Мінекономрозвитку (МЕРТ) представило експортну стратегію України, яка покликана допомогти нашому бізнесу в активному завоюванні зовнішніх ринків.
Згідно з документом, влада планує робити ставку на сім секторів економіки.
Йдеться про сільське господарство, інформаційних та комунікативних технологіях, техобслуговуванні і ремонт повітряних суден, виробництво запчастин і комплектуючих для авіа- і аерокосмічної промисловості, машинобудування, туризм, креативні послуги (дизайні, кіно, моді).
МЕРТ впевнені: У саме ці галузі дозволять нашій країні побудувати тісні торговельні відносини з 75 країнами світу, серед яких особлива увага приділятиметься, наприклад, США, Японії, Великобританії, Канаді, Франції, Китаю. І якщо експортна стратегія буде реалізована грамотно, для чого, зокрема, планується впровадити понад 50 законодавчих, організаційних, освітніх, інноваційних завдань, тоді вдасться відновити величезний потенціал зовнішньої торгівлі, адже тільки в 2015 році, за оцінками експертів, Україна недоторгувала близько $ 6 млрд .
ПРОБЛЕМИ.
Не секрет, що зараз ситуація з експортом у України не найкраща, адже з 2012 до 2016 року продажі наших товарів за кордоном впала майже в два рази – з $ 82,2 млрд до $ 44,9 млрд. У МЕРТ це пояснюють зниженням попиту на українську продукцію і несприятливої ціновою кон'юнктурою на міжнародних ринках, погіршенням вітчизняних підприємств і відсутністю доступу до кредитних ресурсів, обмеженням експорту наших товарів на ринок РФ і транзитом через її територію в треті країни, зростанням собівартості вітчизняної продукції, продовженням уконфлікту на Донбасі і анексією Криму.
Все це змушує наші підприємства шукати нові ринки збуту, відзначають аналітики, адже, незважаючи на наявні проблеми, Україні є що запропонувати за кордоном.
АСОРТИМЕНТ.
За даними МЕРТ, в структурі нашої зовнішньої торгівлі 81% виробництва припадає на експорт товарів.
І тут представлені в основному традиційні галузі – сільське господарство і харчова промисловість (частка в експорті – 42%), металургія (22,9%), машинобудування (11,9%), будматеріали (7,5%), хімія (4, 3%).
Ці товари виробники зараз активно продають не тільки в СНД або ЄС, але і в Єгипті, Туреччині, Індії, Китаї, Білорусі, Ірані, Саудівській Аравії, Ізраїлі. І, на думку експертів, потенціал у нашого експорту дуже великий, але все ж Україні варто йти від репутації сировинної держави і робити ставку на виробництво товарів з доданою вартістю. Тобто, наприклад, можна продавати не тільки метал, але і готові транспортні засоби.
Дивіться також: ДУЖЕ ВАЖЛИВО! Як отримати безкоштовні ліки!
Присутні в структурі зовнішньої торгівлі і послуги – на їх частку припадає 19% експорту. А все тому, що в Україні гарне логістичне розташування, відзначають аналітики, тому тривалий час наша країна займається, зокрема, транспортуванням нафти і газу. Але крім транспортних, в секторі послуг представлені, наприклад, туристичні та будівельні. Правда, в останні роки наш бізнес все більше уваги приділяє креативному підходу, тому з'являються нові ідеї в телекомунікаційних, комп'ютерних та інформаційних напрямках. Такий підхід затребуваний за кордоном, зазначають експерти, оскільки стрімкий розвиток таких технологій вимагає інноваційних рішень під час подорожей, відпочинку або роботи.
Будемо годувати Китай і Африку
На думку експертів, сільське господарство і харчову промисловість невипадково називають одними з ключових драйверів української економіки – в загальній структурі зовнішньої торгівлі України ці сектори займають 42%.
Саме тому автори експортної стратегії приділяють величезну увагу нарощуванню виробництва і продажів даної продукції на закордонних ринках. Тим більше що перспективи для зростання попиту на продукти постійно зростають у всьому світі. Тому аналітики вважають, що в найближчі 5-10 років Україна має великі шанси закріпитися як основний аграрний постачальник в регіонах Близького Сходу, Південної Африки, Індокитаю.
"У Китаї стурбовані тим, що в регіоні стрімко зростає попит на продовольство. Купівельна можливість населення зростає, економіка зростає, а резервів для нарощування виробництва у них немає. Тому в регіоні будуть змушені нарощувати імпорт зернових, м'яса, молока. В цьому відношенні ці країни розглядають Україну як одного з найцікавіших постачальників ", – наводить приклад народний депутат і президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.