В Україні почастішали випадки зараження банкоматів спеціальними вірусами-шпигунами.
Про це повідомляє UBR.
За словами заступника начальника департаменту кіберполіції Національної поліції Віталія Чубаєвського, злочинці активно експериментують із новим способом шахрайства, який не вимагає їхньої постійної участі або використання додаткових елементів під час здійснення маніпуляцій із банківськими картками.
"Все частіше фіксуються факти зараження АТМ-терміналів (банкоматів) і POS-терміналів великих мережевих магазинів шкідливим програмним забезпеченням для автоматичного запису технічної інформації та ПІН-кодів банківських карток клієнтів фінустанов, які скористалися послугами терміналу", – розповів він.
Чубаєвський додав, що такі схеми широко поширені у багатьох країнах Європейського союзу.
Також в Україні продовжують жити й інші види карткових злочинів. Шахрайство, пов'язане з використанням банківських карт і їхніх реквізитів, можна розділити на такі основні категорії:
– Компрометація технічної інформації банківських карт (скімінг);
– Програмний скімінг (зараження шкідливим програмним забезпеченням);
– Злодійство реквізитів банківської картки;
– Телефонне шахрайство (виманювання повних реквізитів банківської карти або секретних кодів підтвердження операції);
– Фішинг (створення шахрайських "нібито" платіжних веб-ресурсів).
Одними з найбільш ходових як на території України, так і в усьому світі, є шахрайства, скоєні за допомогою спеціальних пристроїв, (скімінг) таких як скіммер, шимер та інше.
У більшості випадків скомпрометовану інформацію з банківських карток зловмисники реалізовують через інтернет або передають її іншим учасникам злочинних груп.
"Ті, в свою чергу, виготовивши підроблені картки (так званий "білий пластик"), знімають кошти за межами України, зокрема, у країнах Азії, що унеможливлює швидке затримання злочинців і залучення їх до кримінальної відповідальності", – зазначив Чубаєвський.
Крім того, нерідко шахраюють із картками в Україні іноземці. У департаменті кіберполіції на таких злочинах ловили, зокрема, громадян Білорусії, Румунії, Молдови, Болгарії. Вони встановлювали на банкоматах скіммінгові пристрої або знімали кошти із раніше підроблених банківських карток. Всі затримані особи за вчинення цього виду правопорушень притягуються до кримінальної відповідальності, передбаченої статтею 200 і статтею 361 Кримінального кодексу.
Зловмисникам загрожує покарання у вигляді штрафу від 500 до 1000 неоподатковуваних податком мінімальних доходів громадян або позбавлення волі на строк до трьох років. За вчинення тих дій повторно або за попередньою змовою групою осіб (двох і більше) шахраям загрожує позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.