Щоб виключити завезення сировини через територію України, великий хімічний завод «Кримський Титан» профінансує будівництво залізничної колії в сумі понад півмільярда рублів, повідомив глава комітету з промислової політики регіонального парламенту Петро Запорожець.
Сам завод розташований недалеко від кордону з Україною, і належить українському бізнесменові Дмитру Фірташу.
«Кримський Титан» зіткнувся з проблемою поставок сировини — ільменітової руди, яка до блокади півострова надходила з українських рудників. Крім того, в результаті блокади Криму з боку України поставки сировини на завод з Росії залізничним транспортом виявилися також припинені.
«Цій проблемі вже два роки. Після 2014 року сировину, щоб зайти на «Титан» необхідно розмитнити вантаж, вийти за межі РФ на станцію Вадим на Україні і потім з цієї станції знов увійти на «Титан». Така була схема руху залізничних потягів», — розповів Запорожець.
Є кілька варіантів зробити залізничну перемичку, щоб частина гілки не йшла на територію України, сказав Запорожець.
«На жаль, два роки втрачено, тепер прийняте розпорядження (про створення нової залізничної гілки) треба буде узгодити з залізничниками», — сказав Фірташ.
Розпорядження про будівництво нової гілки напередодні схвалила рада Міністрів Криму. Сьогодні сировину для підприємства доставляється через керченську протоку і далі автотранспортом до міста Красноперекопськ і Армянськ. Вартість нових залізничних шляхів становить 576 мільйонів рублів, підприємство готове взяти фінансування проекту на себе, повідомив заступник міністра промислової політики республіки Борис Шинків.
Продукція заводу — діоксид титану використовується при виготовленні товарів лакофарбової галузі, пластмас і виробів на їх основі з високими термічними властивостями (віконний пластик, предмети побуту, деталі автомобілів, машин і техніки), а також каучуку, лінолеум, паперу, картону та шпалер. Крім цього завод виробляє добрива.
Як писала Politeka, в Маріуполі захоплена територія нафтопереробного заводу «Азовська нафтова компанія» разом з нерухомістю і дорогим устаткуванням.