Економіка України
Подобається

Україна запускає “лоукостер”: що обіцяють і в чому особливості

06/01/2018
Україна запускає “лоукостер”: що обіцяють і в чому особливості

В середині грудня в Україні презентували нову вітчизняну авіакомпанію SkyUp. Обіцяється, що перевізник буде повністю українським лоукостером. Що змінить поява бюджетного авіаперевізника, і чи зможе він дійсно функціонувати як лоукостер в українських реаліях.  

Чому саме SkyUp

Про створення українського перевізника чутки ходили ще з весни 2017 р. Так, міністр інфраструктури Володимир Омелян пояснив, що з початку року вони вели переговори з декількома компаніями, але заздалегідь не хотіли робити ніяких заяв.

"На початку року ми почали переговори з трьома компаніями, я не хотів анонсувати, що може бути три, тому ми обережно говорили про одну, яка здійснилася. Вони оголосили себе в цьому році. Переговори з двома іншими тривають, я на 80% впевнений, що в наступному році вони зайдуть на український ринок", – передає слова Омеляна "Інтерфакс-Україна".

Міністр також підкреслив, що компанія SkyUp буде повністю українською. У інших компаній, які можуть з'явитися на вітчизняному ринку, буде 51% українського капіталу.

Податкова проведе понад 6 тисяч перевірок: Які компанії оглянуть в першу чергу

Гендиректор SkyUp Євген Хайнацький каже, що соціально-економічні проблеми затримали створення авіакомпанії, заявленої як національний перевізник. В авіакомпанії зазначають, що присутність на ринку повітряних перевезень пасажирів різних бюджетних компаній їх не лякає. На їхню думку, запорука якісної роботи як раз криється в здоровій конкуренції.

"На ринок заходять нові лоукостери, і ми за здорову, нормальну конкуренцію – нехай пасажир сам обере, хто йому більше до душі", – сказав Євген Хайнацький.

Як це працюватиме

Працювати авіакомпанія почне тільки з квітня 2018 року і в перший же рік роботи зосередить свою увагу на чартерних рейсах на курорти, які користуються найбільшим попитом. Так, запланували польоти з Києва, Харкова, Львова та Одеси за такими 16 напрямками, як: Анталія, Хургада, Тирана, Бургас, Ріміні, Тіват, Варна, Даламан, Шарм-ель-Шейх та інші закордонні курорти.

"Якщо ми подивимося по тих напрямках, які зараз заявлені, то в цілому вони більш орієнтовані на туристичні напрямки, а з огляду на, що компанія SkyUp заснована так само, як і Join Up туристична, в одній і тій же материнській компанії, то є висока ймовірність, що компанія буде обслуговувати значний пасажиропотік, саме туристичний. І, крім того, вільні рейси викидати в продаж для звичайних пасажирів. Тому, швидше за все, принаймні запуск, напевно, варто очікувати до початку туристичного сезону", – розповів експерт з питань авіації Богдан Долінце.

Міжнародні регулярні рейси заплановані з Києва до Барселони, Дубаю і у Ларнаки. Внутрішні рейси запустять тільки ближче до літа за маршрутами Київ-Одеса, Львів-Одеса та Харків-Одеса. Відзначається, що регулярні перевезення будуть здійснюватися за моделлю лоукоста, тобто без урахування додаткових послуг, багажу і т.ін.

Вартість квитків поки назвати складно, тому що вона буде залежати від напрямку, часу, пори року та ін. Але, наприклад, ціна квитка з Києва до Одеси стартує від 499 грн. Продаж квитків відкриють в березні наступного року.

Чи буде SkyUp дійсно лоукостером

Експерти сумніваються в тому, що національний авіаперевізник стане саме лоукостером. На їхню думку, це буде більше гібрид лоукостера і чартеру.

"Я не сказав би, що це лоукостер, це скоріше чартерна компанія, яка нарешті посилить у нас конкуренцію. Там підібралася хороша компанія, Євген Хайнацький курирував чартери в "АероСвіті", він знає, як знижувати собівартість", – пояснив в коментарі сайту "Сегодня" Авіаексперт В'ячеслав Коновалов.

Він також зазначив, що за останні два роки у нас зріс і розвинувся ринок чартерів. Якщо взяти статистику Державіаслужби, можна побачити, наскільки збільшилися обсяги перевезень чартерними авіакомпаніями.

Найбільш успішно розвивався сектор міжнародних повітряних перевезень. Так, за даними звіту Державіаслужби за 9 місяців цього року істотно зросла (на 52,2%) кількість перевезень пасажирів вітчизняними авіакомпаніями на міжнародні рейси на нерегулярній основі. За звітний період тільки 15 українських авіакомпаній перевезли 2974,5 тис. пасажирів.

"Чартери – це нерегулярні перевезення, які на курорти літають в певні пікові періоди. Лоукостери – це теж модифікація чартерів, але там трошки інша гібридна модель. Зараз світ йде шляхом модифікацій. Ті ж МАУ, вони доводили, що вони не лоукостер, але видно, що вони йдуть у модель лоукостерів. І, навпаки, лоукостери впроваджують бізнес-клас, те, що для них взагалі не підходить", – говорить експерт

В'ячеслав Коновалов відзначив, що це не буде класичним лоукостером, а якби в уряді хотіли ввести класичний лоукост в Україні, слід було піти іншим шляхом. Так, в країні досі існує питання з ПДВ на внутрішніх перельотах і з дорожнечею палива для літаків.

"Свого часу українські авіакомпанії формували список з 20 питань чиновникам. І говорили, що потрібно розібратися з ПДВ на внутрішніх перельотах. Другий момент – це авіапаливо. Елементарна економіка, в залежності від літака собівартість авіаперельоту від 30 до 60% – це паливо. У нас начебто є конкуренція, але оператори паливозаправок з підозрілою синхронністю піднімають ціни на заправку і у нас від 20 до 30% різниця з іншими країнами", – резюмував Коновалов.

Нагадаємо, поки Україна запускає національний лоукост, бюджетна авіакомпанія Blue Air (Румунія) в 2018 році відкриє 7 нових рейсів з чеського міста Брно, в тому числі і до Львова. 


                         



Коментарі