Дизайн
Подобається

Як навчитися економити на своїх слабкостях

11/03/2017
Як навчитися економити на своїх слабкостях

Потрібно скласти бюджет доходів і витрат, ставити реальні завдання на день,тиждень, місяць, хвалити або заохочувати себе за виконання цих завдань

У сучасному житті у людей надто багато спокус: куріння, алкоголь, обжерливість, ігроманія, шопінг, наркотики, інтернет і т. д. Встояти проти всіх цих слабкостей дуже складно, кажуть експерти, адже в повсякденному графіку доводиться стикатися зі стресом, і далеко не всім вдається розслабитися легко і швидко. Антикризова терапія у багатьох полягає в заїдання проблем, емоційному шопінгу або проведенні вечора в обнімку з пляшкою коньяку і сигаретою. Але якщо стреси атакують людини постійно, розхитана нервова система вимагає збільшення доз, і в якийсь момент такі слабкості можуть безроздільно заволодіти психікою людини, перетворившись в залежність. У такій ситуації страждає не тільки сімейний бюджет, адже всі доходи йдуть на руйнівні захоплення, а й близькі: мало кому приємно спостерігати за деградацією рідну людину."Сегодня" розбиралася, як правильно утримувати слабкості в узді, не дивлячись на найнесподіваніші форс-мажори.

Популярне: Те, що потрібно знати: 5 альтернативних способів розблокувати свій смартфон

ПРИЧИНИ. Як пояснюють психологи, схильність до спокус у людей з'являється не випадково. "Часто слабкості виникають як компенсація інших незадоволених потреб. Наприклад, нестача спілкування або невпевненість в собі, занижена самооцінка. Здається, що якщо купиш ось це плаття або ось цей гаджет, це все відразу додасть впевненості. Насправді людина втягує саму себе в замкнене коло, і зупинитися буде все важче. А найприкріше, що радості або очікуваного задоволення ці захоплення не приносять", – роз'яснює психолог Катерина Гичан.

Також слабкості можуть бути наслідком суперництва або гонитвою за статусом, точніше – видимістю статусу, відзначають експерти. "Люди намагаються шляхом вживання дорогого алкоголю або купівлею брендових речей задовольнити прагнення бути кращою за інших. І до чого це призводить? Досить згадати, як Еллочка-людожерка з "12 стільців" купувала непотрібні речі, включаючи знаменитого "мексиканського тушкана". У підсумку вона витрачала останні гроші свого чоловіка-інженера Щукіна, тому що змагалася з "дівчиною з обкладинки" – донькою магната Вандербільда. Але нічого доброго з таких розкладів очікувати не варто: через хворобливі пристрасті можна в прямому сенсі пустити всю свою сім'ю по світу", – говорить Гичан.

Слабкості типу надмірної ігроманії або використання легких наркотиків можуть бути спровоковані бажанням бути в тренді, якщо друзі або тусовка вважають такі захоплення модними і актуальними, кажуть психологи. Тоді бажання не виділятися з натовпу може стати ключовим, заглушаючи навіть голос розуму і почуття самозбереження. "У всіх цих ситуаціях корисно проаналізувати своє життя і усвідомити, чого саме не вистачає, щоб не заміщати реальні бажання ефемерними потребами в речах або шкідливими звичками. Це буде першим кроком на шляху боротьби з руйнівними слабостями", – радить Катерина Гичан.

ПЕРЕЗАВАНТАЖЕННЯ. На думку психологів, щоб позбутися від будь-якої шкідливої залежності, потрібно включити жорсткий самоконтроль. "Для цього корисно акуратно вести список покупок. Але це працює далеко не завжди, тому що чим тугіше стягуєш пружину, тим вище ризик, що вона лопне. Це буває після суворої і незбалансованої дієти: людина зривається, виходить з-під контролю – і набирає ще більше зайвих кілограмів, ніж до того, як стала себе обмежувати. Потім нещадно лає себе за зриви. Хоча зрив часто неминучий – ми ж не машини! Тому важливо переходити до самоконтролю поступово, щоб уникнути таких ось зривів", – зазначає Катерина Гичан.

