Економіка України
Подобається

Електроенергія знову дорожчає: скільки доведеться платити українцям за комуналку

25/03/2017
Електроенергія знову дорожчає: скільки доведеться платити українцям за комуналку

Україна залишилася без донбаського антрациту. У відповідь на "націоналізацію" українських підприємств і загострення ситуації на сході РНБО заборонила будь-яке переміщення вантажів через лінію дотику. Тепер нашій країні доведеться купувати вугілля за кордоном. Раніше в Кабміні заявляли: якщо відмовитися від вугілля з так званої "ДНР/ЛНР", тариф на електроенергію доведеться підвищити як мінімум на 30%.

Чи переглянуть тариф для населення

Україна завозила з підприємств, які знаходяться на тимчасово непідконтрольних територіях, до дев'яти мільйонів тонн вугілля щорічно. Одна тонна такого вугілля обходилася в 1730 гривень, водночас, згідно з формулою "Роттердам+", імпортне вугілля коштує близько 3000 гривень, заявив в ефірі одного з телеканалів віце-прем'єр Павло Розенко. Цього року Україна повністю відмовилася від вугілля з т. зв. "ДНР" і "ЛНР". Тепер його доведеться закуповувати за кордоном. За словами глави НКРЕКУ Дмитра Вовка, 2017-го Україна імпортує 5,6 мільйона тонн. Це значно менше, ніж минулого року. Обсяги споживання скоротили після рішення уряду про введення надзвичайного стану в енергетиці.

Якщо раніше на генерацію електроенергії витрачали 30 тонн антрациту на добу, після введення надзвичайного стану обсяг споживання знизили до 20 тисяч тонн. Крім того, генерація поетапно переходитиме з антрацитового вугілля на вугілля газової групи. На це, за підрахунками уряду, знадобиться два-два з половиною роки.

Навіть з вугіллям з т. зв. "ДНР" Україна доводилося імпортувати антрацит. Минулого року, як повідомляє Державна фіскальна служба, найбільше вугілля Україна закупила в Росії. Так, 906 мільйонів доларів витратили на російське вугілля, 212 мільйонів доларів на вугілля з США і 94 мільйони – на імпорт з Канади.

Міністр енергетики Ігор Насалик уже заявив про те, що відомство готує розпорядження про заборону імпорту з Росії. "Я вноситимуть на засіданні Кабінету міністрів розпорядження про те, щоб ніякого вугілля енергетичного не було з території Росії. Мається на увазі антрацитової групи", – сказав міністр. Водночас Володимир Гройсман припустив, що наша держава купуватиме вугілля у Сполучених Штатів Америки, Австралії чи в Південній Африці. Таке рішення вплине на собівартість генерації електроенергії.

1198215

Тариф на світло для населення, пояснив прем'єр, розрахований з урахуванням вартості українського вугілля, який в тому числі завозили з тимчасово непідконтрольних територій. "На "Роттердамі" вугілля коштує близько 3000 гривень, а в тарифі воно закладене на рівні 1730 гривень. Чи не так? Тому 3000 гривень – це фейк. У Роттердамі купувати вугілля зараз неможливо тільки тому, що воно удвічі дорожче, ніж закладено до ціни електроенергії", – заявляв прем'єр-міністр на засіданні уряду в лютому цього року.

"На "Роттердамі" вугілля коштує близько 3000 гривень, а в тарифі воно закладене на рівні 1730 гривень. Чи не так? Тому 3000 гривень – це фейк. У Роттердамі купувати вугілля зараз неможливо тільки тому, що воно удвічі дорожче, ніж закладено до ціни електроенергії", – заявляв прем'єр.

Ще кілька тижнів тому Павло Розенко стверджував: якщо відмовитися від вугілля з т.зв. "республік" і купувати його тільки за кордоном, тариф на електроенергію для населення доведеться підвищити ще на 30%.

"Якщо ми хочемо, і "блокадники" хочуть, щоб ми закуповували вугілля на зовнішніх ринках за ціною "Роттердам+" і платили за це ціну вище трьох тисяч гривень, вони повинні говорити, що внаслідок цього нинішня ціна на електроенергію має зрости ще мінімум на 30%", – сказав Розенко 16 лютого в ефірі телеканалу "112 Україна".

Зараз при споживанні понад 100 кіловат кожен кВт*година коштує 1,68 гривні. Якщо електроенергія подорожчає на 30%, кожен кВт*год коштуватиме понад дві гривні.

Голова Житлового союзу України Олександр Скубченко передбачає: тариф для населення дійсно можуть підвищити, однак електроенергія подорожчає незначно – на 10-15%, або 16-25 копійок за кожен кВт*год при споживанні більше 100 кіловат.

"Планові підвищення електроенергії закінчилися. Позапланові – будь ласка. У виробництві електроенергії теж є свої складові. Як тільки одна зі складових дорожчає, у виробника з'являється право збільшити тариф. У нас хоча б один квартал пройшов без підвищення тарифів? Не було такого. У будь-якому випадку, якщо підвищення і буде, це буде не в рази. Я думаю, в межах 10-15% тариф підвищать", – говорить голова Житлового союзу України Олександр Скубченко.

До речі, НКРЕКУ вже прийняла рішення підвищити оптово-ринкову ціну (ОРЦ) електроенергії на 1% з першого квітня. Якщо наразі кожен МВт*год коштує 1341,5 гривні, вже наступного місяця за цей обсяг електроенергії доведеться заплатити 1354,9 гривні.

До цього в комісії обіцяли знизити тариф ОРЦ на 5,8%. "В існуючих умовах, в тому числі через блокаду, змушені повідомити про скасування раніше запланованого рішення про зниження оптово-ринкової ціни з 1 квітня 2017 року", – пояснив Дмитро Вовк на своїй сторінці в соцмережі.

Разом з електроенергією може подорожчати холодна і гаряча вода

Олександр Скубченко зазначає: якщо рішення про перегляд тарифу на електроенергію приймуть, для українців подорожчають й інші комунальні послуги. У структурі тарифу на холодну воду 25% – вартість електроенергії. Ще 38% в структурі тарифу займають заробітні плати, які також зросли за минулий рік. НКРЕКУ ще до проблеми з дефіцитом вугілля анонсувала 2017-го зростання тарифів на воду в середньому на 9%. "Київводоканал" планував підняти свій тариф на 16,4%. Наразі кубометр холодної води коштує 13,77 гривні, після подорожчання за куб води доведеться платити більше 16 гривень.

"Нові тарифи затверджені міською владою. Тариф повинен відповідати витратам, які несуть підприємства. Не повинно бути соціального популізму", – упевнений заступник мера Південного Дмитро Любивий.

Як пояснили в комісії, підприємства зобов'язані подати заяви з проханням встановити нові тарифи до 10 серпня.

Крім того, від вартості електроенергії та холодної води залежить тариф на гарячу воду. "Що таке гаряча вода? Це підігріта холодна вода. Звичайно, від вартості холодної води залежить і тариф на гарячу", – говорить Олександр Скубченко. При цьому, варто зазначити, що більше 60% в структурі тарифу на гарячу воду – вартість газу.