Махінації
Подобається

І рибку з’їсти, і в тюрму не сісти: як лікарю приймати “подяку” від пацієнта без шкоди для своєї свободи і професійної діяльності

26/01/2017
І рибку з’їсти, і в тюрму не сісти: як лікарю приймати “подяку” від пацієнта без шкоди для своєї свободи і професійної діяльності

Експерт пояснив, в яких випадках передача грошей лікарю може вважатися хабаром, передає Корупція Маркет

Коли лікарі озвучують пацієнту вартість тієї або іншої процедури, це викликає хвилю обурення серед українців, які наполягають на тому, що медицина у нас офіційно безкоштовно. Медиків в такому випадку називають хабарниками.

Однак, на підставі чинного в Україні законодавства, грошові кошти, передані лікаря пацієнтом за виконання його професійних обов'язків хабарем не є, пояснює юрист кримінальної практики юридичної компанії "Алексєєв, Боярчуков і партнери" Володимир Рудніченко.

"Отримання звичайним лікарем грошей від пацієнта за лікарську діяльність не є хабарем. Я ні в якому разі не рекомендую лікарям брати гроші з пацієнтів, я просто хочу, щоб вони знали свої права", – каже Володимир Рудніченко.

За злочини, передбачені в статтях 354, 368 Кримінального кодексу України, особа несе відповідальність лише у разі одержання грошей за виконання чи не виконання в інтересах дає неправомірну вигоду дій з використанням свого службового становища або становища, яке особа посідає в установі.

"Таким чином, якщо лікар не займає керівну посаду, не є членом будь-яких комісій і гроші йому даються не за використання свого становища, посади в лікарні, а за здійснення професійної діяльності – це не злочин", – підкреслює експерт.

За його словами, навіть студентам юридичних спеціальностей на лекціях наводять такий приклад: якщо пацієнт передає лікарю гроші за успішну операцію або потрібну консультацію, тобто оцінює лікаря з професійної точки зору, це – не злочин. У той же час, якщо лікар бере винагороду за видачу лікарняного листа, визначення в іншу палату, госпіталізацію без медичних підстав – це отримання неправомірної вигоди, тобто, хабарі.

Згідно чинного законодавства, за отримання хабара передбачена така відповідальність:

  • штраф у розмірі від 4,5 тис. до 25, 5 тис. грн;
  • громадські роботи від 100 до 240 годин, або обмеження волі на строк від 2 до 3 років;
  • арешт на строк від 3 до 6 місяців;
  • позбавлення волі на строк від 2 до 12 років з позбавленням права займатися лікарською діяльністю або займати керівні посади від 1 до 3 років (використовується тільки для посадових осіб).

"У випадку якщо ви вважаєте, що від вас вимагають неправомірну вигоду (хабар), ваше завдання звернеться в поліцію. Звертатися в Національне антикорупційне бюро України недоцільно, тому що йому підслідні тільки факти одержання неправомірної вигоди керівниками державних та комунальних установ при сумі неправомірної вигоди понад 390 тис. грн", – уточнює експерт.