Технології
Подобається

Політ-проліт: як відсудити компенсацію у авіакомпанії

28/04/2017
Політ-проліт: як відсудити компенсацію у авіакомпанії

Напевно, багатьом хоч раз доводилося переживати затримку рейсу. До того, поки самі не потрапимо в цю неприємність, складно уявити, з чим насправді доводиться стикатися в цій ситуації пасажирам.

Популярне: Порошенко *подарував* українцям нові обіцянки

Зазвичай в моменти, коли затримують рейс, в аеропорту починає назрівати справжня паніка. Одні вимагають пояснити причину затримки і намагаються отримати потрібну інформацію, інші перебувають у стані відчаю від страху не встигнути на проміжний рейс, інші ж просто смиренно чекають на політ, в надії дивлячись на електронне табло. Засновник компанії MyAviaHelp Аскольд Клюс розповідає, що таке овербукінг і як з ним боротися.

– Що ж таке овербукінг?

Іншими словами, овербукінг – відмова в посадці на борт через брак пасажирських місць в літаку. Багатьом може здатися дивним, але продаж більшої кількості місць, ніж вміщує борт літака, є легальною. Адже не секрет, що з багатьох причин пасажири можуть не з'явитися на посадку, і авіакомпанії не хочуть втратити можливість заробити більше. Показники у кожної авіакомпанії різні і в середньому коливаються від 5 до 15%.

– І що потрібно робити в такій ситуації?

У цій ситуації радимо пасажиру вимагати відмітки на стійці реєстрації в вигляді штампа "Overbooking" або Standby на своєму квитку або посадковому талоні, а також запитувати доставку першим можливим рейсом. Навіть якщо цього не вдалося зробити, не викидайте посадочні талон, ви легко можете зробити фотографії на телефоні і зберегти в Дропбоксі. Уже після прильоту ми допоможемо отримати компенсацію від 250 до 600 євро.

Звісно, ви можете отримати таку компенсацію самостійно.

Спочатку потрібно розібратися з законодавством країни, де зареєстрована авіакомпанія, а також де сталася відмова в посадці.

Далі потрібно оцінити свій випадок на предмет стягнення компенсації і розрахувати суму відшкодування.

Скласти претензію англійською мовою, спираючись на законодавство Євросоюзу, або мовою тієї країни, де зареєстрований авіаперевізник.

Претензійну заяву необхідно відправити до авіакомпанії. У кожного перевізника свої вимоги: у одних через онлайн форму на сайті, у інших по e-mail, у когось факсом або листом в конверті поштою. З цими вимогами ознайомтеся на сайті авіакомпанії.

Важливо скласти юридично грамотну претензію, щоб авіакомпанія сприйняла вас всерйоз.

У разі відмови зверніться до державних органів тієї країни, під юрисдикцію якої потрапляє ваш випадок. Ці органи регулюють відносини авіакомпанії і пасажира. Навіть в Євросоюзі у кожної країни такий орган свій.

Останньою інстанцією буде суд.

На таку процедуру можуть піти роки.

– Яке законодавство захищає пасажирів в таких випадках?

Насамперед ми працюємо з Регламентом Європейського Союзу №261 від 2004 року. Щоб покладатися на нього, необхідно бути пасажиром авіакомпанії, зареєстрованої в Європейському Союзі (такої як Austrian Airlines, British Airways, Lufthansa, Air France, KLM тощо) або вилетіти із зони Європейського Союзу перевізником, не зареєстрованим в ЄС.

– Що робити, якщо скасування і овербукінг сталися в Україні?

Ви дуже правильно поставили запитання, тому що якщо говорити про українське законодавство, то компенсацію можна отримати тільки в разі скасування або недопуску пасажира на рейс. Таким чином, Ви можете вимагати компенсацію у таких українських авіакомпаній, як Міжнародні Авіалінії України (МАУ), Азур Ейр Україна (Azur Air Ukraine), Роза Вітрів (Windrose), Ян Ейр (YanAir), Браво тощо. До речі, суми компенсації не відрізняються від тих, що прописані в європейському законодавстві.

– Виходить, за затримку рейсу в Україні не можна отримати компенсацію?

Не зовсім так. Якщо авіакомпанія зареєстрована в ЄС (AirBaltic, CSA Czech Airlines, LOT Polish Airlines, Wizz Air, Ryanair тощо), то цілком можна розраховувати на компенсацію до 600 євро.

– Яку суму компенсації може отримати пасажир в разі затримки рейсу?

Сума коливається від 270 до 650 доларів США і залежить від відстані польоту. Так, компенсація становитиме 270 дол. за політ до 1500 км, $ 430 за політ від 1500 до 3500 км і 645 дол. за перельоти понад 3500 км. При цьому вартість придбаного квитка значення не має.

До речі, багато хто помилково вважає, що тимчасове надання готелю – це добрий жест авіакомпанії, а не її зобов'язання. Скажу більше: деякі пасажири і правда вірять, що отримали більше ніж очікували, тому вимагати ще й компенсацію в цьому випадку неможливо. Однак це не так.