Нещодавно ми повернулися з чергової своєї подорожі – а потім я зустріла чийсь пост про те, що потрібно терміново їхати в «нормальну» країну. Що тут людини недогодовують, недопаівают (хорошим вином і коньяком), недопрізнают, недопутешествуют і взагалі їм не доплачують. А там вже все буде цивілізовано.
Я не розумію в яку «нормальну» країну всі ці ненормальні люди зібралися – ну, яких недогодовують?
Звичайно, подорожувати це дуже добре. Особливо добре подорожувати, їдучи на 2-3 тижні. Ще краще, якщо їхати на місяць-два – і зовсім добре їхати куди-небудь пожити і повчитися.
І не тому що ти такий в модних шмотках, з красивими картинками в Інстаграме і невідомими баночками в косметичці, а тому, що це дає тобі шанси розвивати своє світовідчуття.
Але при цьому варто знати наступне.
– Якщо ви живете в Німеччині, то весь тиждень збираєте купони на кращі пропозиції від супермаркектов. Навіть, якщо ви "добре забезпечена сім'я". Тому що забезпеченість вашої родини – це дотримання бюджету, а бюджет = ваші купони.
Ні, ви не витрачаєте в «Абетці смаку» більше, ніж на маму чи на те, щоб відкласти гроші на майбутнє, будучи впевненими, що акції для ніщебродов і бабусь-кошатниц. Ви акуратно аналізуєте пропозиції і збираєте купони.
– Якщо ви живете в Німеччині і збираєтеся у відпустку – ви вибираєте середній готель, в якому все включено. Сніданок обід та вечеря. Це якщо ви з сім'єю. Якщо без сім'ї – то ви обираєте хостели. Ні, ви не передплачуєте в гаджет ресторани з зірками Мішлена і не розглядаєте на букінг готелі про п'яти зірках з оцінками від 8,9. Не витрачаєте на їжу більше, ніж на готель. Ви обираєте щось за осудні гроші з осудним якістю.
– Якщо ви живете в Німеччині, ви не приймаєте ванни і гарячий душ "довжиною в життя". Просто тому, що це дорого. Ні, «дорого» – це не те, до чого ви звикли в Москві. Дорого = можна.
– Якщо ви живете в Німеччині ви платите податки. Дуже великі податки. Ні, ви не платите їх так, як в Москві – коли роботодавець заплатив за фактом заробітної плати, а більше ви «нічого і нікому не повинні». І тому можна "ось тут фріланс" і "тут ось фріланс", а денюжку за фріланс на «Яндекс-гроші» або на картку з позначкою «Подарунок».
Ви платите з усіх своїх доходів. А якщо не платите, то у вас є всі шанси найближчі кілька років займатися «фрілансом» на державу .. у в'язниці. Правда це буде не те, щоб креативна робота.
– Якщо ви живете в Німеччині, то після 10 вечора ви ведете себе тихо. Так, і в день народження і так, в ремонт. Просто тому, що якщо ти не ведеш себе так, щоб не докучати сусідам, ти переїжджаєш. У поліцію. І паркуешься ти теж правильно. Ні, не в під'їзд, що не на тротуар, тому що в твоїй голові "якісь гади не подбали" про твою парковці, що не на клумбу (Не-дай-тобі-Боже припаркуватися на чиюсь ту клумбу), а правильно – вздовж меточек і разметочек.
Якщо ж ти вирішив, що все-таки будеш паркуватися в двері сусідам, то ти знову переїжджаєш. Ні, ти не отримуєш штраф, який ніколи не сплатиш. Ти зі своєю машиною переїжджаєш в поліцію, де при належній регулярності починаєш займатися «фрілансом» на державу.
– Ти живеш у Франції і раптом взимку в кімнаті вирішив, що тобі холодно? Ти впевнений – в квартирі має бути тепло, тому підеш говорити про це з домовласником. Ти почуєш: «Звичайно холодно, зима, якщо ти не помітив, одягнися потепліше». І так буде не тільки у Франції. Тому що тепло – це дорого, а дорого = можна.
А якщо робити все, що дорого, у тебе ніколи не буде забезпеченої старості. Так-так, тієї самої, якій ми любимо тикати в своїй країні. Ось тієї самої забезпеченою старістю, яка забезпечується в молодості купонами на знижки і рахунками за опалення.
