Зараз на кожному кроці можна зустріти людину, яка слухає музику в навушниках. Найчастіше це молодь, яка не розлучається зі своїм плеєром ні вдома, ні в школі, ні в транспорті. Чим же загрожує часте слухання музики в навушниках?
Першими забили тривогу американські вчені. Науковий співробітник Університету Пердью Роберт Новак заявляє, що американські лікарі почали діагностувати в молодих людей різке зниження слуху зі швидкістю, яка властива людям похилого віку. Новак напряму зв’язує цю тенденцію з постійним використанням навушників, які відтворюють музику з небезпечною для організму гучністю.
Будь-які гучні звуки, в тому числі і музика із плеєра, пошкоджують так звані волосоподібні клітини, які знаходяться у внутрішній частині вуха. Вони допомагають переносити звукову інформацію в мозок.
Головна небезпечність mp3-плеєрів полягає у тому, що при прослуховуванні музики погіршення слуху відчувається не відразу. Наслідки стануть помітними тільки через декілька років і проблеми слуху вже не буде можливо вилікувати.
Медики вважають, що найтихішим звуком, який може вловити наше вухо – це 10-15 дБ. Шепіт оцінюється в 20 дБ, звичайна розмова в30-35 дБ. Крик з рівнем звукового тиску в 60 Дб вже призводить до дискомфорту, а найшкідливіші для вуха звуки з силою від 90 дБ. Іншими словами будь-які звуки з рівнем 100-120 дБ – серйозний іспит для твоїх вух. Такого ж звукового тиску можна досягти будь-якими сучасними навушниками.
Доктор Брайан Флайгор з Гарвардської медичної школи провів випробування впливу різних типів навушників на здоров’я людини. Виявилося, що чим менші навушники тим вище звуковий тиск в не залежності від заданих параметрів гучності. На відміну від великих навушників де вухо повністю закрито корпусом, вкладиші такого типу, як наприклад ті, що поставляються у комплекті з Apple iPod, підвищують рівень звукового тиску на 9 дБ. Цифра може здатися незначною, якщо не знати, що децибели – це логарифмічна одиниця вимірювання відносно рівня сигналу, тобто збільшення звукового тиску на 9дБ означає без малого двократне збільшення.
Проблема глухоти від частого слухання музики також відкрито обговорюється в авторитетному музичному журналі Rolling Stone. Там же можна знайти поради лікаря: в середньому, при використанні звичайних навушників можна без шкоди слухати музику з гучністю трохи більше половини від максимальної протягом однієї години. Для більшої половини навушників-вкладишів цей термін зменшується в два рази. Також там даються поради про те як запобігти втрату слуху: не потрібно підвищувати рівень гучності, намагаючись заглушити навколишні звуки, рівень шуму в метро досягає 105 дБ, а трохи збільшивши гучність можна отримати небезпечні для здоров’я 110 дБ, також користуйся закритими навушниками і давай своїм вухам відпочивати.