Дизайн
Подобається

Секрети та хитрощі ландшафтного дизайну: як продумати естетику своєї ділянки і де цьому навчитися

30/01/2017
Секрети та хитрощі ландшафтного дизайну: як продумати естетику своєї ділянки і де цьому навчитися

Зовсім скоро дачники і власники приватних будинків озброяться лопатами/граблями і насінням/бульбами, щоб в черговий раз спробувати перетворити свою ділянку в витвір мистецтва. При цьому фахівці з ландшафтного дизайну Ислан Нудбеков і Наталія Громова стверджують: навіть висадка цілого "лісу" на ділянці не гарантія, що з цього виросте гарний сад. Навпаки, квітник може розчарувати своїм хаосом і вже точно не є еталоном ландшафтного дизайну. Фахівці розповіли, як продумати "естетику" своєї ділянки і де цьому навчитися.

СТОРОНИ-БЛИЗНЮКИ. За словами дизайнерів, є кілька непорушних правил створення краси. І перше, незважаючи на уявну простоту, — це складання плану насаджень. "У плані потрібно, виходячи з свого двору/дачі/саду, прикинути, симетричне буде оформлення чи ні, — пояснює Наталія Громова. — Підказка зазвичай в стежці: якщо вона поділяє ділянку майже навпіл, то правильніше зробити його симетричним. Це дасть відчуття порядку. Розміщення об'єктів повинно бути обґрунтованим і не приводити до мішанині. Ще одне важливе правило — плавність ліній: лінія стіни будинку або огорожі повинна гармонійно поєднуватися з лінією рослин. Мінус симетрії в тому, що за садом/двором потрібен постійний догляд, так як навіть незначні розбіжності (якщо якась рослина розростеться за межі ряду або зів'яне занадто рано) порушить сприйняття всього ділянки".

В асиметрії також доведеться дотримувати ряд правил — щоб галявина не виглядала джунглями або нагромадженням все, що було під рукою.

"Наприклад, тільки здається, що в японському саду все хаотично, — пояснює Ислан Нудбеков. — Насправді ж там все дуже продумано. Саме тому створюється враження, що ці елементи знаходилися там роками. Якщо придивитися, ви побачите: рівновага набувається через періодичне повторення деяких елементів. Плюс краще вибрати плавні лінії: вони приємніше оку, і дизайн не буде виглядати грубо".

Нестандартну ділянку можна "виправити" формами і декором.

ВСЕ ЗА ПЛАНОМ. Скласти план ділянки нескладно, головне — почати. "Візьміть кольорові олівці та окресліть примірну форму ділянки, — говорить Ислан. — Після цього зробіть начерки (в кольорі), що і де збираєтеся висадити і подивіться, наскільки гармонують кольори. Хоча це робиться швидше для заспокоєння совісті, так як в саду такого поняття, як непоходящие кольору, практично немає. Це в одязі можуть бути табу на сумісність будь-яких квітів, а в саду такі "протиріччя" квітів пом'якшує зелене листя. Пам'ятайте, що ближче до вас/стежці і входу повинні бути низькорослі рослини і квіти (тут важливо вивчити їх висоту в дорослому стані, а також примхи рослини відносно грунту і вологості/освітленості грядки). Далі бажано, щоб вони плавно переходили у більш високі (враховуйте форму, ширину і висоту). Одночасно потрібно прикинути, будуть цвісти рослини чи ні, коли і які відцвітуть і наскільки гармонійно це буде — щоб вони не утворили проплешину в загальній картині".

Його колега додає ще одна важлива умова. "Дивіться на те, наскільки однакові умови у рослин, — каже Наталя. — Сонячність на одній стороні ділянки і затіненість інший можуть дати поганий результат: гарну садибу з одного боку і нещасні "лисі" гілочки і квіти, у яких не вистачить сил навіть зацвісти — з іншого. Тому, якщо є більш темна сторона ділянки, виберіть для неї рослини, які добре переносять тінь".

План. Допоможе розташувати зони та насадження на ділянці.

РОЗШИРИТИ МЕЖІ. У садових зон обов'язково повинні бути межі. Маються на увазі не тільки паркани, ширми і інші види огороджень, які відокремлюють вашу ділянку від інших ділянок, але і всередині зони. "Якщо ділянка невелика, краще не обтяжувати його суцільними і масивними об'єктами типу ширм або огорож, а віддати перевагу ажурні об'єкти або чагарники", — пояснюють фахівці. Є у ландшафтних фахівців декілька прийомів, щоб пом'якшити незручності саду/дачної ділянки.

"Якщо вам постійно кажуть, що сад або двір дуже маленький, розсунути межі допоможе "мозаїка" з безлічі різнокольорових квітів приблизно однієї висоти. Це завжди візуально збільшує площу. А сам власник може гордо сказати, що у нього в саду росте кілька десятків кольорів", — каже дизайнер.

ПРИБРАТИ АКЦЕНТ. Якщо вам необхідно прибрати акцент з небажаного або занадто яскравого елемента, наприклад, дуже масивної огорожі, потрібно "переполовинити" його.

"Для цього потрібно посадити під парканом квіти або рослини двох-трьох видів, з яких хоча б одне збігається за кольором або відтінком з парканом, — розповідає Наталія Громова. — Бажано, щоб вони густо перепліталися між собою і були заввишки не менше третини, а краще — діставали до середини огорожі. Так візуально буде не так помітно, що паркан занадто яскравий і високий — огляд буде більш плавний. А замаскувати зони, які хотілося б приховати взагалі, такі як госпбудівлі, компостні купи і т. п., допоможуть плетуться рослини".

Симетрію. Можна забезпечити, чітко спланувавши посадку.

ЗАНАДТО. Якщо у вас не зовсім стандартний ділянку (надто широкий і короткий щодо входу або занадто вузький і довгий), майстри радять врівноважувати їх "неправильними" елементами.

"Наприклад, в останньому випадку відвести увагу від зайвої вузькості допоможуть не прямі форми, а, наприклад, хвилясті — звивисті доріжки або клумби вздовж огорожі. У прямокутному ділянці гармонійно виглядає кутова планування, яка кілька округлює ділянку. І він вже не буде сприйматися як кардинально прямокутний", — пояснює Наталя.

САД В БУДЬ-ЯКОМУ ФОРМАТІ І З РОЗДРУКОМ Тим, хто кожну весну думає-гадає, як перетворити свій двір/сад/ділянка, є сенс подумати над тим, щоб пройти курс по ландшафтному дизайну. Їх можна знайти і у форматі короткострокових (від 500 грн), і онлайн — у вигляді навчальних вебінарів. Для любителів також є програми в інтернеті, які допомагають спроектувати свій сад. З них Garden Planner, X-Desinger — планувальник садової ділянки, 3D Home Architect Design SUITE Delux, Наш Сад і т. д.

"Програми можна скачати в інтернеті безкоштовно, — розповідає садівник із стажем Уляна Брадулова. — Більшість дозволяє легко змоделювати дизайн ділянки, причому в арсеналі "творця" практично в кожній з програм достатня кількість інструментів для повноти картини. Ви можете і схожий будинок знайти, і з формою ділянки, виходячи з свого розміру, пограти. А заодно можна подивитися, як буде виглядати на галявині альтанка або інший який-небудь об'єкт, які квіти будуть виглядати краще і якої висоти вони виростуть. Деякі програми в 2D, а деякі — в просторовому 3D-форматі. Є також сайти, які надають програми планування і можливість роздрукувати план майбутнього саду. А приступити до втілення задумки можна, на них же купуючи вибрані насіння/бульби/цибулини".