– Якщо ви живете у Франції, Німеччині та Італії, ви купуєте тільки сезонні продукти і тільки свого регіону. Тому що це логічно. Тому що немає сенсу вимагати стиглих помідорів в січні. Тому що помідори в січні у вашому регіоні не ростуть, а ті, що не з вашого – це дорого. Ні, нікому не будуть зрозумілі ваші страждання по їжі – тому що в них немає ніякої логіки.
У Південному Тіролі в Італії, В Австрії, У Німеччині основні страви будуть з картоплі та м'яса, тому що у них дуже добре з картоплею та м'ясом. Ви знайдете один вид брі та два види пармезану в супермаркеті. Кожен регіон (ні, не країна, РЕГІОН!) Їсть своє м'ясо, свій сир, свої овочі. І п'є своє вино. Те, що росте і робиться ось прямо ось тут. Якщо не росте і не робиться – не їсть і не п'є. Нікому в голову не прийде впадати в істерику від того, що в Лігурії немає вина з Венетто. Просто тому, що це не має ніякої логіки.
Більше того, є таке дуже навіть агресивне явище, як сирний патріотизм, винний патріотизм та інший гастронаціоналізм. Швидше впадуть в істерику, якщо буде навпаки.
– Якщо ви живете у Франції у вашій ванній спокійно разом з вами буде жити чорна цвіль. Звичайно, ви знаєте, що чорна цвіль вражає легені, але виводити цвіль це занадто дорого, а все, що дорого, дурна трата грошей. А чи доведеться виводити цвіль з ваших легенів – це ще вилами по воді писано. Так що живете собі спокійно.
– У будь-якому місті Європи ви будете платити за парковку. Ні, не так як у Москві, прикупивши дорогу тачку і прикривши листиком-сніжком пару цифр. Ви будете платити багато. І парковку будете шукати годинами. І В США теж. Тому що, якщо не можете платити за парковку, нічого купувати машину – це не логічно.
І так, купувати дорогі машини, особливо, якщо ви у Франції, абсолютно не логічно. І ті, які їдять багато бензину теж не логічно. У машині головне, щоб вона могла їздити і возити.
– У більшості міст світу все працює по годинах. У Європі з 9 до 12 та з 15 до 19. Пообідати можна тільки з 12 до 14, а повечеряти з 19. І так, можете хоч обораться "у вихідні я прокидаюся в 12 і в цьому тупому місті ніде поснідати" – але ніхто цього не зрозуміє. Тому що є уклад, є профспілки і є логіка, яка з вашими примхами і загулами ніяк не стикується. Утримувати такого як ви занадто дорого і взагалі не нормально.
– Про подорожі. Понад 80 відсотків американця ніколи не виїжджали за межі свого штату. Подорож раз у житті у Францію вважається подією. Більшість італійців, французів не подорожують ніколи. Швейцарські сім'ї воліють проводити зимові канікули в Австрії, німецькі – в Італії. Тому що все інше дорого. Так дорого, що взагалі не підйомно.
Є ще купа всього, з того, що люди в "цивілізованих" країнах вважають нормою, на чому грунтується їх нормальне життя. Найчастіше це все пов'язано з чітким усвідомленням своїх дій, цінності грошей, плануванням, законослухняністю, прихильністю до своєї країни, землі, кухні.
Тут же я бачу людей, які були взрощенний на дорогої нафти і на кожному розі цю нафту проклянающіх. Точніше не так. Обурюються, що при такій нафти, їм могли б дати і побільше.
Міркувати про якомусь невідомому «середньому класі», який у їхній картині світу кутається в соболя, їсть устриці. Ну або хоча б працює 4 місяці в році і роз'їжджає на багатомільйонних машинах з гаджетами останніх поколінь, в джинсах за 300 євро.
При цьому «середній клас» в нормальних країнах живе так, як я перерахувала вище.
Мені ще ось що цікаво – що буває, коли ці «класні» люди, зі своїми життєвими очікуваннями все-таки переїжджають до Європи, де для багатьох 1000 євро доходу чистими, після податків – це багато? Є ж ті, хто нарешті переходить від голосінь в соціальних мережах і переїжджають! Але не так, щоб заробляти в «проклятої Москві», на її «проклятих нафтових грошах» та її «ненормальних росіян» і жити в ЄС, а по-справжньому?
Підтримують їх "нормальні люди" в тому, як їм треба платити, за що, як годувати-поїти? А?