Економіка України
Подобається

Експерти розповіли, хто винен у дикому стрибку цін на продукти

17/11/2015
Експерти розповіли, хто винен у дикому стрибку цін на продукти

Українці, які бідніють, змушені переплачувати за продукти.

474388

За даними Держстату, індекс цін виробників із м'яса і м'ясопродуктів за останні 12 місяців збільшився на 25,7%, молочної продукції – на 23,8%, хліб і хлібобулочні вироби – на 43,6%, цукру – на 50,3%. Причин, за якими вітчизняні продукти обійшлися українцям на порядок дорожче, декілька.

У виробництві продуктів харчування значна частка собівартості залежить від імпорту і від логістики. Через те, що девальвація гривні припала на середину агросезону, виробники вирішили закласти свої втрати і ризики в ціну майбутнього врожаю.

"Більшу частину підвищення цін ми вже пройшли – зараз усе ще наздоганяємо валютний курс. При стабільності валютного курсу цієї зими на українців чекає підвищення цін на продовольство на 5-15%", – прогнозує заступник директора Інституту аграрної економіки Віталій Саблук.

Спекуляції на продуктах на тлі погіршення рівня життя більшості українців залишаються вигідним бізнесом.

"Багато компаній досі ведуть облік у валюті, і при коливаннях курсу гривні одразу починають перераховувати собівартість і свої ціни у валюті", – зазначає старший консультант і менеджер проектів AppleConsulting Олександр Соколенко.

При цьому саме поняття цивілізованої конкуренції у левовій частці торгових мереж, які займають сьогодні понад 60% роздробу, геть відсутнє. Приміром, якщо якась мережа підвищує ціни на товар, то її дії моментально копіюють конкуренти. "У європейських країнах усе інакше: конкуренти воліють користуватися таким моментом, щоб збільшити свою частку на ринку за допомогою збереження старих цін", – пояснює глава Української Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко.

Зниження цін у роздробі часто блокується через небажання відмовитися від супутніх доходів і продажу місць на полицях великим брендам. У результаті вітчизняним виробникам недорогих товарів у роздрібних мережах, за винятком хіба що private label, часто вже не знаходиться місця.

Нарешті, повна свобода, надана роздрібним операторам, призвела до хаосу з ціноутворенням на ринку продтоварів. Ця сфера не контролюється державою вже більше року – з моменту ліквідації Державної інспекції з контролю за цінами. В результаті постраждали не тільки споживачі імпортних дорогих делікатесів, а й вітчизняних соціально значущих продуктів. За даними Держстату, тільки за дев'ять місяців цього року індекс споживчих цін щодо продтоварів виріс на 43%. І розібратися, на якому саме етапі ланцюжка відбувся той чи інший ціновий стрибок, за словами Дорошенка, зараз не можуть навіть самі учасники ринку.

 

 

Першим цю новину поширив агрегатор Корупція.Інфо 

https://play.google.com/store/apps/details?id=info.korupciya.news&hl=ru


                         



Коментарі