Депутати різних фракцій і депутатських груп підтримують рішення президента і РНБО ввести санкції і заборонити в Україні доступ до російських програмних продуктів і соцмереж.
ПопулярнЕ: Втрата врожаю через заморозки: як зміняться ціни на ринках
"На жаль, Кремль веде війну не тільки на лінії фронту. В цій гібридної війні є інформаційна складова. Це – ще один крок до захисту нашого інформпростору від впливу країни-агресора", – вважає глава фракції БПП Артур Герасимов.
Думку Артура Герасимова розділяє і заступник голови фракції НФ Андрій Тетерук. За його словами, це потрібно було зробити ще три роки тому.
Однак колеги по коаліції попереджають, що технічно заборонити використання "Яндекса", "ВКонтакте", "Однокласників" і інших російських програмних продуктів і соціальних мереж буде вкрай складно – на сьогоднішній день немає законів, які б це регулювали.
"З моєї точки зору це давно потрібно було робити. Єдина глобальна проблема – технічна реалізація. Відразу з'явилися заяви кількох представників інтернет-асоціацій, які говорять, що це технічно неможливо. Хоча, наскільки я розумію, технічно це можливо зробити. І я думаю, що головне питання тут буде – саботаж провайдерів, які будуть пробувати робити все від себе залежне, щоб зменшити можливості для виконання цього рішення. Тут питання тільки в тому, наскільки держава зможе жорстко і різко навести порядок в цьому питанні", – сказав "Сегодня" нардеп від БПП Вадим Денисенко.
За словами заступника голови комітету ВР з питань свободи слова та інформаційної політики, нардепа від НФ Сергія Висоцького, указ президента стосується лише держструктур. "Що стосується практичної реалізації цього указу, як на мене, тут є труднощі. Указ президента і рішення РНБО обов'язкові для виконання державними органами України – міністерствами, відомствами і т.д. Прямих норм по тому, що юридичні або фізичні особи повинні підкорятися указам президента або рішенням РНБО, на жаль, немає. Наскільки я поговорив з експертами, вони кажуть, що якщо якийсь провайдер не закриє доступ до "Вконтакте", або "Однокласників", або "Яндексу" і т.д., то формально підстав покарати його за це немає. Може будуть якісь підзаконні акти, які це відрегулюють. Може бути рішення Кабміну, може і ініціатива президента в залі ВР", – розповів журналістам в кулуарах парламенту Сергій Висоцький.
На питання "Сегодня", чи обговорюються законодавчі зміни, які б передбачали покарання провайдерів, в його комітеті, нардеп відповів, що поки таких ініціатив до них не надходило.
У той же час в бесіді з "Сегодня" радник глави МВС Зорян Шкіряк сказав, що питання про прийняття додаткових підзаконних актів, які б передбачали відповідальність провайдерів за невиконання указу президента та рішення РНБО, вже обговорювалося.
"Воно обговорюється не один місяць і є дуже, на мій погляд, хороші напрацювання. У мене є відчуття, що це буде підтримано і цей указ президента, який я всіляко вітаю і вважаю його історичним. Це реальний крок у боротьбі з інформаційним терором проти України. Тільки в соціальній мережі "Вконтакте" нами зафіксовано близько 3 тис. груп антиукраїнського спрямування. Причому багато з них діють під "патріотичною риторикою", – сказав Зорян Шкіряк.