Столичні комунальники таки перемудрили з платіжками. Аналіз рахунків за тепло, отриманих городянами взимку і в минулому опалювальному сезоні показав, що Київ винайшов якусь свою формулу, що кардинально відрізняється від методик, що використовуються в інших містах країни. Про це повідомив екс-міністр ЖКГ, голова «Спілки власників житла України» Олексій Кучеренко.
Втім, поки це лише підозри. «Це наша гіпотеза, яку ми маємо намір або підтвердити, або спростувати», — заявив експерт.
Як відомо, у червні минулого року НКРЕКП підняла тариф на тепло для жителів Києва в 1,8 рази, до 1419 грн./Гкал (для будинків і квартир, де є лічильники тепла) або 32,19 грн/кв. м опалювальної площі там, де лічильників немає.
«Але, за результатами грудня-січня 2017 року ми виявили, що у багатьох квитанціях сума платежів у будинках з лічильниками (порівняно з тими ж місяцями минулого року) зросла не в два рази, а відразу в чотири. У нас є тисячі скарг з конкретними адресами», — стверджують в «Союз власників житла України».
Експерти продовжують збирати доказову базу і радять киянам зрівняти у своїх платіжках обсяги тепла, спожитий в цьому і минулому сезонах.
У «Київенерго» традиційно виправдовуються, стверджуючи, що не можна порівнювати дані різних років, так як погодні умови в одному і тому ж місяці в різні роки могли сильно відрізнятися. Наприклад, за кількістю днів з сильними морозами (коли холодно палять сильніше, ніж при плюсових або нульовий температурах).
І на цей аргумент опонентів енергетиків знайшлася відповідь. Мовляв, навряд чи нинішня зима була в два або два з половиною рази холодніше, ніж минула. Тому активісти наполягають: є серйозні сумніви в правильності розрахунку вартості опалення в Києві.
«Я беруся стверджувати, що ціна в Києві значно завищена. Вона не може бути більше, ніж в Бердичеві чи Житомирі, де працюють звичайні котельні, а не ТЕЦ. Адже в столиці за рахунок спалювання газу виробляється не тільки тепло, але і електроенергія, яка продається на енергоринок в 2,5 рази дорожче, ніж, наприклад, атомна енергія. Так ще й тепло «Київенерго» продає за завищеною ціною», — заявив Олексій Кучеренко.
За словами депутата Київради, члена комісії з питань ЖКГ і ПЕК Валерія Гуманенко, тариф на вироблення тепла «Київенерго» можна було б знизити в два, а то і в три рази (при збереженні нинішньої вартості електроенергії).
Тому активісти пропонують створити тимчасову контрольну комісію при Київраді для детального вивчення цього питання.
Сумніви викликає і вартість газу для побутових споживачів на рівні 6,879 грн за кубометр, затверджена постановою КМУ №315 від 27 квітня 2016 року. Як повідомили в «Союзі власників житла України», Київський окружний адміністративний суд виніс рішення про проведення судово-економічної експертизи розрахунку цієї ціни.
«Кабмін, розуміючи, що ціна газу була взята «зі стелі», просто затягує судовий процес», — каже Олексій Кучеренко.
У 2017 році закінчується договір оренди компанією «Київенерго» об'єктів комунальної власності — ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, тепломереж Києва і заводу «Енергія». Депутати Київради та КМДА повинні вирішити: чи продовжувати договір або шукати нового інвестора на конкурсі.
Це привід для міста провести аудит, вивчити, в якому стані знаходиться теплове господарство та які фінансові результати співпраці муніципальної влади з «Київенерго».
Валерій Гуманенко підозрює, що «Київенерго» спробує отримати за договором з містом компенсацію так званих «невід'ємних» поліпшень, здійснених за рахунок коштів компанії. Мова йде про суму в 700 млн грн.
«Тобто, за те, що місто отримає свої теплові мережі з зносом в 75-90%, потрібно буде ще й доплатити 700 млн грн.», — говорить Валерій Гуманенко.
За його словами, перед тим, як повернути майно у розпорядження міської громади, потрібно провести повний аудит, в тому числі й згаданих «невід'ємних поліпшень».
Як стверджує депутат Київради, втрати тепла в київських мережах впливають на розмір тарифу «Київенерго».
«Втрати в Києві складають 19,5%, при тому, що у Хмельницькому, Миколаєві, Херсоні знаходяться на рівні 11-12% і тільки у Вінниці цей показник більше — 21%», — обурюється Валерій Гуманенко.