Будувати його не можна. Він там не простоїть, якщо його, не дай Господь, зроблять, заявив старший науковий співробітник Російської академії наук Юрій Медовар.
-Вони його завернули. Чому? Там дуже складна геологія. Дуже складна геологія. Там грязьовий вулканізм, там шість водоносних горизонтів, і плюс до всього, там карст. Куди, як зараз все пояснюють, ми будемо бити палі? Хлопці, там нічого бити не можна: це море, плюс метрів 80 донних відкладень.
Ви в курсі, що там потонув пором, плавучий кран? Знайти його не можуть, тому що там колосальні донні відклади… Плюс до всього іншого – там же дві річки впадають: Дон і Кубань. І відбувається рассоление морської води, тобто там йде замерзання акваторії – штормова ситуація. Приклад Ростова – там два мости зруйновані. Ще кращий приклад – Борисоглібськ. Я бачив це сам. Там зробили міст, а він впав, і вбив того, хто стояв під ним. Ви знаєте, коли приймається міст, під нього стає головний проектувальник. Ось його зробили, загнали 80-тонний кран, цей міст звалився. Той, хто стояв під ним, його поховали.
Там не будуть бити ніяких паль. Там будуть бурити свердловини і закачувати туди бетон. А там карстова порожнина. Туди можна качати весь бетон, він весь туди піде і нічого не залишиться. Потрібно виходити туди, де була б тверда порода. Щоб вона несла навантаження. Це ж буде колосальний динамічний міст. Там же будуть їздити машини і потяги. І треба робити так, щоб ці палі були опалювальні, щоб їх гріли взимку. Все можна зробити, і палі можна гріти. Ну те, що вб'ємо всю біоту Азовського моря, – це нікого не хвилює, що порушиться водообмін між Чорним і Азовським морями, – це теж нікого не хвилює. Але побудувати його можна! Розумієте, він там не простоїть, якщо його, не дай господь, зроблять, – запевнив науковець.