Угода про вільну торгівлю між Україною та Канадою не принесе серйозних зрушень в економічних відносинах між країнами через слабкість української валюти та зниження реальних доходів населення.
Які сфери українського бізнесу виграють від Зони вільної торгівлі з Канадою?
– Немає підстав вважати, що ця угода принесе серйозний прорив в торгівлі між Канадою та Україною. Загальний обсяг українського експорту в Канаду становить лише кілька десятків мільйонів доларів (за даними Держстату, експорт України в Канаду в 2015 році – близько $71 млн, імпорт – $190 млн – Gazeta.ua). Це дуже незначний показник. І імпорт також не набагато більший.
Тому правильніше буде сказати, що ця угода не спрямована для підтримки якихось конкретних галузей. Скоріше це – створення комфортніших умов та можливостей для українського бізнесу за кордоном. Наступний крок – за підприємцями.
Чи може канадський ринок стати альтернативою російському для українських виробників?
– Сьогодні ані Канада, ані сама Україна не можуть запропонувати одна одній товари, які вигідно б було ексклюзивно імпортувати та експортувати. Окрім тарифних обмежень, в торгівлі між країнами існують значно сильніші фактори стримування. Насамперед, слабкість української валюти та сировинний характер нашого експорту, в якому сильні позиції займає сама Канада.
Сьогодні також розглядається можливість підписання аналогічного договору про вільну торгівлю з Туреччиною та Ізраїлем. З цими країнами такий режим може принести значно більше користі, адже товарообмін з ними у нас набагато інтенсивніший, та й географічна близькість працює на нас.
Для яких виробників виникнуть ризики через нових конкурентів?
– Нам не загрожує це. Через значне зниження реальних доходів населення майже будь-які імпортні товари стають надто дорогими для більшості українців. Митні бар'єри становлять в середньому 5-7%, а девальвація нашої валюти – понад 300%. Українці стають втричі бідніші. Канадські експортери розуміють це, тому й не надто поспішають на наш ринок
Крім нових ринків, що ще дає ЗВТ з Канадою Україні?
– Безперечно, чим більше ми розширюємо зону комфорту для українського бізнесу, тим краще почуватиметься наша економіка. Наша відкритість – це складова для формування нормальних економічних відносин зі світом. Навіть послаблення нашої валюти певним чином можна перетворити на користь: у тій же Канаді наші товари можуть бути дешевшими за місцеві.
Які перспективи українських виробників на канадському ринку?
– Більшість українських компаній, в тому числі й великі, експортують суто сировинні товари з низькою доданою вартістю. Крім того, Канада сама жорстко захищає свого сільськогосподарського виробника. Зокрема, це стосується молочної продукції, виробництва м'яса, яєць. Виробники таких товарів зіткнуться з великими проблемами на канадському ринку. Великому бізнесу потрібно дуже інтенсивно підвищувати свою конкурентоспроможність. Втім, середній бізнес може знайти свого покупця в Канаді. Але про масове зростання українського експорту в Канаду не йдеться.
Коли будуть відчутні перші результати?
– Не варто чекати суттєвих результатів найближчі роки. Враховуючи те, що Україна є членом Світової організації торгівлі, тарифи вже й так не надто великі. Вони не дуже впливають на ціноутворення. Натомість девальвація української валюти та падіння реальних доходів бізнесу – ось те, що губить торгівлю. Бізнесу стає все менш вигідно купувати та продавати, адже гривня катастрофічно впала у вартості.