Технології
Подобається

Тонкощі технічної інвентаризації майна

12/11/2016
Тонкощі технічної інвентаризації майна

Бажаєте придбати чи продати нерухоме майно, але не знаєте як правильно його оцінити? Хочете дізнатись про стан свого житла, реконструювати його чи добудувати власне помешкання? Перед українцями, які вирішили зайнятись операціями з власним нерухомим майном, постає нелегке питання: до кого звернутись? Ось деякі ідеї з цього приводу.

Варто ропочати з того, що будь-яке житлове чи нежитлове приміщення обов’язково повинно мати технічний паспорт. У цьому документі зазначаються інвентарний номер, адреса будинку або квартири, рік побудови, фізичний знос тощо. Крім того, в цьому документі мають бути відмітки про будь-які зміни конструкцій, що відбулись. Навіть якщо це було перепланування, роботи з переобладнання чи реконструкції приміщення – обов’язково робиться технічне обстеження з виготовленням нового техпаспорту. Адже будь які зміни призводять до збільшення або зменшення корисної площі, в зв’язку з чим виникають невідповідності в юридичних та технічних документах. Це, в свою чергу, ставить під питання законність операцій з нерухомістю. Варто пам’ятати, що якщо ви бажаєте здійснити роботи з перепланування чи переобладнання помешкання без втручання до несучих стін, то для цього не потрібно брати дозвіл, проте, якщо ви плануєте реконструкції – то такий дозвіл потрібно отримати. Аби бути впевненим у правомірності своїх дій, рекомендуємо звернутись за консультацією до спеціалістів БТІ.

Аби не виникало незрозумілих ситуацій під час купівлі-продажу об’єктів нерухомості, краще за все замовити технічну інвентаризацію приміщення. Цим займається бюро технічної інвентаризації, яке, як правило, відноситься до комунальних підприємств міста. Проте абсолютної монополії на цю сферу діяльності в Україні немає – ви з легкістю можете звернутись до приватного підприємства. На сьогодні український ринок послуг пропонує чималий вибір останніх. По суті, замірами може займатись особа, яка має середню спеціальну або вищу будівельну освіту та пройшла атестацію в Мінрегіонбуді і має кваліфікаційний сертифікат на такий вид діяльності.

Комунальне підприємство, крім інвентаризації, займається ще й оцінкою майна, узаконенням самочинних будівництв, розподілом нерухомого майна в окремі самостійні одиниці, наданням довідок про наявність/відсутність зареєстрованого права власності, переведенням дачних будинків у житлові тощо. Окрім того, комунальне підприємство має архів документів, до якого вносяться всі справи, що розглядає БТІ. За допомогою них можна простежити всі зареєстровані зміни в приміщеннях, від моменту здачі будинку в експлуатацію.

slajd-1-1-kopiya-1200x300

Державний нотаріус Наталія Оксанюк зазначає: «Абсолютно немає значення, де ви замовите інвентаризаційні послуги. Головне, аби всі документи були достовірні, а особа, яка бажає здійснити купівлю-продаж власності, мала на це законне право».
У підсумку можна сказати, що залагодження питань з технічною документацією краще довірити підприємству, яке має за спиною багато років практики і досвіду і відноситься до комунальних структур.