Пластична хірургія — бізнес в Україні на 99% тіньової. Що й не дивно: юридично пластичної хірургії в країні не існує. Хірургам не потрібно мати будь-якого документального підтвердження своєї спеціальності, кваліфікації та компетентності. "Клініки краси" не ліцензуються як медичні установи, які мають право проводити пластичні операції, а ризики пацієнтів ніким і ніяк не страхуються. В результаті лікарів та клінік, які офіційно займаються пластичною хірургією, в нашій країні — одиниці. Більшість докторів виконують операції в приватному порядку, за домовленістю з державними медичними установами за "скромні комісійні" головлікаря, пише видання "Топ-100. Найбільші медичні компанії України".
Чому виникла така ситуація? Причина не в бажанні самих хірургів щось приховати, а банально у відсутності законодавчого поля для цих послуг. "Де-юре пластичних хірургів не існує, оскільки не існує й самої професії, тому де-факто багато вітчизняні пластичні хірурги змушені "прикривати" свою діяльність іншими маніпуляціями", — пояснює керівник центру пластичної хірургії клініки "Оберіг" Дмитро Слоссер.
Співвласник клініки "Цертус" Василь Пінчук стверджує, що з усіх пострадянських країн така безглузда ситуація склалася тільки в Україні. Навіть в Росії вже ввели професію "пластичний хірург" на офіційному рівні. "У нас специфіка тіньового ринку наступна: є державні клініки, під покровом яких колишні і нинішні офтальмологи з отоларингологи проводять чимало естетичних хірургічних втручань, не проводячи при цьому нічого офіційно", — констатує експерт.
Посилив позиції тіньових "пластиків" і криза. Так, за словами директора дніпропетровської клініки пластичної хірургії та косметології "Артмедика" Олександра Макарчука, за останні два-три роки кількість пластичних хірургів і різних центрів такого роду істотно зросла. "З-за кризи представники самих різних медичних професій вирішили спішно перекваліфікуватися в "пластику", думаючи, що це легкий хліб і тут можна багато заробити, — розповідає Макарчук. — Кількість фахівців, які раптом стали "пластиком", за вказаний період збільшилася приблизно на третину. А от сказати, що за цей час зросла і якість операцій, я не можу".
Краса неоціненна
Всі опитані експерти і учасники ринку впевнені: точно підрахувати і зрозуміти, що собою сьогодні представляє український ринок пластичної хірургії, неможливо. І внаслідок неможливості оцінити цей ринок в цифрах багато потенційні інвестори, до цього серйозно вважають, що пластична хірургія — прибуткове вкладення, пішли на більш відкриті ринки.
Об'єктивна і репрезентативна статистика є тільки для сегмента операцій по збільшенню грудей — підрахувати кількість операцій і, відповідно, місткість сегмента можна, базуючись на даних по продажах грудних імплантів. "З продажу імплантів вважати найбільш правильно. Коли ми це зробили, вийшло, що в Україні збільшують груди близько 2 тис. пацієнток в рік", — повідомляє пластичний хірург Денис Юрченко.
Вітчизняний ринок пластичної хірургії можна оцінюється в $3-5 млн в місяць
Найбільш обізнаними в частині цифр виявилися Ростислав Валіхновський і Василь Пінчук. Перший, будучи віце-президентом Всеукраїнської асоціації пластичних реконструктивних і естетичних хірургів (ВАПРЕХ) і спираючись на її статистику, вважає, що вітчизняний ринок пластичної хірургії можна оцінювати в $3-5 млн в місяць. На думку Василя Пінчука, цифри трохи скромніші. "Якщо врахувати, що щорічно в Україні проводиться близько 30 тис. операцій, середньозважена вартість кожної з яких оцінюється приблизно $1 тис., на виході ми отримаємо приблизну ємність в $30 млн", — вважає він.
Ще більш низьку оцінку ринку дає Олександр Ткачов, директор відділу інвестиційного аналізу аналітичного департаменту компанії Pro-Consulting. "У грошовому вираженні ємність ринку оцінюється в $18-20 млн на рік", — відзначає аналітик.
Згідно зі статистикою ВАПРЕХ, в Україні сьогодні працюють близько 30 великих клінік пластичної хірургії. Причому п'ять з них обслуговують до 70% від загального числа пацієнтів.
За підрахунками Ввсилия Пінчука, сьогодні в країні практикують близько 500 фахівців. При цьому в кожній з областей України на регулярній основі практикують не більше 20 хірургів, в той час як в Києві працюють мінімум чверть усіх українських лікарів краси".