Для ефективної боротьби зі слабостями експерти рекомендують ставити не масштабніцілі ("Все, в цьому місяці я собі більше нічого не куплю"), а реальні і легко досяжні: "Уцьому місяці я куплю одну помаду або один гаджет, а також куплю не більш двадцятипачок сигарет, адже буду щомісяця знижувати кількість споживаних сигарет на десятьштук", – роз'яснює психолог.

Ефективні в боротьбі зі слабкостями і невеликі вправи: скласти бюджет доходів і витрат, ставити реальні завдання на день, тиждень, місяць, хвалити або заохочувати себе за виконання цих завдань. "Наприклад, якщо людина любить заїсти проблему – краще використовувати для цього корисний салат, і записувати в щоденник успіху свій раціон як перший крок на шляху до здорового харчування. А якщо мова йде про пристрасть до паління, можна замінити звичайні сигарети електронними. У разі ж з вживанням алкоголю бажано переходити на легкі алкогольні або взагалі безалкогольні коктейлі. при необхідності можна попросити допомогти друзів або близьких подолати заважає людині пристрасть, або ж звернутися за допомогою до фахівця – лікаря, психолога. Дуже важливо радіти навіть при найменшій перемозі, нагороджуючи себе маленькими призами: вечірньою прогулянкою, душевною розмовою, гарною книгою, приємною музикою. Потрібно навчитися цінувати нематеріальні радості: вони можуть дарувати гарний настрій і повернути колишній оптимізм. А це точно допоможе стати більш стійким до життєвих ударів у вигляді стресу або депресії", – впевнена Гичан .

"Якщо хочеш урізати зайві витрати — склади фінплан"

Факт, що люди можуть потрапити під вплив своїх слабкостей, експертів не дивує: сучасний споживчий ринок надає великий вибір товарів і послуг, тому важко не стати шопоголіком або любителем алкоголю. "Щоб тримати слабкості в узді, бажано не виходити у витратах зі звичного бюджету. Щоб контролювати баланс доходів і витрат на свої слабкості, слід провести аудит. Це допоможе виявити, що на якісь звички чи хобі йде 5-10% зарплати. Тоді можна закладати якусь щомісячну суму на ці витрати і заборонити собі витрачати кошти понад норму", – радить економіст Іван Нікітченко.

Якщо людина хоче зовсім позбутися згубної, на її погляд, звички – вартопідрахувати витрати в річному форматі. "Напевно вийде пристойна сума, якуможна буде спрямувати на покупку чогось путнього, наприклад авто аботурпутівки на Мальдіви. Це хороша мотивація відмовитися від шкідливої звички",- рекомендує Нікітченко.

Ну а найголовніше – не влазити в борги, навіть якщо слабкості перетворилися в згубнупристрасть, оскільки може постраждати вся сім'я. "Якщо така проблема виникає, вартовключити самодисципліну з урізанням витрат і поверненням боргів. Також в цій ситуаціїварто попросити про підтримку членів сім'ї, адже борги – це вже загальна проблема.Напевно спільними зусиллями вдасться вирішити питання набагато швидше", – вважаєНікітченко.

ЗАМІНА. Якщо ж людина не готова відмовитися від свого захоплення – можна заощадити на витратах. "Підрахунок витрат за рік може стати відмінним стимулом для економії, адже на вулиці криза. Варто подивитися: чим дешевшим можна замінити своє хобі? Так, якщо людині просто хочеться зайняти вільний час якимось заняттям, то в великих містах вибір величезний, і необов'язково обмежувати себе походами по магазинах або посиденьками в кафе. Можна знайти заняття, для якого не потрібен дорогий інвентар типу дзеркальної фотокамери або спеціального спортивного приладдя. Можна, наприклад, зайнятися в'язанням, спортивною ходьбою або розведенням квітів", – зазначає Нікітченко.

Також експерт рекомендує звернути увагу на хобі, які популярні у друзів, колег або членів сім'ї. "Можна використовувати обладнання, яке вже є у близьких. Наприклад, якщо зеркалка порошиться вдома багато років, її можна почати використовувати для зйомки міських вулиць, тварин, дитячих обличь і т. д. Також будинку можуть лежати і набори для варіння мила, виготовлення хендмейд-листівок або навіть вудка для риболовлі. Це хороші альтернативні варіанти для появи нового корисного захоплення, яке, ймовірно, стане актуальним і популярним на все життя", – зазначає Нікітченко.