Україна зробила крок до використання сучасних технологій у транспортній сфері. Днями вступив в силу закон про електронний квиток – єдиний проїзний документ для громадського транспорту.
Популярне: Українські банкомати видають фальшиві долари (ФОТО)
Нагадаємо, е-квиток буде являти собою пластикову карту або спеціальний брелок з чіпом, на якому буде певна кількість передплачених поїздок. Вони будуть зчитуватися за допомогою спеціальних пристроїв – валідаторів. Автори закону кажуть, що завдяки нововведенню вийде реально оцінити пасажиропотоки на маршрутах і доходи транспортників для обґрунтування тарифів.
Один зі співавторів законопроекту, керівник КП "Вінницякартсервіс" Катерина Бабіна, розповіла нам, що первинне впровадження проекту вже розпочато в Тернополі, а Вінниця зараз – на етапі проведення тендера на закупівлю обладнання. "Тендер плануємо завершити влітку і почнемо установку устаткування в транспорті", – сказала нам Бабіна. За її словами, на цей проект ЄБРР надасть до 8 млн євро, а з міськбюджету буде виділено близько 1 млн євро. Вона не виключає, що перші е-квитки з'являться у Вінниці вже з вересня.
"Після у нас йде Львів. В цьому місті так само, як і ми, запустять проект спільно з ЄБРР. Але у Львові тільки починають цей проект – відбирають постачальників обладнання", – говорить Бабіна. Вона не виключає, що питання з пасажирами-пільговиками буде вирішене просто – їм пропонують видавати е-проїзні безкоштовно."Закон зобов'язує розробити порядок – перед робочою групою при Мінінфраструктури вже поставлено завдання", – уточнила Бабіна. При цьому автори законопроекту додають, що і сам механізм оплати проїзду ще потребує корегування. Наприклад, якщо людина сплатить багато поїздок, то їй можуть запропонувати істотну знижку. А ось столична влада поки чекає звітів від транспортників про ступінь готовності до введення е-квитків. За їх результатами вже найближчим часом буде прийнято рішення про термін запуску проекту в Києві.
ПЕРШОПРОХІДЦІ. У Тернополі пілотний проект по випробуванню нової системи запустили ще в грудні минулого року. Правда, при запуску залучили до системи обілечування кондукторів з валідаторами. "Така система працює в рамках першого етапу на всьому муніципальному транспорті. Зараз вона розширюється на приватний транспорт, тобто перевізники навчаються роботі з новинкою, – розповів нам представник компанії-оператора Віталій Васильків. – Але в муніципальному транспорті вже встановлюються стаціонарні валідатори". Разом з е-квитком, за словами Василькова, поки залишається і готівковий розрахунок. "Але ми йдемо до того, що розплатитися за допомогою електронного квитка за фактом буде дешевше за рахунок бонусів, і сподіваємося, що пасажири будуть віддавати перевагу електроніці", – запевнив Васильков і додав, що за п'ять місяців роботи пілотного проекту реальна виручка від роботи міського електротранспорту збільшилася на 25%.