Економіка України
Подобається

“Не словом, а доларом” : що чекає українців у разі дефолту

25/05/2015
“Не словом, а доларом” : що чекає українців у разі дефолту

дефолт

Різке падіння курсу гривні, черговий стрибок цін, холодні батареї наступної зими. Такі перспективи загрожують Україні у разі дефолту

Країна – на межі цього малоприємного події. Ймовірність того, що ми не зможемо повертати мільярди доларів, взяті в борг за кордоном, експерти вже оцінюють як п'ятдесят на п'ятдесят. Олії у вогонь цього тижня підлила Верховна Рада – дозволила уряду не платити за зовнішніми боргами. Адже сума – величезна, і вона непосильна для нашої економіки.

На кожному українцеві вже висить борг у 1600 доларів. Будь то людина, яка ніколи не брала ні копійки в кредит, будь то хоч вчора народжена дитина – ми всі повинні.
1600 доларів – така сума виходить, якщо розділити розмір зовнішнього боргу України на кількість громадян.

Але всі українці вже й так давно розплачуються за боргами перед іноземними кредиторами. Гроші з наших кишень забирають через замороження зарплат, пенсій, підвищення цін, тарифів, і, звичайно, через зростання курсу долара. Але затягування поясів – вже не допомагає.

У найближчі кілька років країна повинна виплатити за боргами астрономічну суму – 47 мільярдів доларів. А може заплатити тільки 15 мільярдів.

"Така, друзі, арифметика – 15 маємо, а 47 повинні. Виникає питання – як платити? З кишень українців ці борги ми платити більше не можемо", – сказав прем'єр Арсеній Яценюк.
Уже кілька місяців Кабмін намагається домовитися з іноземними кредиторами – реструктуризує наші борги.

Тобто розтягніть їх у часі, дозвольте віддати їх, наприклад, не через чотири роки, а через десять. Дозвольте в перші кілька років платити тільки відсотки.

"Україні потрібна перепочинок – хоч би роки три – щоб накопичити резерви, перезапустити економіку – провести реформи", – вважає Ерік Найман, фінансовий аналітик.
Але і це не все – уряд просить кредиторів частину боргу просто списати.

Наприклад, дозволити не виплачувати 20-30% від суми взагалі. Інвестори повинні погодитися, впевнені в уряді. Адже в Україні – форс-мажор.

"Якщо ви справедливо ставитеся до українських громадян і до української держави, яка страждає від російської агресії, воєн … допоможіть не словом, а доларом. А точніше мільярдами доларів. Щоб наші діти, ніші внуки не платили за боргами Віктора Януковича", – сказав Яценюк.

Піти на поступки український уряд просить виключно приватних західних кредиторів – це великі інвестфонди, які володіють українськими цінними паперами на мільярди доларів.

Останнього тижня стало ясно – переговори Кабміну з інвесторами зайшли в глухий кут. Списувати частину боргу кредитори не хочуть. А значить Україна – на межі банкрутства.

Експерт-фінансист Олександр Савченко каже – якщо Україна не домовиться про реструктуризацію боргу – вона не отримає наступний транш кредиту від Міжнародного валютного фонду. І вже через місяць – може наступити момент, коли навіть при всьому бажанні платити за зовнішніми боргами – грошей на це просто не буде. Це називається технічний дефолт. Будь-які інвестиції в країну повністю припиняються. Виробники не можуть отримати кредити. Підприємства закриваються. Ось що це означає для кожного українця.

"Дефолт веде до того, що девальвація досягає близько 50% в середньому, інфляція, зростання цін – 25%, падіння виробництва – додатково – 8-10, зменшення реальних доходів – на 10%", – зазначив Олександр Савченко, фінансовий аналітик.

Тобто дефолт обернеться черговим витком кризи. І гайки будуть закручувати ще сильніше. Нацбанк може заборонити закупівлі імпортних товарів, щоб валюта не йшла з країни. Тобто на прилавках залишаться лише вітчизняні товари.

"Пожертвувати доведеться імпортом автомобілів, одягу, побутової хімії", – додав Ерік Найман.


У країни не буде вистачати грошей, щоб розплатитися за імпортний газ, а значить, опалювальний сезон виявиться під загрозою зриву.

"Дефолт" – цим словом на цьому тижні рясніли газети та інтернет-видання. Привід дала Верховна Рада.
Парламент прийняв закон, який фактично дозволяє уряду не виплачувати зовнішні борги держави. І якщо уряд цим правом скористається – це автоматично означатиме дефолт. Але в Кабміні підкреслюють: зроблять все, щоб не доводити справу до крайності.

"Після проведення цієї операції борги України будуть менші, а це означає, що довіра, як кредиторів, так і інвесторів буде більшою, тому що українська економіка буде здоровою", – зазначив Яценюк.

"Це дуже непростий документ, який дасть можливість або домовитися з кредиторами, або ми увійдемо в технічний дефолт – ми свідомо це розуміємо, і ми даємо уряду можливість вирулити ситуацію", – сказав Юрій Луценко.

Ми йдемо по дуже тонкому льоду – так говорить про рішення парламенту міністр фінансів.

Іноземним кредиторам фактично дали сигнал – або ви погоджуєтеся пробачити нам частину боргів, або ми оголошуємо дефолт – і тоді взагалі нічого не отримаєте. Українська влада хоче зробити іноземних інвесторів поступливішими, кажуть експерти.

"Це елементи шантажу, який перейде в публічну площину. Тепер в Кабміні можуть мати важелі тиску на іноземних кредиторів", – сказав Ерік Найман.

От тільки борги в України не тільки перед західними інвесторами, а ще й перед Росією. Ми повинні Кремлю три мільярди доларів.

Ці гроші брав уряд Януковича-Азарова в останні місяці правління. І Москва ні реструктуризувати борг, ні тим більше списувати категорично не згодна. І справа тут ні в грошах.

"Для Росії це гачок, який проковтнула Україну в 2013 році і Росія за цей гачок смикає. Росії, звичайно ж, вигідно, щоб Україна оголосила дефолт. Щоб Україна пішла на банкрутство. Росії вигідно ізолювати від зовнішньої допомоги, зовнішнього капіталу України – бо тоді це збільшує шанси на розпад України ", – додав Найман.


Це величезні втрати – як для громадян України, так і для західних кредиторів. Часу на те, щоб домовитися з інвесторами про відстрочку боргів, або частковому їх списанні – майже не залишається. Зробити це повинні до кінця літа "

segodnya.ua


                         



Коментарі