Суперечки про те, чи використовувати антивіруси на комп’ютерах Mac, ведуться давно. Незважаючи на усталену думку про високий рівень безпеки macOS, є ті, хто вважає за необхідне встановлення додаткового захисту для комп’ютерів Apple.
Один з розробників браузера Firefox Роберт О’Каллахана стверджує, що антивіруси не приносять користі і навіть шкідливі. Програміст заявив, що такі програмні продукти не потрібні не тільки на Mac, але навіть на комп’ютерах з Windows . Їх необхідно видалити і більше не витрачати гроші на придбання подібних рішень.
«Немає майже ніяких доказів того, що топові антивірусні продукти якось покращують мережеву безпеку. Швидше вони помітно їй шкодять. Наприклад, подивіться на баги в антивірусному ПО, виявлені Google Project Zero. Вони свідчать не тільки про те, що дані продукти відкриті для більшості типів атак, але їх розробники в цілому не дотримуються стандартним практикам безпеки», – пише О’Каллахана.
За словами експерта, ефективність антивірусних програм так і не була ніким доведена. При цьому, як висловився О’Каллахана, антивіруси отруюють всю софтверну екосистему ОС в цілому, так як їх погано написаний код ускладнює роботу розробників браузерів і іншого софта, заважаючи їм самим займатися поліпшенням безпеки.
Головним чином це стосується платних антивірусних продуктів, яких на Mac представлена велика кількість. Тому що якщо ви встановили непотрібну річ безкоштовно – це одне, а якщо ви встановили непотрібну річ за гроші і продовжуєте платити – це зовсім інше.
Тим більше, що антивіруси не завжди можна назвати нейтрально марними, адже вони споживають ресурси процесора і заряд акумулятора на ноутбуках, так що користувачам доводиться ще віддавати обчислювальні ресурси цим «дійним коровам» ринку інформаційної безпеки. І найголовніше – сторонні антивіруси можуть значно погіршити безпеку Mac.
«Коли ваш продукт вилітає при запуску через втручання антивіруса, користувачі будуть звинувачувати в цьому ваш продукт, а не антивірус. Гірше того, якщо запущено антивірусну програму ваш продукт стане неймовірно повільним і роздутим, користувачі вирішать, що так воно і є», – нарікає інженер.
Як розповів О’Каллахана, в найвідоміших комерційних антивирусах – десятки вразливостей. Йдеться про тих баги, які зазвичай виявлені сторонніми дослідниками або вже активно експлуатуються шкідливим ПЗ. Розробники антивірусів намагаються закривати ці баги, але багато користувачів не оновлюють антивірус і не встановлюють патчі.
До того ж, оновлення не допоможе, якщо зловмисникам відомі інші уразливості, про які інформація поки не просочилася у відкритий доступ. Антивірус встановлюється в операційній системі на нижньому рівні, і зламавши його можна отримати повний доступ до файлової системи, аж до завантажувача ОС.