Законодавство про оформлення спадщини вже кілька років поспіль регулярно зазнає змін. Деякі з них вступили в силу ще в минулому році, якісь почали діяти з 1 січня 2018 року.
Наприклад, в грудні минулого року були внесені зміни до Інструкції про порядок здійснення нотаріальних дій при оформленні спадщини.
Замість чотирьох довідок – одна
Серед основних нововведень можна відзначити серйозне скорочення відомств, наділених правом видавати документи для цілей визначення місця для відкриття справи про спадщину. Перш для цього підійшов би один з таких формулярів:
Тепер видавати довідки на підтвердження останнього місця реєстрації / проживання спадкодавця зможе тільки одне відомство. Що, на думку юристів, знижує можливість маніпуляцій з боку недобросовісних спадкоємців, ліквідуючи альтернативні канали отримання фіктивних документів.
«На практиці такі довідки за запитом нотаріуса будуть видавати центри надання адміністративних послуг за місцем реєстрації місця проживання померлого. Довідка буде оформлятися протягом 5-7 робочих днів », – розповіла старший юрист Карина Павлюк.
Крім того, змінами дозволена подача спадкоємцем відповідної заяви, в разі якщо місце проживання спадкодавця перебувало на території України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Бабусь звільнили від податку
Зміни досить докладно описують порядок передачі спадкових справ від одного нотаріуса до іншого в межах одного нотаріального округу в разі одночасного відкриття спадкових справ різними нотаріусами за місцем відкриття спадщини, зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса. А також тимчасового блокування доступу нотаріуса до Держреєстру прав, при ліквідації державної нотаріальної контори або припинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса.
До моменту вступу в силу цих нововведень найбільш гостро цю проблему відчували в селах, де оплата податку за отримання майна в спадщину або плата за проведення оцінки часто в рази перевищує вартість самої спадщини.