Економіка України
Подобається

Зростання чи ілюзія: що відбувається з українською економікою

07/11/2017
Зростання чи ілюзія: що відбувається з українською економікою

Наскільки ефективний менеджмент сьогоднішньої команди? Давайте подивимося показники.

Феноменально, але при падінні рівня життя, підвищенню показників по безробіттю і політичної турбулентності, показник ВВП йде верх. Лише за перший квартал 2017 року ВВП України зріс на 2,4% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Популярне: В Україні є село, жителям якого не потрібно їхати на заробітки

В зв'язку з цим цікаво розібратися, за рахунок чого відбулося зростання економіки. Що ж послужило драйвером?

Варто нагадати, що за перший квартал 2016 року зростання реального ВВП був всього 0,1%, а за той же період 2015 року відбулося падіння реального ВВП на 16%. За перший квартал 2017 року індекс промислового виробництва впав на 0,7% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Сільське господарство теж за перший квартал 2017 року показало падіння на 0,8%. Навіть такий важливий показник, як виробництво електроенергії та інших енергетичних ресурсів, за перший квартал 2017 року впав на 3%. Що чітко показує "тіньова економіка" теж падала, а не росла.


Бум будівництва

Ситуація у сфері українського будівництва парадоксальна: у країні, де триває економічна криза і йде війна, а також стрімко падає рівень життя, несподівано розпочався будівельний бум. При цьому, ціни на квадратні метри у новобудовах не знижуються. Розквіт будівництва триває лише у великих містах, де населення збідніло найбільше.

Основні будівельні роботи у 2017-му, як і раніше, ведуться у столиці та передмісті Києва. На цей регіон припадає майже половина введених в експлуатацію об’єктів. Зокрема, Київ з початку року отримав майже 1 мільйон квадратних метрів, а столична область з січня по липень 876 тис. кв. м. Загалом по Україні у січні-липні поточного року будівельники звели житлових 5,1 мільйонів квадратних метрів житла. Це на 56% більше, ніж у аналогічний період минулого року.

Така динаміка приросту є рекордною для України. Це і стало тим драйвером, який забезпечив зростання ВВП України. Фактично роздрібні продажі і будівництво стали головними факторами для росту економіки України.

Долари "під матрацом"

Але тут відразу виникає питання: як же відбулося зростання будівництва, якщо кредитування в Україні після подій 2013-2014 рроків та подій на Сході України, не працює?

Це факт, зараз українці не можуть взяти нормальні іпотечні кредити, і тому обсяги такого роду кредитування зменшуються вже протягом останніх трьох років. Тому зростання будівництва – це багато в чому заслуга самих українців, а точніше їх "заначки".

Як тільки в 2016 році девальвація гривні заспокоїлася, українці все більше і більше стали замислюватися, що робити із зеленими папірцями. Самі по собі долари українцям не потрібні, вони їх купують для валютних спекуляцій, щоб захистити свої заощадження від знецінення. Але коли курс долара США не росте або скоріше зростає несуттєво, інтерес до цих папірців втрачається, а українці шукають застосування своїм збереженням, знаходячи його в будівництві або покупці житла.

Ось тому в Україні зараз відбувається зростання житлового будівництва. За це потрібно сказати дякую, нашим інвесторам з валютою "під матрацом".

Гроші від заробітчан

Все більше українців виїжджають на заробітки, а привезена ними валюта працює на економіку країни, про це свідчить статистика Національного банку.

Як підрахували фахівці, за 2016 рік в країну надійшло понад 5,4 мільярдів доларів, що на 5,3% більше, ніж у 2015-му. Ця сума порівняна з 20% доходів держбюджету минулого року і становить 7% ВВП.

Експерти очікують зростання кількості людей, що виїжджатиме на заробітки за кордон, особливо після введення безвізового режиму, а це означатиме, зростання кількості "народних" валютних надходжень.

Найбільший потік валюти йде з Росії, хоча за рік він суттєво зменшився – на 15,9%, або майже на 200 мільйонів доларів. В НБУ це пояснюють рішенням РНБО України від 16 вересня 2016 року про заборону використання російських платіжних систем. А після того як РФ з березня заборонила грошові перекази в Україну через іноземні платіжні системи, наші експерти очікують подальшого різкого скорочення потоку валюти (принаймні офіційного) з Росії.

На другому місці за переказами – США – 600 мільйонів доларів, що на 17% більше, ніж рік тому. Найвищий приріст у відсотках – з Італії (+19,4% за рік), а в цілому на країни Європи припадає 66% обсягу офіційних валютних переказів. Більша частина "заробітчанських" грошей через обмінники потрапляє на міжбанківський ринок і викуповується Нацбанком або імпортерами, що сприяє зміцненню курсу гривні. І ця сума в 4-5 разів більша, ніж закордонні інвестиції.
 


                         



Коментарі