Економіка України
Подобається

Спрощена система оподаткування: як відділити чесні ФОПи від шахраїв

03/04/2017
Спрощена система оподаткування: як відділити чесні ФОПи від шахраїв


Ухилятися від сплати податків до останнього — одне з головних гасел українського бізнесу. Для пересічного громадянина України уже звичайна річ: купити один і той же товар в одному магазині та отримати чеки від різних підприємців.


Якщо покупець розраховується готівкою, то зазвичай отримує товарний чек від ФОП, якщо карткою — отримує фіскальний чек від ТОВ або іншого ФОП.


Існує чимало способів ухилення від сплати податків. Це відбувається шляхом порушення митних правил та контрабанди з одного боку та через "фірми-одноденки" чи ФОП, що суттєво занижують суми виручки, з іншого.


Здебільшого це стосується великого бізнесу. Саме його представники безпідставно користуються преференціями, які були створені для малого бізнесу.


Така поведінка великих гравців ставить під загрозу існування спрощеної системи оподаткування і чесних "спрощенців".

Ця тема набуває резонансу на тлі розмов про перегляд системи, до якої бізнес уже "призвичаївся". Отже, як відокремити сумлінний бізнес від шахраїв? Як зберегти преференції для малих підприємців?


Чому небезпечно відмовлятися від спрощеної системи


Ліквідувати спрощену систему було б шкідливо. Вона дає захист від свавілля чиновників мільйонам малих підприємців і дозволяє їм забезпечувати себе та родину з мінімальними бюрократичними процедурами.


В Україні дуже мало підприємців. Їх досі менше, ніж бюджетників.

Саме тому на старті підприємцям потрібно надавати найбільш сприятливі умови для ведення бізнесу.

Відповідно до рекомендацій Міжнародної організації праці для переходу від неформальної економіки до формальної необхідно кілька речей.


Дивіться також: Як усунуть проблему корупції в Державній фіскальній службі

По-перше — скорочення витрат на дотримання податкового законодавства завдяки впровадженню спрощених режимів обчислення податків.

По-друге — зниження реєстраційних витрат і скорочення тривалості відповідних процедур. По-третє — розширення доступу до інформаційних та фінансових послуг.


Також влада повинна сприяти доступу до державних закупівель, платіжних послуг, страхування, систем навчання підприємництву, систем соціального забезпечення.

Для України ці рекомендації цілком прийнятні. Частина з них реалізується. Інші необхідно дослідити і визначити їх пріоритетними на найближчі роки.


Три головні схеми
В Україні є три популярні схеми мінімізації сплати податків, у яких використовується спрощена система оподаткування.
Перша — продаж товарів через "спрощенців" із заниженням задекларованого річного доходу. Друга — використання спрощеної системи юридичними особами для переведення коштів у готівку. Третя — оформлення відносин з ФОП цивільно-правовими договорами замість оформлення офісних робітників.


Можна попередньо визначити, що з трьох схем найбільш поширеною є перша — продаж товарів. Ухиляння за її допомогою оцінюються десятками мільярдів гривень, а ухиляння за допомогою другої та третьої схем — це лише мільярди. Як боротися з шахраями? Як стимулювати бізнес виходити з тіні?


Ідентифікувати чесного підприємця
Останнє дослідження експертів МВФ визначає, що масова фіскалізація не є панацеєю. Вона не дає сталих позитивних результатів і може бути ефективною лише тоді, коли є частиною комплексної стратегії поліпшення.


Потрібні дієві заходи, які зменшать можливості для ухиляння від сплати податків, і чіткі критерії, які допоможуть відокремити чесних підприємців від шахраїв.


Один з ключових критеріїв, визначений у дослідженні, — зв'язок між торговельною площею та річним доходом підприємців. Попередні дані свідчать, що у селах суттєво перевищують обіг 1 млн грн на рік підприємці з площею понад 150 кв м, у селищах міського типу — понад 80 кв м, у великих містах площа ще менша.


Для таких ризикових груп підприємців на основі відповідної торговельної площі можна запровадити обов'язкове використання касових апаратів — РРО.


                         



Коментарі