Незважаючи на те, що вище керівництво Росії заявляє, що пік економічної кризи пройдено, статистика свідчать про протилежне. Російський фінансист і блогер Слава Рабинович навів цифри, що ілюструють глибину падіння.
Про це він пише у своєму Facebook.
"Як ви знаєте, істотно важливий показник економічного здоров'я країни – це споживчий попит і продаж товарів т.зв. тривалого користування, включаючи, звичайно ж, автомобілі. Цей показник називається "випереджаючим" тому, що він показує настрої домогосподарств з випередженням, у порівнянні згодом виходу офіційних даних про зміни ВВП в ту чи іншу сторону. Інакше кажучи, домогосподарства, тобто сім'ї, люди, припиняють витрачати гроші на товари тривалого користування і починають ці гроші економити й громадити, відкладаючи їх на "чорний день", коли вони відчувають, що з економікою вже стає "щось не те" і "може стати ще гірше", – пише він.
Рабинович нагадав, що помітне падіння продажів автомобілів почалося до "кримнаша" ще в 2013 році, коли нафта була вище 100 доларів за барель.
"Уже тоді цей випереджаючий показник говорив про те, що економіка Росії дивиться в неминучу рецесію. За весь 2013 ВВП Росії виріс всього на 1,3%, в той час, коли ринкова кон'юнктура на російські товари (енергоресурси) була сприятливою, і коли ВВП США виріс на 4% (тобто економічне зростання в США був в три рази вище, ніж російський)", – наголосив фінансист.
Однак, пише він, через півтора року російської агресії, у вересні 2015 року, продажі автомобілів в Росії обрушилися на третину, "відчувши численні крахи продажів практично кожен місяць за попередні 12 місяців". Зокрема, загальний авторинок Петербурга в 2015 році впав на 35%.
"Якщо це не Бетонна Стіна, то що це?" – наголосив фінансист.
Далі Слава Рабинович навів більше статистики по Санкт-Петербургу. За даними Петростата, обсяг комерційних вантажоперевезень скоротився в Петербурзі за підсумками 2015 на 14,8%. Основні причини такої динаміки – падіння промислового виробництва і скорочення імпорту. За рік зниження промислового виробництва в місті склало 7,3% – що й зумовило ці показники. У порту Санкт-Петербурга за підсумками 2015 перевалка вантажів скоротилася на 16%, а контейнерообіг порту Санкт-Петербурга впав на 27,8%. Скорочення міжнародних перевезень за підсумками 2015 року на Північно-Заході склало близько 25%.
У Петербурзі більше 300 роботодавців оголосили про скорочення в 2016 році майже 20 тис. Співробітників.
"У четвертому кварталі 2015 264 роботодавця повідомили про майбутнє звільнення в 2016 році 18 226 працівників, а в 2016 році 55 роботодавців повідомили про звільнення 1 555 працівників. Разом 319 роботодавців заявили про передбачуване звільнення 19 781 працівника", – говорить прес-служба міського центру зайнятості.
Найбільша кількість скорочень торкнеться сфери виробництва, будівництва, а також торгівлю і транспорт.
"Перейдемо до іншого випереджального показника – споживанню пива. Не смійтеся. За часів економічної нестабільності, рецесії, або ж просто економічного краху, люди перестають купувати пиво і переходять на дешеву горілку, крадений спирт, бормотуху, одеколон, спиртовмісні ліки і навіть політуру. У звіті Carlsberg за 11 місяців 2015 говориться, що російський ринок тільки за цей період стиснувся на 10%. За останні два роки в країні закрилися десять (!) пивоварних заводів, два з яких належали "Балтиці", лідеру вітчизняної пивної галузі. Якщо це не Бетонна Стіна, то що це?" – сказав фінансист.
"Банк Росії допускає участь приватних вкладників у процедурі bail-in (примусова конвертація вимог кредиторів третьої черги в субординовані позики або статутний капітал банку) для порятунку проблемних кредитних організацій. Про це щойно заявив перший заступник голови Банку Росії Олексій Симановський. Минулого тижня заступник голови Мінфіну Олексій Мойсеєв допустив, що конвертація приватних депозитів може бути поширена на банківські вклади від 100 млн руб. Ось, наприклад, ви або ваша компанія – кладете на депозит 200 млн рублів в якомусь банку, а він лопається і його позбавляють ліцензії. Ви стаєте щасливим володарем акцій цього банку. Замість ваших грошей. Що буде з банківською системою прямо зараз, при очікуванні введення такої "системи"? Паліть далі, ідіоти", – пише він.
За прогнозами міжнародного рейтингового агентства Fitch, 2016 ВВП Російської Федерації впаде на 1% у зв'язку з падінням цін на нафту і скороченням бюджету.