Економіка України
Подобається

Молочний апокаліпсис: На скільки подорожчає українська молочка після переходу на стандарти ЄС

24/01/2018
Молочний апокаліпсис: На скільки подорожчає українська молочка після переходу на стандарти ЄС

Відповідно до умов Угоди про асоціацію з ЄС, Україна зобов’язана дотримуватися європейських стандартів якості харчової продукції. До продуктів, які мають обмеження на допуск до полиць магазинів, відноситься і молочна продукція. До продажу допускаються тільки молочні продукти трьох сортів: екстра, вищого і першого. Те молоко, яке жителі українських сіл звикли здавати на переробку на молочні заводи, відноситься до другого сорту. Тепер його будуть приймати тільки для виробництва кормів для тварин за нижчою ціною.

З 1 січня 2018 року Україна повинна була перейти на європейські стандарти якості молочної продукції. Відповідно до цього рішення, жителям сіл було заборонено здавати «домашнє» молоко на заводи і продавати його на ринках через те, що воно не відповідає санітарно-гігієнічним нормам якості ЄС і є молоком «другого сорту».

Відзначимо, що в Євросоюзі немає поділу сирого коров’ячого молока на сорти – все воно повинно відповідати класу «екстра».

«Молоко другого сорту, тобто молоко, яке не охолоджується і не проходить фільтрацію після доїння, є сировиною, яку важко переробляти в якісну продукцію. При цьому всі сучасні переробники, які оновили обладнання та виробляють молоко екстра-якості, тобто за європейськими стандартами, не можуть працювати з молоком другого сорту», – пояснює директор Департаменту агропромислового комплексу Тернопільської ОДА Віталій Луй.

У зв’язку з тим, що жителі українських сіл забезпечують молоком 75% українського ринку, таке рішення викликало хвилю невдоволення серед населення та акції протесту з боку сільських жителів.

Експерти в аграрній галузі відзначають, що таке рішення може стати вироком для багатьох жителів сіл, для яких молоко – єдине джерело доходу.

«Даною відмовою ми відріжемо такий соціально важливий шар, як населення в селах. Сьогодні молоко для селян – це єдине джерело надходження готівки», – говорить голова ради директорів Союзу молочних підприємств України Вадим Чагаровський.

У підсумку, Верховна Рада поспішила внести зміни в прийняту постанову, відтермінувавши перехід на нові норми якості на 1 липня 2018 року.

Головною перевагою «домашнього» молока є його вартість. Вона приблизно на 30% нижче, ніж у заводської продукції. Молочні заводи також роблять вибір на користь молока, яке здають селяни. Воно на 40% дешевше молока з фермерських господарств. А крім того, молока, виробленого на фермерських господарствах, вкрай мало, щоб забезпечити потреби українських виробників.

До закінчення перехідного періоду залишилося зовсім небагато часу. За решту 5 місяців жителям сіл потрібно вирішити два важливих питання, від яких залежить якість молока. По-перше, придбати спеціальні апарати для доїння (це дозволить уникнути контакту молока з руками і повітрям). По-друге, обзавестися установками для миттєвого охолодження молока (якщо протягом двох годин молоко не охолоджується до 4 °С, в ньому починають розвиватися хвороботворні бактерії).

Якщо ці питання не будуть вирішені, то від прибутку селянам доведеться відмовитися. Разом з тим, ціни на «якісне молоко», мабуть, залишаться на колишньому рівні. Сьогодні заводи готові купувати у селян молоко за ціною 2,5 гривні за літр.

Директор Асоціації постачальників торговельних мереж України Олексій Дорошенко вважає, що ситуація, що склалася, обов’язково призведе до зростання цін на молочну продукцію. Протягом 2017 року молочні продукти подорожчали на 26%, і ціни продовжують рости. За прогнозами експертів, в 2018 році вартість «молочки» буде збільшуватися на 2-3% щомісяця.

Популярне: Ухвалено закон: скільки українці матимуть "мінімалки"?

Можливо, що виходом з ситуації, що склалася, могло б стати створення кооперативів із виробництва молока. Сьогодні їх в Україні дуже мало, але це також вимагає вкладень. Грошей на підтримку приватних молочних господарств у уряду немає. При цьому на підтримку тваринництва в бюджеті 2018 року уряд передбачив допомогу в розмірі близько 2 млрд гривень. Але раціональність витрачання цих коштів викликає безліч нарікань. Досить згадати той факт, що в 2017 році два великі агрохолдинги отримали дотацій від держави більше, ніж всі інші аграрні підприємства України, разом узяті.

Незважаючи на «молочні проблеми», з 10 січня 2018 року Єврокомісія надала десяти українським виробникам молочної продукції доступ на ринок ЄС. Про це повідомила на своїй сторінці в Facebook заступник міністра аграрної політики і продовольства Владислава Рутицька: «Для деяких наших підприємств відкритий експорт молока і молочних продуктів в ЄС. Вони зможуть експортувати свою продукцію вже з 10 січня. Таким чином, ми зробили ще один крок по диверсифікації поставок молочної продукції».

У список, опублікований на сайті Єврокомісії, увійшли такі компанії: «Люстдорф» (Вінницька область), «Молочний дім» (Дніпропетровська область), «Лакталіс» (м. Миколаїв), «Гадячсир» (Полтавська область), «Львівський холодокомбінат» , «Менський сир» (Чернігівська область), «Роменський молочний комбінат» та його філія в Недригайлові (Сумська область), «Золотоніський маслоробний комбінат» (Черкаська область) та філія Яготинського маслозаводу «Яготинське для дітей» (Київська область).