Серед польських роботодавців є ті, хто використовують працю найманих працівників з-за кордону, особливо з України, фактично на межі порушення закону. Про це йдеться в статті польської газети Dziennik Gazeta Prawna під заголовком «Трудові табори для українців», передає Корупція Маркет
Автори статті, Марек Хазінскі і Гжегож Ослецкі, пишуть про тривожну закономірність у Польщі, пов’язану з іноземними працівниками, більшість з яких – це українці.
За їх словами, працевлаштування іноземців у Польщі все більше нагадує «принципи, скопійовані безпосередньо з панських фільварків». Роботодавці укладають не трудові, а цивільно-правові договори, які всі робочі витрати переносять на плечі безпосередньо працівників – це одяг, інструмент і т.п.
Популярно: Стало відомо як монетизація субсидій вплине на комунальні пільги
При цьому, за даними газети, зарплата таких працівників найчастіше нижча за закріплену на рівні закону «мінімалку» в Польщі. І роботодавець може дозволити собі штрафувати працівників без пояснення причин, а такі штрафи можуть в десятки разів перевищувати зарплату.
«Не може полишити працю раніше, ніж за три місяці від моменту, коли він попередить про це свого працедавця. Якщо ж вчинить це раніше, то за кожен невідпрацьований день має заплатити 1 тис. злотих штрафу(близько 6,7 тис. грн, – ред.). Натомість фірма, що його працевлаштовує, може звільнити такого працівника будь-якої миті без пояснення причин звільнення. Чимало також інших прикладів несиметричних відносин між працедавцями і українськими робітниками, що можна назвати лише одним словом – експлуатація», – йдеться в статті.
Водночас, як відзначають автори статті, протидіяти такій поведінці досить важко, адже дії роботодавців залишаються законними. За словами віце-міністра праці Станіслава Шведа, такі договори знаходяться «на межі права».