Якщо у тебе є автомобіль, прочитай цю статтю неодмінно! Не заради цікавості: інформація про маркування шин допоможе заощадити непогану суму і зробити правильний вибір серед різноманітного асортименту такої важливої автомобільної екіпіровки. Актуально прочитати перед зимовим сезоном!
Маркування шин автомобілів
1.Розмір шини
Найважливіший параметр! Перша цифра в індексі – ширина покришки в міліметрах, друга – висота профілю в процентах від ширини. Далі слід буква, що повідомляє про конструкцію шини, і цифра, що говорить про посадковому діаметрі покришки в дюймах.
Наприклад, позначення 195/65 R15 розшифровується так: ширина шини 195 мм, висота профілю – 126,75 мм (65% від ширини), R – покришка радіальної конструкції (є ще діагональні, але вони сьогодні практично не зустрічаються), посадковий діаметр для установки на диск – 15 дюймів.
Іноді в подібному індексі відсутня вказівка на висоту профілю (наприклад, 195 R15). Це означає, що його величина перевищує 80%. Такі шини називаються повнопрофільними. Найчастіше ними комплектуються фургони і мініатюрні вантажівки.
2.Індекс або коефіцієнт навантаження
Позначається цифрами від 0 до 130, але найбільш поширений діапазон – від 71 до 110. Причому кожному поєднанню відповідає своя допустиме навантаження на шину в кілограмах.
Іноді виробники вказують безпосередньо на шині її вантажопідйомність (зокрема, це обов'язково для шин, допущених до продажу в США). У цьому випадку на боковині можна побачити напис Max Load і значення навантаження в кілограмах і англійських фунтах. Наприклад, Max Load 515 kg (1135 lbs).
3.Індекс швидкості
Позначається латинськими буквами і говорить про те, на рух з якою максимальною швидкістю розрахована покришка.
4.Rainforced
Такий напис повідомляє про посилену каркасі шини, що актуально для покришок, призначених для комерційної техніки. Тому часто замість слова Reinforced на боковині виробник просто додає букву С (що означає commercial) в позначення параметрів шини. Наприклад, 195/65 R15 C.
5.Страна-виробник шини
Наприклад, made in France – зроблено у Франції, made in Germany – зроблено в Німеччині.
6.Внешняя сторона шини
У шин з асиметричним малюнком протектора на боковину наноситься позначення зовнішньої щодо кузова боку. Її маркують словом Outwards, Out, Side facing outwards і т.д.
7.Оптімальние умови для експлуатації шини
M + S – Mud + Snow: бруд плюс сніг.
As – All Season: всесезонна.
Aw – Any Weather: будь-яка погода.
Aquatred, Aquacontact або піктограма у вигляді парасольки – спеціальні дощові шини.
Піктограма у вигляді сніжинки – покришки для суворих зимових умов.
Якщо ж на боковині немає подібних позначень, значить, шину можна використовувати виключно влітку, в теплу погоду.
8. Виконання шини
Може бути камерним або безкамерні. Позначається Tube Type (ТТ) або Tubeless (ТL) відповідно.
9. Знак сертифікації
На шинах, схвалених для експлуатації в Європі за Правилом № 30 ЄЕК ООН, він являє собою вписану в коло букву E і цифровий індекс, що відповідає країні, що видала дозвіл. Наприклад, за Росією в цьому списку закріплений № 22. Далі слідує довгий набір цифр – номер сертифіката відповідності стандартам. Покришки, відповідні американським нормам, додатково несуть на собі позначення DOT, в якому зашифровані дані не тільки про номер протоколу випробувань, а й про виробника шини. Наприклад, DOT МКR4 AJOR.
10. Назва або логотип компанії-виробника шини
Наприклад, Michelin, Good Year, Yokohama.
11. Модель шини
Наприклад, Energy, SP Sport 9000, Turanza ER300.
12. Додаткові позначення
Дата випуску шини. Це чотиризначна цифра начебто 1109, що означає: 11-й тиждень виробництва 2009 року.
Regrooveable – шина з можливістю додаткового поглиблення протектора.
TWI (Tread Wear Indication – індикаторна доріжка зносу) – такий знак на боковині шини вказує на розміщення індикатора зносу на протекторі (нагадаємо, що в Росії його глибина повинна бути не менше 1,6 мм). Зазвичай цей символ наносять по колу в шести місцях.
Виконаний він може бути по-різному. У багатьох виробників індикатор являє собою простий виступ в канавці протектора. Коли вони стають рівні по висоті – покришка повинна відправитися на переробку.
У більш просунутих моделях індикатор виглядає як набір цифр, що позначають залишкову висоту протектора. У міру його зносу числа поступово стираються.
Maximum Pressure – максимальний тиск в холодній шині. Зазвичай вказується в фунтах на квадратний дюйм (1PSI = 0,0069 МПа) або одиницях бар, практично рівних атмосфері.
Стрілка, іноді з написом Rotation, показує потрібному напрямку обертання шини з направленим малюнком протектора.
Tread Wear Index – індекс зносостійкості. Умовна величина, що показує, наскільки довговічна шина. Наприклад, покришка з позначенням 200 теоретично повинна володіти в два рази більшим ресурсом, ніж аналог з індексом 100. Але на практиці цього можна досягти лише в ідеальних умовах полігону або лабораторії, де немає впливу таких чинників, як стиль їзди водія, якість доріг і т . д.
Traction Index – індекс зчіпних властивостей шини (A – чудові, B – середні, C – задовільні). Визначається в процесі випробувань на спеціальному полігоні за особливою методикою. Вона головним чином оцінює якість гальмування, а не стійкість в поворотах.
Temperature Index – температурний індекс (A – чудовий, B – середній, C – задовільний). Цей показник визначає стійкість шини до впливу високих температур. Чим вище оцінка, тим менше покришка змінює свої властивості при нагріванні. Випробування проводяться в лабораторії на спеціальному стенді.
Кольорові точки (білі, червоні, жовті) на боковині вказують на найлегше місце шини щодо центру її обертання. Як стверджує джерело, саме тут слід встановлювати вентиль. Якщо ж на покришці присутні одночасно жовта (біла) і червона мітки, то остання розташовується в найважчому місці шини.
Також шина часом містить позначення, що вказують на її особливі властивості. Зокрема, покришки RunFlat (RSC – RunFlat System Component) дозволяють деякий час пересуватися на проколотому колесі. Крім того, є моделі, що забезпечують захист обода диска. Як правило, такі шини використовуються автовиробниками автомобілів преміум-сегмента.