Головні Новини
Подобається

“В середньому на 12%”: Наскільки в Україні подорожчає алкоголь

15/06/2018
“В середньому на 12%”: Наскільки в Україні подорожчає алкоголь

У Кабміні вважають, що після зростання цін громадяни будуть менше труїтися сурогатом

Кабінет міністрів вирішив в черговий раз підняти мінімальні ціни на алкоголь. Проект такої постанови з'явився на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 13 червня. Документ передбачає, що ціни на вина піднімуться на 4,5 – 13,5%, віскі, ром і джин подорожчають на 12%, горілка і лікеро-горілчані вироби – від 12,4% до 19,6%, в залежності від коду товару.

ПОПУЛЯРНЕ: Сьогодні набув чинності важливий закон. Що змінюється

Останній раз мінімальні ціни на спиртне підвищували у вересні 2017 го. Тоді вина подорожчали більше: на 7-13%. На віскі, ром і джин ціна зросла лише на 6,5%. Коньяк подорожчав на 12-29%, а горілка і лікеро-горілчані вироби – на 14-19,4%.

У пояснювальній записці до "проекту подорожчання" говориться, що з моменту останнього підвищення мінімальних оптових і роздрібних цін (воно відбулося в вересні 2017 го) витрати виробників істотно зросли, і сьогодні розмір мінімальних цін вже не відповідає реальним витратам на виробництво і реалізацію алкогольних напоїв . Зокрема, з початку 2018 року ставки акцизного податку на коньяк підвищилися на 20% – з 105,8 грн до 126,96 грн за літр 100% -ного спирту. Відповідно, зросли ціни на спирт, а крім того – на тару, оплату праці та інші складові, з яких складається ціна.

7 червня 2018 року міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів провів нараду за участю виробників та торговців спиртними напоями, профільних об'єднань і органів влади, на якому і було прийнято рішення скорегувати ціни на алкоголь.

Виробники алкогольних напоїв стверджують, що з нинішніми мінімальними цінами виробництво алкоголю практично нерентабельно. Навіть після підвищення мінімальних цін рентабельність виробництва однієї пляшки горілки ємністю 0,5 л становитиме всього 0,2%. Принаймні такі розрахунки вони подали в Кабмін.

За процедурою, приймати постанову про підвищення цін Кабмін може тільки після громадського обговорення. І документ оприлюднений 13 червня як раз в розділі "Обговорення проектів документів". Його повна назва – "Про внесення змін до додатку до постанови Кабінету міністрів України від 30 жовтня 2008 р №957".

Громадське обговорення проектів подібних документів має тривати не менше місяця. Однак в деяких київських магазинах нам сказали, що ряд виробників попередили про підвищення цін вже з наступного тижня. У супровідних документах до проекту постанови також згадується про підвищення цін на спиртне вже в червні.

До речі, на сайті Мінекономрозвитку своє ставлення до майбутнього подорожчання спиртного в першу добу після появи проекту постанови висловили 34 людини. З яких 11 віддали свій голос на підтримку подорожчання, а 23 – проти.

Це боротьба з "незареєстрованим алкоголем" …

За розрахунками учасників ринку алкогольних напоїв, представленим в Кабмін, сьогодні мінімальна роздрібна ціна горілки, яка вироблена і доставлена ​​в магазин законним способом, зі сплатою всіх необхідних податків, не може бути нижче 79,55 грн. У роздрібних і інтернет-магазинах нерідко можна зустріти "поллитру" і по 75-76 грн. Те їсть, на 4-5 грн нижче мінімально можливою. Часто виявляється, що за такою ціною продається горілка меншою фортеці – наприклад, 38 градусів. Але іноді можна знайти і 40-градусну дешевше мінімальної ціни.

"За дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров'я, Україна має найвищий в світі рівень споживання незареєстрованого алкоголю. Більше половини сукупного обсягу споживання припадає на вживання самогону або незаконно виготовлених алкогольних напоїв", – йдеться в супровідних документах до проекту постанови.

Збільшення мінімальних цін "підвищить ефективність боротьби з нелегальним виробництвом і оборотом неякісних алкогольних напоїв на території України", вважають в Кабміні.

Якщо мінімальні ціни підвищать, найдешевша 40-градусна горілка коштуватиме 89,4 грн.

… і спроба наповнити бюджет

Ще одна мета підвищення мінімальних цін на горілку – і, напевно, одна з головних – наповнення бюджету.

"Впровадження мінімальних цін на алкогольні напої виявилося більш дієвим механізмом наповнення державного бюджету, ніж підвищення ставок акцизного податку", – визнають в Кабміні.

За даними Державної фіскальної служби, у 2017 році від роздрібного продажу алкоголю бюджет отримав 7,8 млрд грн. Прогнозується, що після подорожчання алкоголю збільшаться надходження до бюджету ПДВ та акцизного податку, які "прив'язані" до ціни товару і складають 20% і 5% відповідно. Також передбачається, що приблизно 224 млн грн бюджет отримає додаткового податку на прибуток підприємств.

Скільки доведеться платити за спиртні напої

У таблиці нижче представлені мінімальні ціни на спиртні напої до і після підвищення (в гривнях).