Економіка України
Подобається

“Українці стануть біднішими” – За рахунок чого зростають зарплати громадян

04/02/2018
“Українці стануть біднішими” – За рахунок чого зростають зарплати громадян

За 2017 рік зарплата середньостатистичного українця збільшилась, причому якномінальна, так і реальна, про це говорять дані Держслужби статистики. 

Причомунайбільше заробітки зросли в грудні – відразу на 1300 грн, в порівнянні з листопадом,або до 8777 грн. Однак економісти кажуть, що статистика не повною мірою відображаєреальну картину і прогнозують, що в 2018 році зарплати продовжать рости, але повільніше, ніж роком раніше.

ЗАРОБІТКИ І ЦІНИ. З даних Держстатистики видно, що графік номінального зростання заробітків повторює торішній – в січні маємо зниження, в порівнянні з груднем попереднього року, з лютого – підвищення на 200-220 грн, з березня – ще на стільки ж, потім відносна стабілізація влітку, плавне зростання восени і різкий стрибок в грудні. Але в Києві середні зарплати підвищувалися рекордними темпами, і за рік збільшилися майже на 60%, перевищивши 14 тис. грн. При цьому ні в одній області не платять більше 10 тис. грн, а зарплата в країні зросла в середньому на 35,5%. Весь 2017 рік підвищення реальної (з урахуванням інфляції) зарплати випереджало зростання цін на 17-21%. Це підтверджує і моніторинг фахівцями Держстату річної динаміки зміни цін на основні і найбільш подорожчали продукти (див. інфографіку).

ЕКСПЕРТИ. Економісти також говорять, що зарплати в минулому році у нас рослинабагато швидше, ніж ціни, правда, далеко не у всіх. Цю розбіжність помічають і простігромадяни.

"Я работаю в Киеве, получаю не самую низкую зарплату, но она далека от рассчитанных Госстатом 14 тысяч гривен, даже "грязными"!", — возмущается менеджер Александр Василенко.

Як роз'яснив нам фінаналітик Олександр Охрименко, така райдужна статистика встолиці виходить за рахунок високооплачуваних чиновників, банкірів, топ-менеджерів компаній, головні офіси яких реєструють в основному в Києві.

"Средний киевлянин имеет вдвое меньше. А скачок заработков в декабре объясняется выплатой бонусов и премий по итогам года, у "топов" в филиалах иностранных компаний с белой зарплатой бонусы составляют десятки тысяч гривен и таких компаний в столице зарегистрировано много. В январе будем иметь падение средней зарплаты на 1000 грн и более. Также Госстат в своей методике не учитывает малые предприятия, где работает менее 10 человек, а официальные зарплаты чуть выше минимальных", — говорит Охрименко.

Популярне: Монетизація субсидій: коли почнеться і що треба знати

Економіст Іван Нікітченко теж відзначає, що у нас майже щороку в груднівідбувається різке зростання середньої зарплати через премії і бонуси, і потімзниження в січні.

"Рост реальной зарплаты в прошлом году действительно был, все-таки минзарплата выросла вдвое в 2017-м по сравнению с 2016-м, а официальный уровень инфляции составил менее 14%, — анализирует Никитченко. — Но из-за большой тенизации экономики официальная статистика не совсем верно отображает реальные данные по рынку. В первую очередь это касается малого и среднего бизнеса, причем не только в Киеве, но и в регионах. В малом бизнесе в большинстве областей средние зарплаты небольшие — минимальная (3700 грн), плюс 2—3 тыс. грн в конверте, и то не везде".

Оклади і ціни піднімуться однаково

Експерти схиляються до того, що в 2018 р зростання зарплат загальмується, незважаючи на підвищення мінзарплати до 3723 грн і дефіцит фахівців, багато з яких виїжджають за кордон. Щоб стримати відтік фахівців, бізнес-структури піднімають їм оклади, обіцяють соцпакети у вигляді страхування життя і здоров'я, мобільного зв'язку та компенсації проїзду. "У 2018-му також очікується зростання зарплат, але набагато менше – ефекту від підняття мінімалки вже не буде, та й темпи зростання економіки дуже скромні, тому дворазового перевищення темпів зростання номінальної зарплати над темпами інфляції очікувати не варто", – упевнений Нікітченко. А Охріменко прогнозує, що інфляція в цьому році випередить зростання реальних зарплат: "Торішні темпи зростання заробітків, викликані підвищенням мінзарплати з 1600 до 3200 грн і наявністю вакансій для верстатників, будівельників, інженерів, практично вичерпані. Що стосується бюджетників, то у держави немає грошей, щоб піднімати оклади, незважаючи на передвиборний рік. У кращому випадку зарплати і ціни виростуть однаково, в гіршому – українці стануть біднішими".

 


                         Коментарі