Особливий РИНОк
Ще однією особливістю українського ринку пластичної хірургії є його "заточенность" під естетичну пластику. Дмитро Слоссер зазначає, що за західними мірками класичний хірург — це фахівець, який займається аж ніяк не естетичної хірургією. В першу чергу він є фахівцем в реконструктивної хірургії, мікрохірургії, лікуванні опіків, травм та уроджених аномалій. "Лише тоді, коли у нього є час, бажання і пацієнти, він може зайнятися і естетичної хірургії. В Україні такої практики немає, більше того, в країні спостерігає гострий дефіцит класичних фахівців. При цьому ринок перенасичений за рахунок естетичних хірургів", — нарікає Слоссер.
За словами Дениса Юрченка, вітчизняні клініки сьогодні щосили розширюють асортимент послуг. "Тільки ледачий власник клініки пластичної хірургії не користується сьогодні вивіскою "Естетична медицина". У цьому випадку в клініці, крім традиційних пластичних операцій, клієнту буде запропонована і контурна — ін'єкційна пластику. Останні два роки вона не просто активно набирає обертів, але і частково витісняє/заміняє класичну пластичну хірургію", — пояснює експерт.
Збільшення грудей і ринопластика лідирують в числі найбільш популярних операцій
Крім цього, характерним для багатьох клінік є впровадження послуг, які не потребують тривалої реабілітації. Це нововведення зумовлено в першу чергу запитом клієнтів. В безумовному фаворі процедури і втручання, які, з одного боку, хоч і потребують перебування на операційному столі, але з іншого боку, дозволяють в рекордно короткі терміни відновитися і демонструвати досягнутий результат. Іншими словами, чим більше клініка буде походити на перукарню, тим краще.
А ось з-за кордону за пластикою до нас почали приїжджати рідше. Навіть емігранти, що складають до 2014 року основну частину медичних туристів, побоюються приїжджати в Україну. Мовою цифр ця невтішна тенденція виглядає наступним чином: якщо в 2010 році кількість українських пацієнтів пластичних хірургів і клінік з-за кордону сягала 25-30%, то сьогодні це лише 5-10%.
Очі? Носи? Хвіст!
Денис Юрченко стверджує, що попит на послуги пластичної хірургії не падав ні в 2008 році, ні в кризовому 2014-м. Більш того, в останні два роки він навіть дещо зріс. Пацієнти обох статей, як і раніше, вдаються до зміни зовнішності за допомогою пластичної хірургії, щоб підвищити свої шанси на успіх — вийти заміж, знайти більш високооплачувану роботу і пр. І в умовах економічної кризи актуальність всього цього зростає.
Як зазначає Василь Пінчук, за минулі 10 років у перевагах українців особливо нічого не змінилося, Операції, популярні десятиліття тому, популярні й сьогодні. З досвіду Вадима Симонова, українки охоче йдуть на пластику грудей — її збільшення, ринопластику і омолоджуючі операції на обличчі.
При цьому варто відзначити, що і збільшення грудей, і ринопластика давно лідирують в числі найбільш популярних операцій по всьому світу. Денис Юрченко відзначає, що збільшення грудей — найбільш часта операція, і до неї вдаються не тільки з естетичних міркувань, але і за медичними показаннями. Наприклад, коли після пологів та грудного вигодовування розвинувся птоз. Наступними за популярністю він вважає ліпосакцію, ринопластику і корекції вікових змін. Але і в цій категорії є своя градація. "Якщо говорити про посткризових тенденції українського ринку, то значно зменшилася кількість ліпосакцій. Раніше їх проведення поступалося лише маммопластику. Можливо, це пов'язано з тим, що зараз людям дешевше відвідувати спортзали. Крім того, активно використовуються ліполітікі — уколи, прибирають жирові відкладення", — зазначає пластичний хірург.
Найдорожчими пластичними операціями, за словами Олександра Макарчука, є ті, чиє проведення вимагає використання додаткових медичних виробів. "Вони купуються за кордоном, тому їх вартість залежить від курсу долара і, відповідно, вона ж буде впливати на кінцеву вартість операції", — пояснює директор "Артмедики". Так, операція по збільшенню грудей в середньому обійдеться в $2500.
Василь Пінчук додає, що друге місце серед дорогих операцій традиційно займає підтяжка особи, оскільки вона пов'язана з ризиками як для хірурга, як і для клієнта, і крім цього, є технологічно складною. На третьому місці за вартістю — ринопластика: для того щоб володіти рівним носом, бажаючим треба буде заплатити $2500. Середня вартість отопластики досягає $1500, послуга з пересадки волосся варіюється від $680 до $2100. Ціна за одну годину ліпосакції в Україні починається з $500.
Краса вимагає жертв грошей