Через непідйомні суми за комуналку багато киян або накопичують борги, або зовсім перестають платити. Також знаходяться "кмітливці", які використовують незаконні способи економії.
Рівень оплати за споживання комунальних послуг в Києві впав до рекордно низьких показників. За словами директора аналітичного центру "Інститут міста" Олександра Сергієнка, за листопад 2016 року лише 61,1% жителів столиці сплатили комуналку (по Україні рівень оплати – 64,6%).
Причин низької оплати кілька. По-перше: система не готова до більших нарахувань. Наприклад, у Києві існує велика проблема зі зняттям показників по теплу в загальнобудинкові лічильники. У столиці понад 12 тис. багатоквартирних будинків і в кожен підвал фахівців "Київенерго" потрібно зайти, що не виходить зробити оперативно.
"Але технічна складова не головна. Люди не в змозі платити за комуналку. Наприклад, в Україні 80% пенсіонерів отримують менше 1,5 тис. грн пенсії, при тому, що опалення в квартирі площею 50 м. кв. в "хрущовці" коштує дорожче", – розповів Сергієнко.
Сукупність усіх цих причин, за його словами, веде до закономірного кризи неплатежів. "Народ зараз платить те, що може, а те, що не може, відкладає на потім. І ніякі субсидії і розстрочки ситуацію не рятують", – зазначив експерт.
В результаті багато громадян використовують незаконні методи економії.
Не платять за тепло
Реальних санкцій для людей, які злісно не платять за тепло і гарячу воду, за словами Олександра Сергієнка, немає. Відключити опалення не дозволяє законодавство, так і ізолювати одну квартиру технічно складно. Експерт вважає, що непідйомні суми за тепло люди продовжують платити по добрій волі, так як усвідомлюють, що комунальна система завалиться, якщо не буде оплати.
Працівники Жеків і тепловики, з якими поспілкувався "Оглядач", сходяться на думці, що якщо в квартирі немає індивідуальних лічильників тепла, а такі технічно можна встановити лише в новобудовах, заощадити на опаленні іншим способом не вийде.
Відмотують електролічильник
Що стосується електроенергії, то незаконних способів економії тут – маса, щоправда, багато з них обчислюються під час перевірки лічильників*. Але деякі способи засікти складно. Так, деякі "умільці" використовують неодимовий магніт, які кріплять на лічильники. В результаті лічильник починає працювати зі збоями, а може і зовсім зупинитися. Це повною мірою відноситься і до будь лічильників — електроенергії, води (рідко), газу.
Також деякі споживачі використовують трансформатор, зроблений кустарним способом. Апарат встромляється в розетку, і відмотувати лічильник назад (застосовується лише до механічних приладів обліку).
"Трансформатор вкрай складно виявити, відмотав скільки треба, відключив, прибрав", – розповів один нечистий на руку електрик.
"Врізаються" в трубу
Останні роки в Україні випускаються лічильники на воду, які не схильні до впливу магніту. Але деякі "умільці" придумали відмотувати прилад обліку за допомогою пилососа. В цьому випадку спрямована струмінь повітря здатна збити показання приладу обліку.
Інші майстри крадуть воду через фільтр грубої очистки.
"Відкриваєш пробку фільтра (встановлений перед приладом обліку), віддаєш її токарю він тобі виготовить штуцер під різьблення пробки фільтра до якого можна приєднувати шланг. Потім вкручуєш штуцер замість пробки відкриваєш кран перед лічильником і набираєш собі води скільки хочеш", – написав один з інтернет-користувачів. Втім, перевіряючі здатні виявити подібні штуки.
Крадіжка газу
Цей спосіб схожий на попередній. "Умільці" радять вийняти серцевину з краника перед лічильником, підготувати іншу, потім врізати в її торець штуцер і звідти користуватися газом.