Привчити дитину до ощадливості, вмінню поважати і не тринькати гроші, не так-то просто. Одними вмовляннями і виховними бесідами в цій справі не обійтися. Діти в першу чергу звертають увагу не на слова батьків, а на їх вчинки. Тому, щоб привчити чадо до фінансової дисципліни, потрібно провести роботу над собою. Аналітик радить викреслити зі свого життя кілька поганих грошових звичок, які ні в якому разі не повинні перейняти діти. Передає Корупція.Маркет
Шкідлива звичка №1. Не формувати бюджет
Якщо ви не звикли формувати бюджет, фіксувати прибутки і витрати, швидше за все, гроші рікою витікають з вашого гаманця. Звичка витрачати наліво і направо, купуючи все, що хочеться, безумовно, приємна. Однак така практика досить негативно позначається на особистому фінансовому стані: в першу чергу, не дозволяє робити накопичення.
Шкідлива звичка №2. Жити в борг
Це, мабуть, одна з найбільших проблем сучасних сімей (і цілих країн) – життя в борг. Ми постійно купуємо те, що не в змозі оплатити відразу. А життя в борг на увазі скорочення доходів в майбутньому. Це зовсім нездоровий підхід. Тому вкрай важливо говорити з дітьми про борги і про те, чому це погано.
Шкідлива звичка №3. Робити «все як у інших»
Якщо у друзів є, то і нам неодмінно потрібно це купити. Якщо ви відштовхуєтеся від цього правила, то, самі того не помічаючи, привчаєте дітей орієнтуватися на думку сторонніх і дозволяєте чужим людям побічно контролювати ваш гаманець і впливати на витрати.
Шкідлива звичка №4. Платити тільки картками
Ігнорування готівки позбавляє «відчуття грошей» і заважає точно контролювати витрати, впевнений Джефф Роз. Якщо дитина бачить, що батьки постійно розплачуються якоюсь пластиковою карткою, вона перестає пам'ятати про справжніх паперові гроші і, як наслідок, не вчиться їх вважати і цінувати. Логіка проста: дитина не згадуватиме про купюри, якщо батьки постійно розплачуються «чарівною картою».
Шкідлива звичка №5. Купую, тому що заслуговую цього
Чи траплялося так, що ви купували якусь річ, тому що говорили собі «я цього заслуговую»? Напевно, так, адже всі ми любимо балувати себе. Однак дуже важливо, щоб причина «я заслуговую це" не виникала дуже часто і хоч зрідка поступалася місцем більш скромному «чи можу я собі це дозволити».
Шкідлива звичка №6. Ніколи не говорити про гроші
«Навіщо дітям бесіди про гроші, адже вони ще маленькі?» – Вважають деякі батьки. Такий підхід в корені неправильний, впевнений Джефф Роз. Дитина, з якою ніколи не говорили про те, що таке гроші і звідки вони беруться, ризикує вирости марнотратом. І, що найцікавіше, в цьому не буде її провини.
Шкідлива звичка №7. Жити одним днем
Життя коротке, тому проживати його потрібно яскраво. І витрачати на це якомога більше грошей. Багато людей виправдовують цим твердженням свої непотрібні витрати, пояснює фінансовий експерт. Демонструючи дітям такий підхід до грошей, ви тим самим привчаєте їх жити одним днем і не думати про майбутнє.
Шкідлива звичка №8. Не збирати і не вкладати
Інвестувати в щось або «відкладати на майбутнє» не в ваших правилах? Будьте впевнені, діти візьмуть на замітку і це теж. А значить, у дорослому житті будуть не в змозі піклуватися про завтрашній день і думати про майбутнє. Адже інвестування передбачає довгострокові цілі. Але чи зможуть вони зацікавити людину, яка з дитинства звикла отримувати все тут і зараз?
Шкідлива звичка №9. Завжди ходити по розпродажах
Це, мабуть, найпоширеніший міф, який використовують маркетологи, щоб змусити людей купувати якомога більше. Можливо, іноді (у вигляді великого виключення) розпродажі дійсно дозволяють економити, але в більшості випадків вони – всього лише пастка для довірливих клієнтів.
Шкідлива звичка №10. Брехати про гроші
Чи траплялося, що ви купували що-небудь, а потім просили дитини не розповідати про це чоловікові? На перший погляд може здатися, що нічого небезпечного в цьому немає: подумаєш, попросив дитиниу збрехати про гроші задля уникнення конфліктної ситуації … На думку Джеффа Роза, звичка залучати дітей в «фінансові таємниці» чревата тим, що дитина згодом сам почне брехати і витрачати гроші за спиною у близьких.
Шкідлива звичка №11. Робити вигляд, що гроші не впливають на здоров'я
Будь-який зв'язок з грошима певним чином впливає на здоров'я. Це може бути стрес від думок про борг перед банком або про неможливість погасити вчасно іпотеку або купити що-небудь. Є тільки один перевірений спосіб знизити негативний вплив грошей на власне здоров'я – взяти свої фінанси під контроль. І, природно, привчити до цього дітей.