Економіка України
Подобається

Господар банку-банкрута залишив Ощадбанк із носом

07/03/2017
Господар банку-банкрута залишив Ощадбанк із носом

Колишньому мажоритарному акціонеру збанкрутілого Дельта Банку Миколі Лагуну дозволили не повертати державному Ощадбанку 4,3 млрд гривень.

Про це йдеться в рішенні, яке не підлягає оскарженню, Вищого спеціалізованого суду України (ВССУ).

Так, із розгляду цивільних і кримінальних справ ВССУ задовольнив касаційну скаргу колишнього мажоритарного акціонера Дельта Банку Миколи Лагуна і скасував рішення Печерського райсуду Києва від 12 березня 2016 року та постанову Апеляційного суду. Києва від 5 жовтня 2016 року, згідно з якими Микола Лагун як поручитель по боргових зобов'язаннях Дельта Банку (за договорами про коррахунках) повинен був повернути Ощадбанку $111,8 млн, 12,45 млн євро і 948 млн грн (за поточним курсом НБУ це в сукупності близько 4,3 млрд грн).

ПопулярнеРобота за кордоном: хто і за скільки подається “у світи”? (Інфографіка)

Крім цього, Вищий спеціалізований суд із розгляду цивільних і кримінальних справ задовольнив зустрічний позов Лагуна до Ощадбанку і визнав недійсним договір поруки від 6 листопада 2014 року.

У ньому також констатується, що ч. 1 ст. 51 Закону України "Про банки і банківську діяльність" встановлена правова природа кореспондентського рахунку як особливого рахунку для здійснення банківської діяльності, "виконання вимог щодо кореспондентського рахунку одного банку перед іншим банком не може забезпечуватися поручительством фізичної особи".

Крім того, суд зазначив, що "оскільки зобов'язання за договорами про відкриття і ведення банківського рахунку нерозривно пов'язані з особою кореспондента, в силу положень ст. 553 ЦК України виконання зобов'язання фізичною особою, тобто поручителем за договором поруки неможливо, що вказує на незаконність договору поручительства, і в силу положень ст. ст. 203, 215 ЦК України він є недійсним".

Обсяг вкладів фізосіб у "Дельті" на момент введення тимчасової адміністрації становив 31,4 млрд грн, а юросіб -12,4 млрд гривень. Станом на 1 січня 2017 року вкладникам-фізособам у межах гарантійної суми було виплачено 15,55 млрд грн (96,7% запланованих виплат).

За даними Фонду гарантування вкладів, ринкова вартість активів Дельта Банку була визначена незалежними оцінювачем на рівні 27,4 млрд грн, що становить 30% від суми, зазначеної "на папері" на 1 січня 2017 роки (94,27 грн).

Фонд гарантування звинувачував, зокрема, Ощадбанк у сумнівних операціях, що призвели до виведення з Дельта Банку активів на 2 млрд гривень. При цьому "Ощад" заявляв про боргові вимоги до Дельта Банку на 3,9 млрд грн, а Фонд гарантування визнав 3,28 млрд грн і включив їх у сьому чергу задоволення.


                         



Коментарі