Розгул злочинності в країні змушує українців перестраховуватися. Експерти констатують: заможні громадяни почали посилено цікавитися броньованим транспортом.
Популярне: НБУ задумався про введення української криптовалюти
Як розповіла фахівець відділу маркетингових комунікацій міжнародного центру інтернет-торгівлі Allbiz Марія Розумна, в минулому році попит на броньовані авто і техніку виріс в 2,7 рази. У цьому році динаміка зберігається. "З'явилися навіть замовлення з США, хоча 97% попиту забезпечує внутрішній ринок", – розповіла Розумна.
Стабільний інтерес до захищених авто підтвердили і самі компанії, що займаються бронюванням. Хоча там і відзначають, що купувати нові і дорогі "цивільні" машини стали менше.
"У кращі роки продавали до 15-20 броньованих легкових автомобілів на рік, зараз – приблизно в вдвічі менше. Вартість автомобілів – близько 550-650 тис. євро", – розповів заступник генерального директора з продажу легкових автомобілів компанії "АвтоКапітал" В'ячеслав Дядченко .
Основні замовники цивільних бронемашин в Україні – це бізнесмени, охоронні агентства, компанії автопрокату та інші юрособи. Кінцевого користувача продавець, як правило, не знає. Багато політиків замовляють автомобілі для себе через підлеглих, а генералам машини закуповують на держтендерах. А ось зірки шоу-бізнесу витрачатися на "обладунки" не звикли.
Везуть автомобілі найчастіше з Далекого Сходу, а більш дорогі – з Європи та Канади. Зі зрозумілих причин спостерігаються труднощі з поставками автомобілів з РФ, бо російські виробники використовують базові моделі російської збірки, вин-код у них також російський і вони не відповідають стандартам Євро-5.
В Україні є близько десятка виробників, що працюють в даному сегменті. Але часто українці з міркувань безпеки вибирають відомі іноземні контори з хорошою репутацією і потрібними сертифікатами. А ось для військового сектора працюють вітчизняні умільці.
Бронювання може бути як заводським, так і зроблене вже після покупки авто, в спеціалізованій фірмі. Але найчастіше бронюють не весь автомобіль, а тільки його частини (кабіна водія, двері пасажира).
Броньована техніка ділиться на кілька категорій:
За словами президента Асоціації траблшутерів Сергія Креймера, на сьогоднішній день обсяг ринку становить приблизно 2 тис. машин на рік. Причому, попит зростає в геометричній прогресії. У 2014 році ринок оцінювався в 500 автомобілів, в 2015 р – вже в 700-800, а в 2016 році попит виріс на 1000-1200 автомобілів.
Як розповіли в одеській охоронної компанії, точний обсяг ринку оцінити складно – всі, хто має можливість утримувати захищений автомобіль і парк машин супроводу – їх уже мають і лише час від часу оновлюють його. Зрозуміло, інформація про заміну, обслуговуванні або ремонти захищеного автомобіля – закрита, і її витік може суттєво вдарити по репутації компаній.
Представницькі автомобілі і машини супроводу бронюють за індивідуальними замовленнями в спеціалізованих тюнінг-ательє. Деякі такі ательє є при заводах-виробниках.
Ціна автомобіля залежить від декількох факторів: вартість бази, рівень бронювання, бренд виробника капсули, наявність додаткових побажань у замовника.
Наприклад, базова версія Toyota Camry з рівнем захисту В-6 стартує від 130-170 тис. доларів в залежності від виробника. Вартість базової версії Toyota Land Cruiser з рівнем захисту В-6 починається від 210 тис. доларів. Інкасаторські фургони зазвичай обходяться банкам від 50 тис. доларів.
Вартість самого бронювання багато в чому залежить і від "рельєфу" автомобіля, наскільки вигнутий корпус машини.
"Якщо бронювати по хорошому класу, то вартість дорівнюватиме приблизно ціні самого автомобіля. Наприклад, найпростіше забронювати джип, наприклад, "Кубик" від Mercedes, тому що він дійсно квадратний, а ось броня для Camry може коштувати і вдвічі дорожче", – розповів начальник відділу розвитку НУО "Практика" Сергій Вілков.
Готові екземпляри компанії відвантажують протягом 10-14 днів. Але індивідуальне замовлення можна чекати і більше року.
Обслуговування броньованого автомобіля також обійдеться дорожче, ніж звичайного. Як мінімум, тому, що регламентні роботи потрібно проводити частіше. А різниця у вартості індивідуальна для кожного автомобіля.
Основна проблема – це робота з деталями, які знаходяться за захисними панелями. Якщо виробник використовує власні ноу-хау для кріплення даних панелей, то для доступу до масляного фільтру і сливу масла може знадобитися від 3 до 5 годин і стільки ж на зворотну збірку.
Через те, що багато виробників не пропонують інструмент для сервісних центрів, це створює величезні проблеми в обслуговуванні і нерідко робить його вартість космічною.
Найдорожчими розходниками є гума, гальмівні колодки, амортизатори і пружини, а також скління. Комплект гуми на Mercedes S-класу може обійтися в 20 тис євро. Все залежить від конфігурації конкретного автомобіля і можливостей СТО на замовлення таких запчастин.
"Вартість може збільшуватись, якщо було витрачено більше нормо-годин. Наприклад, якщо за регламентом процедура займає 0,6 нормо-годин, а з броньованим авто це зайняло 0,8 нормо-годин, то ціна, відповідно, буде більшою", – зазначив керуючий автосервісу повного циклу "Гарант-Автотехнік" Євген Синянський.