Економіка світу
Подобається

Близькосхідне фіаско Кремля: Іран відмовив Путіну в підтримці

23/02/2016
Близькосхідне фіаско Кремля: Іран відмовив Путіну в підтримці

Верховний керівник Ірану Алі Хаменеї заявив, що хоча Путін, звісно, є його давнім приятелем, проте нафта для аятоли пріоритетніша. Тобто Іран відмовився брати участь у кремлівських багатоходівках із перспективою призупинити зростання обсягів видобутку вуглеводної оливи.

kj

Це несподіване рішення, яке так збентежило Москву, Тегеран пояснив його невчасністю: з Ірану тільки що зняли санкції, отож настала догідна пора поповнити нафтодоларами попередні фінансові втрати.

Федеральний бюджет Росії на 2016 рік розвалюється на очах. І навіть застосування політики поміркованої секвестрації, обсягом у 10%, його не рятує.

Отож із ініціативи Кремля 16 лютого Саудівська Аравія, Катар, Венесуела і Росія зустрілися в столиці Катару, де й оголосили про домовленість зафіксувати видобуток нафти на рівні січня 2016 року. Таке рішення, за задумом Кремля, стримає перенасичення нафтового ринку з метою в ручному режимі підвищити ціни на корисні копалини. А, відповідно, врятує розбалансований російський бюджет і призупинить зубожіння населення.

Наступного дня, 17 лютого, представники ОПЕК зустрілися з уповноваженими Іраку та Ірану, щоби їх теж умовити приєднатися до угоди. Власне, під час цих переговорів Іран і задекларував пріоритетність власного бюджету над фінансовими інтересами решти присутніх.

Ба, навіть більше: Іран закликав переговорників зменшити їхню частку квоти, поки він не наростить свого видобутку до рівня на момент запровадження санкцій проти Тегерану. Міністр нафти Ірану Бижан Зангане заявив: «Сьогоднішня вимога до Ірану заморозити видобуток нафти є нелогічною. По-перше, ринок нафти вже перенасичений, а, по-друге, ми хочемо повернути свою колишню частку міжнародного нафтового ринку. Отож інші нафтодобувні країни тепер повинні зменшити постачання своєї нафти для колишніх партнерів Ірану», – повідомило інформаційне агентство «Shana».

Американська аналітична компанія «Bloomberg» вважає, що після скасування санкцій Тегеран збільшить видобуток нафти у значно менших обсягах, ніж раніше було заявлено. Компанія «Bloomberg» опитала експертів нафтового ринку, які прогнозують, що через півроку Іран наростить видобування нафти до позначки 0,5 млн барелів за добу, а не вдвічі більше, як декларував у січні. В опитуванні взяли участь 12 аналітиків і економістів, які зійшлись на думці, що Тегеранові буде складно швидко відновити роботу на законсервованих нафтових родовищах.

За оцінками іншої експертної групи, Іран упродовж 12 місяців збільшить потужності видобутку на 680 тисяч барелів за добу. Ці обсяги, згідно з річним прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, перевищать зниження видобутку в країнах, які не належать до ОПЕК, – констатували у компанії «Bloomberg».

Тим часом Іран повідомив, що на острові Сіррі завершив облаштування газонафтового терміналу для причалювання танкерів із Європи. Цей об’єкт може зберігати 4,6 мільйона барелів сирої нафти і щомісяця приймати для обслуговування три нафтовози. У майбутньому нафтоналивний термінал зможе ставити на одночасне завантаження до 10 танкерів, – зазначено в повідомленні агентства «Shana».

Окрім того, керівництво Національної іранської нафтової компанії повідомило, що в червні 2016 року почне продажі нового сорту важкої нафти, назву марки якої поки що не повідомило. Іран мав намір почати продажі зазначеного сорту вже у березні, проте відклав реалізацію, щоби потенційні покупці могли протестувати якість нового продукту, – поінформувало агентство «Bloomberg».

Схоже на те, що аналітичний огляд 12 блумберських експертів може і не справдитися, і найкраще це усвідомлюють у Кремлі. Саме тому на Донбасі різко зросло напруження військового протистояння. У Москві розуміють, що від червня фінансове виснаження бюджету РФ, зверстаного з розрахунку $50 за барель, набуде ще більших обертів. А відтак зникнуть важелі силового вирішення питання надання амністії для терористів Донбасу та їх подальшої політичної інкорпорації в парламент України.

Ярослав Левків