Економіка України
Подобається

Нові правила для новобудов: що чекає українців, які вже вклалися у квартиру?

06/01/2019
Нові правила для новобудов: що чекає українців, які вже вклалися у квартиру?

У Міністерстві регіонального розвитку готують півтора десятка змін до державних будівельних норм (ДБН), лізингову програму для житла і нові заходи для проблемних новобудов.


Основний посил нового проекту закону, як пояснила Politeka, такий: вся відповідальність за будівництво покладатиметься на тих, хто його дозволив, на чиїй землі будується будинок – на місцеві органи влади. У документі прописали, що в разі зривів термінів будівництва місцева влада матиме право вилучати проблемні об'єкти і добудовувати їх або за бюджетні гроші за рішенням сесії міської ради, або із залученням стороннього інвестора.


У проекті пропишуть, що пріоритетними будуть будівництва з високим ступенем готовності. Це відповідальність місцевої влади. Від позиції мерів міст, їх заступників, Верховної Ради і буде залежати, як ці питання будуть вирішуватися.


Одна з поширених схем шахрайства на ринку нерухомості – подвійні/потрійні продажу.


Щоб цього уникнути, законопроектом вводиться поняття «попередня реєстрація квартир». Коли буде готовий проект будівництва конкретного будинку, і зрозуміло скільки в ньому планують зробити квартир – кожної з них видадуть свій код для реєстрації, і далі все буде відбуватися через нотаріуса або реєстратора. Таким чином, неможливо буде зробити подвійний продаж.

Серйозний баласт проблем є і на місцевих рівнях при видачі містобудівних обмежень.

Планується зробити, щоб кожне місто створив генеральний план, зробили зонінг і детальні плани забудови. Це інформація теж повинна бути відкритою. І щоб головний архітектор не приймав в ручному режимі рішення про те чи інше  будівництво. План повинен бути прописаний заздалегідь – де і що потрібно будувати: скільки житлових будинків, шкіл тощо. Зараз цей баланс дуже сильно порушується. Необхідно посилити процес, щоб міста трохи по-іншому приймали рішення.