В Україні сформувалася культура шахрайства, що є одним з факторів, які гальмують відновлення кредитування. Про це повідомив директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України (НБУ) Віталій Ваврищук.
"Ключовий ризик банку – юридичний. У нас, на жаль, склалася культура шахрайства", – сказав він у ході "круглого столу" в Києві в середу.
Малі та середні підприємства стають більш привабливими для надання позик – Ваврищук
Чиновник пояснив, що великі позичальники мають достатнім інструментарієм, щоб домагатися несплати за кредитами і часто зловживають цим.
У зв'язку з цим, він підкреслив, що без підвищення рівня захисту кредитора, відновлення кредитування економіки не станеться.
Директор департаменту фінансової стабільності НБУ також зазначив, що цей фактор призвів до зміни пріоритетів у кредитуванні: малі та середні підприємства стають більш привабливими для надання позик, оскільки мають менший потенціал для боротьби з банками.
При цьому він підкреслив, що корпоративний сектор в Україні перепозичений: за співвідношенням кредитів корпоративного сектора до ВВП України лідер серед країн Центральної і Східної Європи, тоді як за співвідношенням кредитів фізичним особам до ВВП – на останньому місці.
"Корпоративний сектор в Україні все ще дуже закредитований… сектор домогосподарств має величезний потенціал для зростання", – підкреслив він.
За його словами, рівень боргового навантаження зашкалює за цілим секторами економіки: прибуток підприємств значно менше, ніж їхні борги.
При цьому Аналітик зазначив, що бізнес може вплинути на кредитну атмосферу в Україні.
"Корпоративного сектору потрібно нормалізувати боргове навантаження, стати привабливими для нового кредитування. І тоді процес (кредитування – Ред.) відновиться – в цьому немає ніяких сумнівів, ліквідність у банків є", – розповів Ваврищук.
За його словами, до такої ситуації призвело, серед іншого, неконсервативное кредитування в докризовий період: менеджери банків боролися за частку на ринку кредитування, а не за якість позик.