У зв'язку з підвищенням тарифів на централізоване опалення багато споживачів хочуть відмовитися від послуги і встановити в квартирах газові котли або електричні батареї. Чи можна відключити в квартирі централізоване опалення і які альтернативні джерела тепла вигідно встановлювати в приміщенні?
Хто і як може відключитися від централізованих поставок тепла?
Почнемо з головного питання – відключити від централізованого теплопостачання можна тільки весь багатоквартирний будинок. Така норма прописана в «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання». Документ затверджений наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року (остання редакція – від 09.08.2008 року).
У документі не передбачено відключення окремої квартири від централізованого теплопостачання.
Для того, щоб відключити будинок від опалення власник будівлі (ЖКС, ЖБК або ОСББ) повинен написати заяву в міжвідомчу комісію при райадміністрації. У заяві слід вказати причину відмови від послуги. Також необхідно надати копію протоколу загальних зборів мешканців будинку і рішення про відключення від системи ЦО і облаштуванні в будівлі системи індивідуального або автономного опалення. Рішення повинні підтримати всі власники квартир – в іншому випадку комісія відмовить у відключенні будинку від ЦО.
Голова правління Всеукраїнської асоціації з питань енергозбереження Роман Співак розповів: «Коли відключається цілий будинок від центрального опалення, тоді ставиться заглушка на вході. Відповідно всі внутрішньобудинкові мережі центрального теплопостачання демонтуються ». У такому разі не буде приходити рахунок за опалення місць загального користування.
Які види опалення можна використовувати в будинку?
За словами експерта, альтернативними видами опалення може служити газове або електричне, але кожен варіант необхідно погоджувати з постачальником газу або електрики. «Установка газових котлів повинна бути узгоджена з газовою службою. Якщо це не суперечить технічним можливостям і є 100% згода мешканців будинку. Головною технічною проблемою є відсутність димових каналів в багатоповерхових будинках », – зазначає Роман Співак. Це стосується і установки електричного обладнання – не можна використовувати індивідуальне опалення хаотично.
Фахівець відзначає, що при неможливості подавати тепло централізовано, питання може бути вирішене шляхом встановлення дахової або модульної котельні.
Однак, перш ніж відмовлятися від централізованого опалення, слід утеплити будинок, встановити загальнобудинкові лічильники тепла. Такі заходи дозволять знизити вартість послуги. «Можливо, не варто відмовлятися від ЦО, а гроші, які мали намір витратити на альтернативне опалення, вкласти в енергоефективні заходи. Це дозволить значно зменшити рахунки в квитанціях », – підсумував експерт.