10 днів тому за рішенням Ради нацбезпеки і оборони країни, було припинено транспортне сполучення з окупованими територіями Донбасу. Віджаті бойовиками українські шахти і підприємства, які працювали там, давали до бюджету країни мільярди гривень у вигляді податків і мільярди доларів експортної виручки.
Популярне: Мільйонам українців пенсії підвищать майже в два рази: подробиці “осучаснення”
Як цей вимушений крок позначиться на економіці України – вже висловилися багато політиків і експертів. А ось як це позначиться на гаманці кожного українця? Чи знеціняться соцвиплати, чи зменшиться купівельна спроможність і чи втримається гривня?
Для бюджету все держави хороші варіантів перетворилися на не дуже хороші, а то і зовсім погані.
А значить, є привід занепокоїтись і щодо наступного зростання цін в країні. Адже більшість їх продукції йшла на експорт і приносила Україну валютну виручку. Тепер же доведеться якось компенсувати її втрату.
В уряді визнали, що вплив блокади відчують на собі всі українці. Тому ще на початку тижня виклали своє бачення розвитку ситуації, в двох сценаріях.
В оптимістичному варіанті, ВВП України скоротиться майже на 26 мільярдів гривень. Прискориться інфляція на 1,8, а ціна долара коливатиметься навколо позначки в 30 гривень. У песимістичному сценарії ВВП недорахується тридцять дев'ять мільярди гривень. Інфляція додасть 8,5 в.п. А вартість долара наблизиться до позначки 33 гривні. Але станеться це не сьогодні і навіть не завтра.
Всі економічні явища йдуть з тимчасовим лагом і часовий лаг в даному випадку може становити 2-3 місяці. Це стосується і курсу та інфляції, і падіння економіки. Можна вижити два-три місяці, що робити потім?
Але думати над тим, як м'якше для економіки подолати наслідки блокади, необхідно саме протягом цих двох трьох місяців. Інакше до кінця року гривня продемонструє помітне падіння. А цей факт, крім українців, стурбував і кредиторів України, настільки, що гроші від МВФ цього тижня Україна не отримала. До речі, вже не вперше.
Питання про перерахування чергового траншу зняли з порядку денного на невизначений період. Поки що лише зажадавши від української влади показати план боротьби з наслідками блокади.
Згідно ж з попередніми розрахунками НБУ, паніка скасовується. Зростання економіки, звісно, сповільниться 2017 року, але при цьому прогнози рівня інфляції залишаються колишніми. А вартість долара підніметься максимум до 28 гривень. Адже, за словами директора департаменту монетарної і політики економічного аналізу НБУ, у них є важелі стримування. По-перше, НБУ купуватиме менший обсяг валюти на внутрішньому ринку, що не дасть їй зрости в ціні, а по-друге, планують непогано заробити на експорті.
Експерти такий прогноз вважають реальним, але не до кінця коректним.
Принаймні, в МВФ спрацювали. Прогнози НБА під завісу тижня погодили з кредитором, тому згортання програми України не загрожує. Але черговий транш нам поки що не дадуть, є ще одне питання.
Блокаду західні економісти називають безсумнівним шоком для країни. Хоча відчутні потрясіння пророкують лише в сталеливарній галузі та електроенергетиці. Ясно одне – до цих потрясінь ніхто не готувався, а значить, покривати втрати, як завжди, доведеться з народної кишені.
Краще, ніж відповів Рональд Рейган, один із стовпів світової економіки кінця 20-го століття, вже не відповість. Він сказав : "Що таке спад? Спад – це коли Ваші сусіди позбулися робота. Криза – це коли Ви втратили роботу. А економічний підйом – це коли роботи позбувся попередній президент США Джиммі Картер. Так ось, криза закінчиться тоді, коли нинішня влада, всі гілки втратять роботу. 100% в цей момент закінчиться криза".