі, буде обов'язково вказана в сервісній книжці, що зіграє свою позитивну роль. У разі ж неякісного ремонту офіціали свої недоліки виправлять швидше, ніж приватник дядько Вася. Іншими словами, довести неправоту офіціалів простіше, ніж скандалити з приватниками.
ЧИ ВСЕ МЕНІ ПОТРІБНО: СЛУХАЄМО ДУМКИ
Майже всі, хто обслуговувався на офіційному сервісі, стикалися з пропозицією замінити деталі, які можна не змінювати. "У мене щось стукало в двигуні, – розповідає киянка Лера Литовченко, яка обслуговує свою КІА тільки на офіційному сервісі з 2010 року. Поїхала на офіційний сервіс, хоч авто і без гарантії вже. Нарахували 40 674 грн (!) – заміна головки блоку циліндра. Я в цьому нічого не розумію, але сума злякала. Друзі порекомендували "іншу думку" – у приватників. Приватник Олег Іванович послухав двигун і відразу сказав, що справа не в двигуні, а потрібно було міняти 1 підшипник, 2 соленблоки, і 2 "якісь залізячки". В результаті все, ще з перевзуванням, мені обійшлося вісь в 4600 грн".
На жаль, ця ситуація дуже поширена, особливо для недосвідчених автомобілістів. Офіціали можуть замінити і цілий вузол, щоб не возитися з його розбиранням, зрозуміло, за рахунок клієнта. Звичайно, гарантувати, що того ж не зроблять приватники неможливо, але у приватних СТО немає таких можливостей "розвернутися", і вони тримаються за кожного клієнта. Фахівці рекомендують: якщо немає бажання відмовлятися від офіціалів, в будь-якому випадку провести "незалежну діагностику". І якщо діагноз співпаде у офіціалів і приватників – ремонтувати. Ось тільки проконтролювати ремонт офіційні СТО не дозволяють: ви здаєте свого "друга" і отримуєте назад. У приватників же особливо педантичні автолюбителі зможуть бути присутніми при ремонті.