Україна повинна підвищити специфічну ставку акцизу на цигарки з 15 до 90 євро за 1000 штук відповідно до євроінтеграційних зобов'язань, говориться в прес-релізі Світового банку.
"Виконання Рамкової конвенції ВООЗ по боротьбі проти тютюну та Угоди про асоціацію між Україною та ЄС (Стаття 352) передбачають щорічне зростання ставок акцизів на регулярній основі з урахуванням рівня інфляції та доходів населення. Згідно євроінтеграційного зобов'язання, Україна повинна підвищити специфічну ставку акцизу на цигарки до 90 євро за 1000 штук. А станом на сьогодні цей показник становить 425,75 грн, або 15 євро", – йдеться в повідомленні.
Провідний спеціаліст Світового банку з охорони здоров'я Патрісіо Маркес звернув увагу, що податки на тютюн мають бути високими і рости далі.
"Для цього є два основні мотиви. По-перше, щоб знизити поширеність куріння серед населення через зниження економічної доступності тютюну. По-друге, для підвищення податків в сфері, яка найменше вплине на економіку. Альтернативою підвищення податку на тютюн може бути збільшення податків на заробітну плату, інвестиції або загальні витрати, що негативно вплине на розвиток економіки", – зазначив Маркес.
Крім того, за його словами, отримані додаткові ресурси від збільшення акцизів на тютюн можуть бути використані для пріоритетних програм в охороні здоров'я, наприклад, лікування онкологічних захворювань.
Протягом 2008-2016 років середня ставка акцизу за пачку цигарок в Україні зросла в 14 разів, завдяки чому надходження до Держбюджету зросли з 3,5 млрд грн у 2008 році до 22,2 млрд грн в 2015 році, при скороченні обсягів продажів з 125 млрд до 73 млрд цигарок і зменшенні поширеності куріння в Україні (серед осіб старше 12 років, за даними Держстату) з 25,6% (у 2006 році) до 18,4% (в 2015 році).